Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Zácpa v seniorském věku

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Se slovem zácpa se každý farmaceut setkává u starších pacientů velmi často. Je to téma citlivé a pacienti o něm obvykle neradi mluví. V souvislosti s homeopatií ale víme, že je třeba znát podrobnosti a souvislosti, a tak se musíme vyptávat. Na místě je pak empatické a diskrétní jednání.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Období stárnutí s sebou nese snížený pocit žízně, nižší pohyblivost těla, nižší chuť k jídlu a také často jednostranný jídelníček s nedostatkem vlákniny. Toto jsou jedny z hlavních faktorů podporujících vznik akutní zácpy.

Jako první věc, kterou pacientům doporučuji, je tzv. základní trojnožka:

  • pitný režim (čistá voda),
  • pohyb - pravidelná chůze (nejlépe v přírodním terénu a v tempu),
  • vláknina.

Velmi se mi také osvědčilo drcené lněné semínko namočené přes noc ve vodě s přídavkem olivového oleje.

Dalším šetrným pomocníkem je homeopatie. Máme na výběr mnoho léků, každý z nich má své specifické účinky a odpovídá jinému obrazu.

Nux vomica 9 C – je vhodným lékem pro pacienty závislé na projímadlech nebo užívající velké množství léků. Pacient popisuje nedokonalé vyprázdnění (jakoby část stolice zůstala) a obtížné vyprázdnění i měkké stolice. Je vhodný rovněž pro lidi se sedavým zaměstnáním, trpící nadýmáním a hemeroidy. Dále ho lze podávat po operačních zákrocích (po celkové anestezii), kde podporuje detoxikaci těla a prevenci vzniku pooperační zácpy způsobené atonií střev po podání anestetik. Dávkování 3x denně.

Antimonium crudum 9 C – lék vhodný pro starší pacienty, u nichž se střídá zácpa s průjmem a nadýmáním. Stolice může obsahovat hlen a kolem oblasti konečníku je svědění a bolest. Dávkování 3x denně.

Alumina 9 C – u pacientů, kteří vypadají jakoby vysušeně. Mohou mít i hodně suchou kůži. Chybí u nich nucení na stolici a vyprazdňování je velmi namáhavé, stolice odchází v malých kouscích. Dávkování 3x denně.

Bryonia alba 9 C – pacienti mají pocit žízně, ale stolice je suchá, tvrdá, chybí nucení na stolici a její vypuzení je velmi namáhavé. Dávkování 3x denně.

Lycopodium 9 C – je lék vhodný pro pacienty, kteří mají bolestivé vyprazdňování bez nucení, s pocitem staženého konečníku. Stolice je suchá a tvrdá. Mohou být přidružené hemeroidy, nadýmání a celkově poruchy trávení. Pacienti mají sklon k melancholickým až depresivním náladám. Dávkování 3x denně.

Graphites 9 C – u obézních pacientů, kteří mají kysele páchnoucí stolici, trhlinky v konečníku, jež velmi bolí a pálí, při vyprazdňování mají řezavé a pálivé bolesti. Stolice je tvořena spoustou drobných kousků slepených hlenem a odchází ve velkém množství. Dávkování 3x denně.

Causticum 15 C – vyloučení stolice je spojeno s velkou námahou a bolestí. Stolice je hlenovitá. Dávkování 3x denně. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2022 06:10

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze