Rychlé rady
Víte, že ...
Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Zlatobýl – ledvinový pomocník
Autor: Magdaléna Dobromila Staňková
S podzimem a zimou přichází ochlazení a hledáme teplé oblečení a něco dobrého pro zahřátí. Mnoho lidí, zejména štíhlých žen citlivých na prožívání emocí a nedobrých vztahů ve svém okolí, má oslabené ledviny a s tím spojené další potíže s močovými cestami, nízkým tlakem a zhoršeným prokrvováním končetin. Chronické oslabení ledvin je třeba řešit celkovou úpravou životního stylu i vztahů a bylinky nám k tomu mohou být nápomocny. Jednou z hlavních ledvinových bylin do čajů je zlatě žlutý zlatobýl.

Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková
Zlatobýl celík a zlatobýl kanadský
Celík zlatobýl je bylinka drobného vzrůstu. U nás je ale vzácný a v přírodě ho najdeme málokde. Stejně však můžeme použít i mohutnější bylinu zlatobýl kanadský, který roste skoro všude jako ozdobná rostlina zahrad a často i zplaňuje a vytváří v létě žlutě kvetoucí porosty lákající včely a motýly. Bylina se k nám dostala z Ameriky, kde se jich vyskytuje až 130 různých druhů. Indiáni ho užívali jako lék při ledvinových a močových potížích, pro snížení horečky a zmírnění bolesti i průjmu, také při hadím uštknutí. Staří Germáni si zlatobýlu velmi cenili. Pokládali jej za jednu z nejhodnotnějších léčivých bylin. Používali zlatobýl, aby „zlomili kámen“, čímž mysleli kameny ledvinové i žlučové, oblíbený byl i odvar ve víně. Prášek ze sušené byliny se sypal do ran pro lepší hojení.
Kvetoucí nať zlatobýlu obsahuje: flavonoidy, jako je rutin, třísloviny, betain (= aminokyselina, která pomáhá léčit srdeční nemoci a žaludek), saponinové glykosidy, hořčiny, slizy a silice.
Pro léčení se užívá kvetoucí nať sbíraná těsně před rozkvětem, později se květy přemění na chomáče pápěří. Podle p. J. Zentricha je celík zlatobýl účinnější než zlatobýl kanadský, má větší protizánětlivý účinek, ale podle dalších bylinářů lze použít oba zlatobýly. Zlatobýl celík patří k nejúspěšnějším evropským léčivým bylinám. Je špičkovou bylinou pro léčení ledvin a s nimi spojených indikací: léčba močových cest, vysokého krevního tlaku způsobeného špatnou funkcí ledvin nebo psychických potíží kvůli provázanosti ledvin a psychiky.
Zlatobýly mají účinek silně močopudný a desinfekční, čistí moč od krve a bílkovin, rozpouštějí močové a ledvinové kaménky, podporují celkovou látkovou výměnu a tlumí krvácení a průjem. Užívají se při nemocech ledvin a močových cest, pro léčení prostaty i nadměrného menstruačního krvácení. Zevně se používá formou obkladů, koupelí či masti k ošetřování křečových žil, hemoroidů, nehojících se infikovaných ran a ekzémů. Do směsí ledvinových čajů se kombinuje spolu s rdesnem ptačím – truskavcem, rdesnem blešníkem, přesličkou, medvědicí, meduňkou a svízelem syřišťovým.
Pro zdraví duše:
Ledvinové potíže odrážejí často potíže s mezilidskými vztahy. Harmonie mezi lidmi vzácnější je zlata, važ si ji, miluj a chápej toho, koho za průvodce časem a za ochránce máš.
Recepty pro zdraví:
- Čaj ze zlatobýlu k pročištění ledvin a močových cest: Jedna až dvě čajové lžičky sušené nati zlatobýlu celíku nebo zlatobýlu kanadského se přelijí 1/4 litrem vroucí vody, nechají se v zakryté nádobě 15 minut odstát a scedí se. Nálev se připravuje vždy čerstvý. Pije se 1–2x denně. Osvědčená ledvinová směs: celík zlatobýl – 5 dílů, meduňka lékařská – 5 dílů, řepík – 8 dílů, kontryhel – 5 dílů. Pijte 2 šálky čaje denně po dobu 5 týdnů. Neužívejte déle než 2 měsíce.
- Mast ze zlatobýlu pro léčení kožních onemocnění, ekzémů, špatně se hojících ran, hemoroidů, modřin, křečových žil (natíráme nohy vždy směrem nahoru k srdci): 30 ml kvalitního čistého sádla nebo bambuckého másla rozehřejeme ve skleněné kádince ve vodní lázni, vložíme 3 vrchovaté lžíce sušené nati zlatobýlu a prohříváme na mírném ohni (nevaříme) asi 20 minut, pak přecedíme a nalijeme do kelímků a necháme vychladit. Zlatobýl si také můžeme v létě vyluhovat v oleji a získaný macerát pak použít na výrobu masti: přidáme ještě malou lžičku žlutého včelího vosku a stejné množství bambuckého másla jako olejového macerátu, pro zvýšení účinku lze přidat také olejový macerát z květů měsíčku.
Pro děti a maminky:
Pro těhotné a kojící maminky a děti je zlatobýl vhodný na podporu ledvin jako čaj, nebo formou tinktury nakapané do vroucího čaje, aby se odpařil alkohol. Může také pomoci ženám při nadměrném menstruačním krvácení. Zlatobýlová mast je vhodná na zmírnění ekzémů a hojení poranění. Z oslabených ledvin vyplývá i sklon k nízkému tlaku, zejména u mladých dívek v pubertě a štíhlých žen vegetariánek. Častým jevem bývá podle p. Víta Syrového nedostatek soli ve stravě u maminek malých dětí, které se přizpůsobují dětské stravě a solí málo, také všeobecný strach z „bílých jedů“, jako je sůl a cukr v nadměrném množství. Sůl vadí lidem horkokrevným s vysokým tlakem živícím se především masem, štíhlí vegetariáni s tlakem nízkým naopak sůl potřebují pro své ledviny. Sůl si vybíráme kvalitní přírodní, nejlépe himalájskou kamennou, a přidáváme do jídel na začátku vaření, což je lepší než následné dosolování.
Pro posílení ledvin a krevního oběhu a celkové prohřátí v chladném období pomáhá sůl nahřátá na pánvi na příjemnou teplotu. Sůl pak nasypeme do lavoru a vnoříme do ní chodidla nohou. Příjemně prohřeje dráhu ledvin přes chodidla. Sůl můžeme použít opakovaně. Také plátěné pytlíky nahřáté a přikládané přímo na ledviny pomáhají, stejně jako horké zázvorové obklady na záda.
Kdy zlatobýly sbírat a jak pěstovat?
Zlatobýl celík jsem viděla růst v přírodě jen jednou na Šumavě a je tak vzácný, že nemohu doporučovat jeho sběr ve volné přírodě. Pozor na záměnu s podobnými bylinami z rodu starček, které jsou jedovaté, je třeba bylinu dobře určit. Zlatobýl kanadský lze bez problémů v naší přírodě najít i pěstovat na zahrádkách, je to bylina mohutného vzrůstu až 1 metr do výšky. Zlatobýly sbíráme vždy před počátkem kvetení, než jejich květy začnou vytvářet ochmýřená semena a „zpápěří“. Od července do října odstřiháváme květy nůžkami a sušíme ve stínu na dobře větraném místě. V zahradě odstraňujeme odkvetlé květy, aby se nám nerozlítaly a nerozmnožily úplně všude.
Více o bylinkách najdete ve vysílání Magdalény Dobromily a Marii Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách internetového rádia.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích