Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Agrohomeopatie: Rostliny a stresové faktory

Autor: J. T. Holub

Abychom mohli být úspěšní při aplikacích homeopatických přípravků při léčbě rostlin, či, jak se říká, „ochraně“ rostlin, musíme si nejprve uvědomit, jakými stresovými faktory mohou rostliny trpět. Odpověď je překvapivě snadná: úplně stejnými jako lidé! 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Stres z nevyvážené jednostranné výživy (u produkčních plodin je běžné přehnojení dusíkem), extrémního počasí, poranění (při přesazování rostlin či krupobití), intoxikace cizorodými látkami (při aplikaci herbicidů či morforegulátorů) – to vše se dá ještě pochopit. Ale co stres ze špatných vztahů, velmi častého stresu v lidském společenství?

Překvapivě i zde můžeme uvést příklady z říše rostlin. Existují rostlinná společenství, která vyloženě prosperují a zachovávají si prakticky konstantní druhové složení, například druhově bohaté horské louky nebo deštný prales. Současně ale známe i opačné extrémy, kdy expanzivní druhy postupně vytlačí všechny ostatní rostliny, které se na daném stanovišti vyskytovaly. Takto agresivně se chovají například rdesno sachalinské, netykavka žláznatá, bolševník velkolepý nebo břečťan. Pěkným příkladem nezdravých vztahů mezi rostlinami jsou i rostliny parazitické, například kokotice povázka či záraza, které by bez toho, že by parazitovaly na prospěšnějších druzích jako vojtěška nebo slunečnice, vůbec nemohly přežívat. Totéž platí o polovičních parazitech, jako je například jmelí.

Základním předpokladem pro zdravý růst rostlin a případně i bohatou úrodu je jejich pěstování v podmínkách, které jim vyhovují a nezpůsobují přílišný stres. Zcela bez stresu to nepůjde nikdy, u lidí ani rostlin. Jde o to, aby stres spíše stimuloval a aby příliš neškodil. Každý rostlinný druh má více či méně vyhraněné nároky na stanoviště, půdní podmínky, vláhu, výživu, teplotu a intenzitu slunečního svitu. To je třeba respektovat. Tak rozlišujeme rostliny pro slunné polohy, polostín nebo naopak rostliny vyloženě stínomilné, které přímé sluneční záření zahubí. Rostliny vodní a mokřadní nerostou na poušti, naopak sukulentům přebytek vláhy vyloženě škodí, jejich kořeny v mokrém substrátu uhnívají. Řípa neporoste na kamenitých úbočích velehor, kde se daří skalničkám, které, jsou-li přesazeny na úživnou půdu, zpravidla uhynou nebo jen živoří, neboť jim „blahobyt“ na živiny bohaté černozemě vůbec nesvědčí. V průběhu evoluce se totiž přizpůsobily životu v drsných klimatických podmínkách s minimem živin v mělkém substrátu, jinde neprospívají.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

J. T. Holub

Autor: J. T. Holubhomeopat, odborník na rostlinnou produkci

J. T. Holub (jedná se o pseudonym) studoval homeopatii v Mnichově, kde v letech 2000 až 2010 pracoval jako produktový manažer společnosti Dow AgroSciences. Z této doby se datují jeho první pokusy v oblasti ochrany a posilování vitality bylin, keřů a stromů pomocí homeopatických přípravků a Schüsslerových solí.

Jako odborník na rostlinnou produkci je J.T. přesvědčen, že použití homeopatických přípravků a zejména Schüsslerových solí v ochraně a výživě rostlin může významně omezit nutné aplikace chemických látek, zejména fungicidů a insekticidů, ale též minerálních hnojiv. V konečném důsledku budou potraviny zdravější, prakticky bez reziduí pesticidů, ekosystémy druhově bohatší a zdroje podzemní vody nebudou kontaminovány dusičnany v důsledku nadměrného používání dusíkatých hnojiv. K naplnění této vize bude samozřejmě zapotřebí značného úsilí odborníků i nadšených laiků, ale cíl stojí za to. Neboť, jak říká J.T.: „Přírodu neodkazujeme našim potomkům, my si ji od nich půjčujeme!“

J. T. Holub je obdivovatelem myšlenek a díla Thorwalda Dethlefsena, v ČR je znám zejména jako autor několika populárně naučných publikací z oblasti humánní homeopatie a je též autorem on-line homeopatického poradenství na www.kezdravi.cz.

Motto: „Homeopatie nemůže působit proti niterným potřebám duše člověka. A nemoc může být takovou potřebou, dokonce potřebou silnou a naléhavou. Porozumění symptomům, této řeči duše, je tedy důležitým předpokladem úspěšné léčby a trvalého uzdravení.“ 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.10.2022 08:40

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze