Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak řeší farmaceutky nachlazení a virózy u sebe a své rodiny?

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Mnoho pacientů přichází v podzimních a zimních dnech do lékárny a žádají rady, jak vyléčit chřipku, nachlazení a příznaky virózy. Jak tyto stavy ale řeší přímo odborníci sami u sebe? Zeptala jsme se svých kolegyň farmaceutek, které se také věnují homeopatii a dalším oblastem přírodní léčby, jak léčí nachlazení a virózy samy u sebe a ve své rodině. Věřím, že jejich odpovědi budou pro vás stejně jako pro mě velmi inspirativní.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Mgr. Romana Vraspírová, lékárna LEBO – Zelená lékárna, nám. Míru 66/31, Svitavy

Se začátkem nevlídného počasí se snažím přimět své blízké, aby zahájili pravidelné týdenní užívání Oscillococcina. U dcery jsem velmi úspěšná, ta po něm sahá ochotně, často a ráda při sebemenším pocitu nepohody. Za to ji chválím, ovšem když jej v práci platím, už mě tento pocit opouští. Syn a manžel jsou nepořádnější, většinou na Oscillo dojde až při prvním ataku onemocnění. To potom ordinuji 3 dávky po 1 hodině za sebou a přidávám symptomatické homeopatické léky na aktuální stav. Když mě přesto začne bolet celé tělo, smrkám a kašlu, udělím si volno, zalehnu do postele, cucám tablety Paragrippe a za 2 dny znovuzrozena vstávám jako Fénix z popela. Do jídelníčku jsme zvyklí zařazovat čerstvé ovoce a zeleninu (máme výpěstky z vlastní zahrádky), kvalitní rostlinné oleje u nás mají také své místo. Kamarádky z jógy vloni zorganizovaly každotýdenní saunu, které jsem se pravidelně účastnila. Mělo to své výsledky, a tak letos pokračujeme!

Mgr. Jana Pilecká, Lékárna Mgr. Jana Bártová s.r.o., Pod Školkou 511, Jílové u Prahy

V posledních letech se snažím jít cestou prevence. V chladném období vím, že mi dělá dobře teplo v jakékoliv podobě. Snažím se snídat teplá jídla, piji teplou vodu nebo čaje po celý den. A mým oblíbeným jídlem přes den je vydatná zeleninová polévka. Miluji teplo, celý podzim a zimu chodím na hot jógu. Má na mě skvělé uvolňující a detoxikační účinky. Každý den mám provoněný, ať už za tárou v lékárně nebo při práci doma. Používám čisté přírodní éterické oleje v rozprašovači. Moji favorité na toto období jsou rozmarýn, eukalyptus, grapefruit, tea tree, bergamot, kadidlo, lemon grass a levandule. Mají antiseptický účinek a zlepšují moji psychickou kondici a soustředění. Dávám si velký pozor na vyčerpání, jinak to končí vždy stejně, a to nemocí. Pokud mě čeká velmi náročný týden, užívám pravidelně ráno a večer Schüsslerovu sůl č. 7 do horké vody a homeopatikum Kalium phosphoricum 15 C také dvakrát denně. Při velké zátěži se snažím dodržovat dostatečný spánkový režim a pořádně si odpočinout alespoň přes noc. Preventivně každou neděli celá naše rodinka užívá tubu Oscillococcina. V zástupu s otevřenou tlamičkou sedí i náš pejsek Lucky, který dostává Oscillococcinum i jako prevenci psincového kašle.

Velkou inspirací je pro mě 87letá babička mého manžela. Babička jde celoživotně správnou cestou prevence. Každý den ráno cvičí a na svoji zahrádku chodí za každého počasí. Zdravě se stravuje a je neustále dobře naladěná. Snažím se držet jejích rad a doporučení. Přes léto spolu sbíráme bylinky z naší zahrádky a blízkého okolí a připravujeme z nich babiččin čaj na zimu (složení: měsíček, divizna, levandule, růže, máta, meduňka, mateřídouška). Popíjíme ho při nemoci, ale také jako prevenci nachlazení v období dlouhé zimy. Sladíme ho medem. Má velmi lahodnou chuť. Babička nás také naučila obhospodařovat zahrádku, tak abychom z ní měli co nejvíce plodin na zimu. Každý den konzumujeme jablka a rakytník. O víkendu si např. uvaříme rizoto z domácí řepy s tykvovým olejem. V kuchyni používáme bylinkovou sůl (libeček, majoránka, petržel, šalvěj, tymián) připravenou z bylinek z naší zahrádky. A když je manželovi nejhůř, zalehne do postele, uvařím mu babiččin čaj s medem, dostane Oscillococcinum a sám si naordinuje česnek.

PharmDr. Eliška Fejksová, Lékárna U zlatého lva, nám. Karla IV. č. 244, Nejdek

Samozřejmě se jim snažíme hlavně předcházet. Od podzimu do jara, vedle jiných opatření, mezi které patří i aromaterapie a bylinky, nasazuji sobě i rodině Oscillococcinum 1 dózu týdně. Pokud už dojde k nachlazení, zvýším frekvenci podávání Oscillococcina na 3krát denně, často přidám i Ferrum phosphoricum – Schüsslerovu sůl – a zbývajícím, ještě zdravým členům rodiny podám po jedné dóze denně. Dle dalších symptomů (celková rozbolavělost svalů, kloubů, teplota, rýma, kašel či bolest v krku) volím vhodné odpovídající monokomponentní léky. Z polykomponentních homeopatik např. při bolesti v krku nedáme dopustit na Angin-Heel, který zabírá ihned. Při rýmě a zánětu nosních vedlejších dutin používám vedle homeopatik konvičku na výplach nosu se slaným roztokem a homeopatický nosní sprej Euphorbium compositum. Z vlastní zkušenosti doplňuji léčbu i o jemnou masáž v jamce pod obočím a na kořeni nosu, kde jsou akupresurní body na pročišťování dutin v kosti čelní.

Výtečně se mi u dcerky, která třikrát týdně dochází na tréninky do plaveckého oddílu, osvědčilo preventivní podávání léku Dulcamara s Oscillococcinum. Pokud už k nějaké rýmě dojde, zvýšíme frekvenci podávání Dulcamary a velice rychle se rýmy zbavujeme. V minulém školním roce měla absenci pouze z rodinných důvodů, nikoli kvůli nemoci. Od mala je zvyklá na bylinné čaje slazené maximálně medem od místního včelaře a na náš domácí bezový sirup. Při nachlazení využíváme z bylinek nejvíce lípu, bez, jitrocel a zázvor.

Z aromaterapie používám hlavně eukalyptový éterický olej, protože patří k nejúčinnějším olejům při infekcích ORL a dýchacích cest a ničí zejména choroboplodné zárodky v ovzduší. Toho využíváme i v naší lékárně, kde k těmto účelům máme keramický difuzér s ultrazvukovým odpařováním. Doma vedle eukalyptového oleje volím takové éterické oleje a jejich směsi, aby měly pozitivní účinek nejen na průběh nachlazení, ale byly příjemné a voňavé pro maroda i ostatní. Při respiračních potížích nanáším na hrudník a záda včetně krku buď olej Bio Ravintsara nebo eukalyptový olej s kapkou levandule v teplém mandlovém nosném oleji. Něžné pohlazení a dotyk mají nepopiratelně též své léčebné účinky.

Mgr. Anna Vávrová, lékárna, Nádražní 195, Hrušovany u Brna

Když vím, že nastala nějaká chyba, použiju homeopatikum podle toho. Rhus toxicodendron, pokud se člověk propotí, hned se nepřevlékne a prochladne, Aconitum, když ho profoukne prudký vítr. V takových případech si dám lék po 15 minutách aspoň čtyři dávky hned, i když mi ještě nic není, a docela to funguje. Jestliže je to viróza, kterou někde chytíme, tak se mi osvědčuje „klasické“ Oscillo dva dny po třech dávkách, několik plátků zázvoru zalitých horkou vodou a do toho půl citrónu s medem. Když musím fungovat v práci a nemůžu zůstat doma, tak si dávám Aspirin.

Na rýmu používám podle příznaků Nux vomica, Allium cepa, Arsenicum album a případně další, ale když se chytí včas, většinou to do dalších stadií ani nedojde. Z klasických přípravků se mi osvědčil sprej proti rýmě z řady Humer, který obsahuje mukopolysacharidy a zabraňuje přilnutí virů na sliznici. Ideální je v úplném začátku, když začíná lehce lechtat v nosíku. A taky mám doma sirup z rýmovníku a rýmovník jako bylinku. Skvělé je i propláchnutí nějakou mořskou vodou.

Na škrabání v krku máme Preventan Akut nebo Quattro, dobré jsou pastilky s islandským lišejníkem a také Vincentka s mlékem a případně medem, ale vypitá co nejteplejší (ale to většina lidí řekne „fuj“). Podobně je to u kašle. Tam je homeopatických léků spousta, dobře pomáhají i bylinkové sirupy, dobré jsou kapky Biotussil, Kaloba, Sinupret nebo Bronchipret a samozřejmě Stodal nebo Drosetux. Záleží na stadiu a druhu kašle. Pokud je horečka a celkové „chřipkové“ příznaky, dáme podle nich Gelsemium, Aconitum, Belladonnu či Ferrum phosphoricum.

Jak je vidět, lékárník se nezapře. Vždy má v nabídce spoustu přípravků.

Ideální je samozřejmě nemoc vyležet. Když to nejde, vynecháme aspoň všechny sportovní a další aktivity, které nejsou nezbytně nutné, a odpočíváme každou volnou chvíli. K tomu hodně pijeme a odlehčíme jídelníček. A také doporučuji zkusit poslouchat svoje tělo, co zrovna v danou chvíli potřebuje. Ono si většinou řekne. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 25.1.2020 23:36

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze