Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie v seniorském věku III: Zácpa

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Se slovem zácpa se každý farmaceut setkává u starších pacientů velmi často. Je to téma citlivé a pacienti o něm obvykle neradi mluví. V souvislosti s homeopatií ale víme, že je třeba znát podrobnosti a souvislosti, a tak se musíme vyptávat. Na místě je pak empatické a diskrétní jednání.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Období stárnutí s sebou nese snížený pocit žízně, nižší pohyblivost těla, nižší chuť k jídlu a také často jednostranný jídelníček s nedostatkem vlákniny. Toto jsou jedny z hlavních faktorů podporujících vznik akutní zácpy.

Jako první věc, kterou pacientům doporučuji, je tzv. základní trojnožka:

  • pitný režim (čistá voda),
  • pohyb - pravidelná chůze (nejlépe v přírodním terénu a v tempu),
  • vláknina.

Velmi se mi také osvědčilo drcené lněné semínko namočené přes noc ve vodě s přídavkem olivového oleje.

Dalším šetrným pomocníkem je homeopatie. Máme na výběr mnoho léků, každý z nich má své specifické účinky a odpovídá jinému obrazu.

Nux vomica 9 C – je vhodným lékem pro pacienty závislé na projímadlech nebo užívající velké množství léků. Pacient popisuje nedokonalé vyprázdnění (jakoby část stolice zůstala) a obtížné vyprázdnění i měkké stolice. Je vhodný rovněž pro lidi se sedavým zaměstnáním, trpící nadýmáním a hemeroidy. Dále ho lze podávat po operačních zákrocích (po celkové anestezii), kde podporuje detoxikaci těla a prevenci vzniku pooperační zácpy způsobené atonií střev po podání anestetik. Dávkování 3x denně.

Antimonium crudum 9 C – lék vhodný pro starší pacienty, u nichž se střídá zácpa s průjmem a nadýmáním. Stolice může obsahovat hlen a kolem oblasti konečníku je svědění a bolest. Dávkování 3x denně.

Alumina 9 C – u pacientů, kteří vypadají jakoby vysušeně. Mohou mít i hodně suchou kůži. Chybí u nich nucení na stolici a vyprazdňování je velmi namáhavé, stolice odchází v malých kouscích. Dávkování 3x denně.

Bryonia alba 9 C – pacienti mají pocit žízně, ale stolice je suchá, tvrdá, chybí nucení na stolici a její vypuzení je velmi namáhavé. Dávkování 3x denně.

Lycopodium 9 C – je lék vhodný pro pacienty, kteří mají bolestivé vyprazdňování bez nucení, s pocitem staženého konečníku. Stolice je suchá a tvrdá. Mohou být přidružené hemeroidy, nadýmání a celkově poruchy trávení. Pacienti mají sklon k melancholickým až depresivním náladám. Dávkování 3x denně.

Graphites 9 C – u obézních pacientů, kteří mají kysele páchnoucí stolici, trhlinky v konečníku, jež velmi bolí a pálí, při vyprazdňování mají řezavé a pálivé bolesti. Stolice je tvořena spoustou drobných kousků slepených hlenem a odchází ve velkém množství. Dávkování 3x denně.

Causticum 15 C – vyloučení stolice je spojeno s velkou námahou a bolestí. Stolice je hlenovitá. Dávkování 3x denně. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 31.10.2020 20:07

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze