Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Zlatobýl – ledvinový pomocník

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

S podzimem a zimou přichází ochlazení a hledáme teplé oblečení a něco dobrého pro zahřátí. Mnoho lidí, zejména štíhlých žen citlivých na prožívání emocí a nedobrých vztahů ve svém okolí, má oslabené ledviny a s tím spojené další potíže s močovými cestami, nízkým tlakem a zhoršeným prokrvováním končetin. Chronické oslabení ledvin je třeba řešit celkovou úpravou životního stylu i vztahů a bylinky nám k tomu mohou být nápomocny. Jednou z hlavních ledvinových bylin do čajů je zlatě žlutý zlatobýl. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Zlatobýl celík a zlatobýl kanadský

Celík zlatobýl je bylinka drobného vzrůstu. U nás je ale vzácný a v přírodě ho najdeme málokde. Stejně však můžeme použít i mohutnější bylinu zlatobýl kanadský, který roste skoro všude jako ozdobná rostlina zahrad a často i zplaňuje a vytváří v létě žlutě kvetoucí porosty lákající včely a motýly. Bylina se k nám dostala z Ameriky, kde se jich vyskytuje až 130 různých druhů. Indiáni ho užívali jako lék při ledvinových a močových potížích, pro snížení horečky a zmírnění bolesti i průjmu, také při hadím uštknutí. Staří Germáni si zlatobýlu velmi cenili. Pokládali jej za jednu z nejhodnotnějších léčivých bylin. Používali zlatobýl, aby „zlomili kámen“, čímž mysleli kameny ledvinové i žlučové, oblíbený byl i odvar ve víně. Prášek ze sušené byliny se sypal do ran pro lepší hojení.

Kvetoucí nať zlatobýlu obsahuje: flavonoidy, jako je rutin, třísloviny, betain (= aminokyselina, která pomáhá léčit srdeční nemoci a žaludek), saponinové glykosidy, hořčiny, slizy a silice.

Pro léčení se užívá kvetoucí nať sbíraná těsně před rozkvětem, později se květy přemění na chomáče pápěří. Podle p. J. Zentricha je celík zlatobýl účinnější než zlatobýl kanadský, má větší protizánětlivý účinek, ale podle dalších bylinářů lze použít oba zlatobýly. Zlatobýl celík patří k nejúspěšnějším evropským léčivým bylinám. Je špičkovou bylinou pro léčení ledvin a s nimi spojených indikací: léčba močových cest, vysokého krevního tlaku způsobeného špatnou funkcí ledvin nebo psychických potíží kvůli provázanosti ledvin a psychiky.

Zlatobýly mají účinek silně močopudný a desinfekční, čistí moč od krve a bílkovin, rozpouštějí močové a ledvinové kaménky, podporují celkovou látkovou výměnu a tlumí krvácení a průjem. Užívají se při nemocech ledvin a močových cest, pro léčení prostaty i nadměrného menstruačního krvácení. Zevně se používá formou obkladů, koupelí či masti k ošetřování křečových žil, hemoroidů, nehojících se infikovaných ran a ekzémů. Do směsí ledvinových čajů se kombinuje spolu s rdesnem ptačím – truskavcem, rdesnem blešníkem, přesličkou, medvědicí, meduňkou a svízelem syřišťovým.

Pro zdraví duše:

Ledvinové potíže odrážejí často potíže s mezilidskými vztahy. Harmonie mezi lidmi vzácnější je zlata, važ si ji, miluj a chápej toho, koho za průvodce časem a za ochránce máš.

Recepty pro zdraví:

  • Čaj ze zlatobýlu k pročištění ledvin a močových cest: Jedna až dvě čajové lžičky sušené nati zlatobýlu celíku nebo zlatobýlu kanadského se přelijí 1/4 litrem vroucí vody, nechají se v zakryté nádobě 15 minut odstát a scedí se. Nálev se připravuje vždy čerstvý. Pije se 1–2x denně. Osvědčená ledvinová směs: celík zlatobýl – 5 dílů, meduňka lékařská – 5 dílů, řepík – 8 dílů, kontryhel – 5 dílů. Pijte 2 šálky čaje denně po dobu 5 týdnů. Neužívejte déle než 2 měsíce.
  • Mast ze zlatobýlu pro léčení kožních onemocnění, ekzémů, špatně se hojících ran, hemoroidů, modřin, křečových žil (natíráme nohy vždy směrem nahoru k srdci): 30 ml kvalitního čistého sádla nebo bambuckého másla rozehřejeme ve skleněné kádince ve vodní lázni, vložíme 3 vrchovaté lžíce sušené nati zlatobýlu a prohříváme na mírném ohni (nevaříme) asi 20 minut, pak přecedíme a nalijeme do kelímků a necháme vychladit. Zlatobýl si také můžeme v létě vyluhovat v oleji a získaný macerát pak použít na výrobu masti: přidáme ještě malou lžičku žlutého včelího vosku a stejné množství bambuckého másla jako olejového macerátu, pro zvýšení účinku lze přidat také olejový macerát z květů měsíčku.

Pro děti a maminky:

Pro těhotné a kojící maminky a děti je zlatobýl vhodný na podporu ledvin jako čaj, nebo formou tinktury nakapané do vroucího čaje, aby se odpařil alkohol. Může také pomoci ženám při nadměrném menstruačním krvácení. Zlatobýlová mast je vhodná na zmírnění ekzémů a hojení poranění. Z oslabených ledvin vyplývá i sklon k nízkému tlaku, zejména u mladých dívek v pubertě a štíhlých žen vegetariánek. Častým jevem bývá podle p. Víta Syrového nedostatek soli ve stravě u maminek malých dětí, které se přizpůsobují dětské stravě a solí málo, také všeobecný strach z „bílých jedů“, jako je sůl a cukr v nadměrném množství. Sůl vadí lidem horkokrevným s vysokým tlakem živícím se především masem, štíhlí vegetariáni s tlakem nízkým naopak sůl potřebují pro své ledviny. Sůl si vybíráme kvalitní přírodní, nejlépe himalájskou kamennou, a přidáváme do jídel na začátku vaření, což je lepší než následné dosolování.

Pro posílení ledvin a krevního oběhu a celkové prohřátí v chladném období pomáhá sůl nahřátá na pánvi na příjemnou teplotu. Sůl pak nasypeme do lavoru a vnoříme do ní chodidla nohou. Příjemně prohřeje dráhu ledvin přes chodidla. Sůl můžeme použít opakovaně. Také plátěné pytlíky nahřáté a přikládané přímo na ledviny pomáhají, stejně jako horké zázvorové obklady na záda.

Kdy zlatobýly sbírat a jak pěstovat?

Zlatobýl celík jsem viděla růst v přírodě jen jednou na Šumavě a je tak vzácný, že nemohu doporučovat jeho sběr ve volné přírodě. Pozor na záměnu s podobnými bylinami z rodu starček, které jsou jedovaté, je třeba bylinu dobře určit. Zlatobýl kanadský lze bez problémů v naší přírodě najít i pěstovat na zahrádkách, je to bylina mohutného vzrůstu až 1 metr do výšky. Zlatobýly sbíráme vždy před počátkem kvetení, než jejich květy začnou vytvářet ochmýřená semena a „zpápěří“. Od července do října odstřiháváme květy nůžkami a sušíme ve stínu na dobře větraném místě. V zahradě odstraňujeme odkvetlé květy, aby se nám nerozlítaly a nerozmnožily úplně všude.

Více o bylinkách najdete ve vysílání Magdalény Dobromily a Marii Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 19.8.2022 13:24

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze