Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Čertovo lejno – asafoetida

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Asafoetida (také známá jako ločidlo, čertovo lejno, asant) je silně aromatická, pikantní, zahřívající bylina. Pochází ze stromu ločidlo čertovo lejno a získává se ze sekrečních kanálků kořene. Jde o tekutinu, která nepříjemně páchne a na vzduchu se mění na nevzhlednou hnědou hmotu. Odtud pochází její zajímavý název čertovo lejno. Jméno asafoetida zas vzniklo složením dvou slov: asa = pryskyřice, foetida = páchnoucí. V mnoha zemích je považována za pokrm bohů – pro širokou škálu uplatnění a blahodární působení na lidské tělo. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Asafoetida je základní součástí indické kuchyně, kde se používá jako náhražka cibule a česneku. Stačí pouze malé množství tohoto koření a jídlo získá výjimečnou chuť. Přidává se do různých masál (směsí koření).

Podívejme se, jak asafoetidu vnímá ajurvéda:

 • silný stimulant a životabudič,
 • podporuje trávicí oheň – agni,
 • podporuje detoxikaci,
 • působí proti nadýmání (proto se přidává do luštěninových jídel),
 • upravuje stolici – používá se při zácpě i průjmu,
 • zmírňuje křeče,
 • rozpouští hleny – využívá se při nachlazení,
 • má dezinfekční účinky – dá se použít jako prevence virových onemocnění,
 • mírní bolesti břicha – využívá se ve formě obkladu,
 • pomáhá při zánětech kloubů – ve formě obkladů,
 • zevně se také používá k podpůrné léčbě nehojících se ran.

Ajurvéda o asafoetidě také říká, že je „tamastická“ (základní energie, které na nás mají vliv, jsou sattva = harmonie, rajas = vášeň, tamas = temnota, nevědomost, otupělost). Proto by se toto koření nemělo konzumovat ve velkém množství, ale jeho pravidelná konzumace má pozitivní účinky.

Jak čertovo lejno používat?

Používá se jako náhrada cibule a česneku např. u osob, které cibule nadýmá nebo je pro ně těžká na trávení, zvýrazní chuť jídla. 

Přidávejte do luštěninových jídel a jídel z košťálové zeleniny – polévek, omáček, pomazánek, zelného sabdží. Používá se také k dochucení jídel z masa. Ideální je na začátku vaření nasypat špetku asafoetidy do rozpáleného oleje, opražit několik sekund a teprve pak přidat další koření a ingredience.

TIP: Konzumaci asafoetidy se vyhněte při vysoké horečce, při překyselení a v těhotenství. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 20:58

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze