Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Akutní bolesti zad: lumbago, neboli ústřel. Co dělat a čemu se naopak vyhnout?

Autor: Mgr. Eva Šafářová

Možná jste již zaslechli o tom nepříjemném stavu, kdy přijde akutní bolest zad a nemůžete se pohnout, nebo jste ho dokonce zažili. Při tomto stavu, lidově také nazývaném houser, či ischias, dojde k bolestivému spazmu, neboli stažení svalů a měkkých tkání v oblasti bederní páteře z blokády obratlů. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Vzniká většinou po nesprávném pohybu, z přetížení při práci, při zvedání těžkých předmětů, po prochlazení či průvanu, kdy dojde k ochrannému stažení svalů, které zabrání dalšímu poškození segmentů páteře včetně nervových struktur. Bolest se může přechodně i projevovat pálením, tahem, tlakem do dolní končetiny a po odeznění akutního stavu vymizí. V horším případě může dojít k různě rozsáhlému poškození meziobratlové ploténky a tím k útlaku kořenových nervů a k propagaci bolesti do dolní končetiny. Náprava toho stavu pak závisí na individuálních okolnostech.

Kromě působení vnějších faktorů se mohou do bederní páteře promítat i onemocnění vnitřních orgánů, které je nutno odborným vyšetřením odlišit od samotných bolestí zad, jako např. ledvinová kolika, záněty reprodukčních orgánů apod. Promítají se zde také potíže z oblasti kyčelních kloubů a svalstva pánevního dna. V neposlední řadě a častěji, než bychom připustili, jsou zde promítnuty i přetížení z oblasti psychiky, pracovní stres a vztahové potíže, kdy např. vlivem potlačených emocí hněvu se tyto objeví právě ve formě akutních bolestí zad.

Ne vždy je to ale první signál, jímž k nám tělo promlouvá, protože této akutní epizodě předchází často občasné pobolívání v zádech, kterému nevěnujeme dostatek pozornosti. Příčinou bývá hlavně nevhodné pracovní prostředí při práci u počítače, dlouhodobé sezení v práci, nevhodné držení těla při aktivitách denního života (ADL – activity of daily living) nebo nevyváženost mezi zátěží a odpočinkem a mezi pracovním a osobním životem.

Zkuste si sami nyní zodpovědět otázku, kolik procent času během dne či týdne věnujete čistě sami sobě?

A už tímto jedním krokem můžete mimo jiné preventivně přispět k tomu, aby se vám potíže se zády v budoucnu vyhnuly.

Co tedy můžete a máte dělat při akutním ústřelu v bederní páteři?

 • Klid – zaujměte úlevovou polohu, nejčastěji je to poloha v leže na boku se schoulením se do klubíčka, nebo jakákoliv poloha, která ulevuje od bolesti. Většinou se jedná o 1–3 týdny klidu, pokud po týdnu bolest neustupuje, doporučuji navštívit lékaře a fyzioterapeuta. S aplikací myorelaxancií, tedy prostředků snižujících svalové napětí celkově v těle, bych byla velice opatrná, většinou lékař provede lokální obstřik.
 • Teplo – ve většině případů ulevuje suché teplo ve formě gelových či rašelinových pytlíků, elektrické podušky, soluxu.
 • Dýchání – cíleně prohlubte brániční a břišní dýchání, lze si pomoci přiložením rukou na spodní břicho.
 • Jemná masáž – šetrné uvolňující měkké techniky a fasciální techniky ideálně provedené fyzioterapeutem, nebo doma za pomocí pěnového míčku, či lehkou presurou na bolestivé body ve svalech.
 • Prostředky tlumící bolest – individuálně dle zvyklostí každého. Já používám homeopatické léky. Vhodná je Arnica montana 15 C, která v této potenci umí kromě zlepšení prokrvení měkkých tkání a urychlení jejich metabolismu ulevit i od bolesti. Vhodné jsou i masti a krémy, např. Arnigel, Traumeel, kostivalový krém, Ruticelit a Artrin, třezalkový olej (pozor na jeho fotosenzitivitu v létě), a prohřívající náplasti.
 • Kineziotaping – fyzioterapeutem aplikované pružné pásky.
 • Lehké cvičení – ideálně pod dohledem fyzioterapeuta – metodou DNS dle prof. Koláře, metodou Feldenkreise, cvičení dle Brunkowové či Brüggera a postupně cvičení dle Mojžíšové aj. zaměřené na zpevnění hlubokého stabilizačního systému páteře a svalového korzetu trupu.
 • Baňkování – provedeno odborníkem po odeznění té nejakutnější fáze.

Čemu se naopak vyhnout?

 • Prudkým pohybům – nesnažit se „rozhýbat“.
 • Překračování bolesti – ať už běžným pohybem, nebo cvičením.
 • Rychlému návratu k běžné zátěži – dopřát si čas a postupnou fyzickou zátěž a dovolit si změnu v dosavadních pracovních a životních oblastech k harmoničtějšímu rozložení sil a energie.

V praxi se mi také osvědčila následující doplňková léčba.

VHODNÉ HOMEOPATICKÉ LÉKY:

 • MAGNESIA PHOSPHORICA 9 C – uvolní křečovité stažení svalstva a pomůže relaxaci tkání. 3x denně 5 granulí.
 • ACONITUM NAPELLUS 9 C – v případě, že se potíže objeví po prochlazení ve studeném, suchém počasí a nebo po vystavení se průvanu. 3–4x denně 5 granulí.
 • HYPERICUM PERFORATUM 30 C – při prudce vystřelujících bolestech v průběhu nervové dráhy. 1–2x denně 5 granulí.
 • STAPHYSAGRIA 30 C – v případě, že potíže vznikly po prožití urážky či hněvu, který nemůžeme ventilovat. 1–2x denně 5 granulí.
 • NUX VOMICA 9 C – je vhodný v případě nadměrného stresu a pracovního přetížení, při přecitlivělosti na chlad s výskytem křečí, bolest je prudká a ulevuje teplo a odpočinek. Užít 2–3x denně 5 granulí.

Doplňkově přidat tkáňové soli:

 • č. 9 Natrium phosphoricum a č. 5 Kalium phosphoricum.

Bachova květová terapie:

 • esence Rescue Remedy, 4x denně 4 kapky.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Eva Šafářová

Autor: Mgr. Eva Šafářováfyzioterapeutka a kinezioložka

Efekt homeopatické léčby jsem zažila před více než 20 lety. Homeopatie mě nadchla tím, že rezonuje s přírodou a respektuje její zákony, čímž šetrně léčí a dovoluje člověku aktivovat jeho samoúzdravné procesy. Klíčovou byla pro mě tehdy také kniha R. Dahlkeho a T. Dethlefsena „Nemoc jako cesta“, kterou jsem se zaujetím přečetla a jejíž sdělení mě dále inspirovala. Jsem ráda, že mohu používat tuto šetrnou terapii, která již neodmyslitelně patří k metodám léčby nejen naší rodiny, ale i mých pacientů.

Více informací o mé práci: https://www.facebook.com/safarovaeva.cz/

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.3.2019 20:37

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze