Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie v seniorském věku II: Poruchy trávení

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Období stárnutí organismu s sebou často nese ruku v ruce i přibývající zdravotní problémy. Metabolismus se snižuje, tělo je starší, unavenější, méně pohyblivé a zatížené také mnohdy velkým množstvím chemických léků. Vedlejší projev jednoho léku je překrýván užíváním dalších léků. Není tedy divu, že si seniorští pacienti v lékárně často stěžují na poruchy zažívání, nejčastěji bolesti žaludku, nechutenství, zácpu nebo naopak průjem.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Faktory přispívající k trávicím obtížím spojeným se stárnutím těla:

 • snížení metabolických pochodů v těle,
 • zvýšené ukládání tukové tkáně, což vede k rozvoji obezity,
 • snížená tvorba slin - sucho v ústech - snížená chuť k jídlu
 • ztráta zubů - jednostranná strava a nižší příjem vlákniny,
 • snížení čichu a chuti - ztráta zájmu o jídlo,
 • snížená tvorba trávicích šťáv - horší trávení,
 • snížení střevní peristaltiky - zácpa, hemeroidy,
 • snížená tolerance glukózy,
 • snížený pocit žízně a nedostatek tekutin.

Na prvním místě je vždy důležité „vystopovat“, proč právě tento pacient má takové potíže. Takže se vyptávám, jaké léky užívají, jak je užívají, jak je kombinují a jaké vyšetření absolvovali, jaký je jejich jídelníček a pitný režim, kolik zeleniny, ovoce a další vlákniny mají každý den a také, jaké doplňky stravy užívají a kolik pohybu denně mají.

Použití přírodních metod, jako je homeopatie nebo tkáňové soli, je právě u seniorských pacientů vhodné. Nemají vliv na účinek klasických léčiv a nezpůsobují vedlejší nežádoucí účinky.

Také je důležité poučit pacienta, jak správně užívat klasická léčiva předepsaná lékařem. Například léky od bolesti a s protizánětlivým účinkem zatěžují trávení a hlavně žaludek a mohou způsobit bolest v oblasti žaludku. Je potřeba je podávat vždy po jídle (nikdy ne na prázdný žaludek), odděleně od dalších léků, hlavně léků na krevní tlak, a to min. 3 hodiny. Tato jednoduchá rada pomohla mnoha lidem a snížila jejich únavu, malátnost, pocit točení hlavy a trávicí potíže.

Režimová opatření:

 • dostatek tekutin – základem je voda,
 • vláknina,
 • pravidelný pohyb – nejlépe svižná chůze přírodním terénem či jízda na kole.

Homeopatika vhodná na podporu trávení a proti nevolnosti:

Nux vomica 9 C podporuje trávení, je vhodný při potížích způsobených přemírou jídla, alkoholu, léků nebo jakýchkoliv chemických látek. Tento lék je také vhodný pro vystresované, podrážděné lidi, kteří svůj stres a pracovní vytížení řeší těžkým jídlem, nevhodnými kombinacemi jídel, zvýšeným množstvím alkoholu nebo kouřením.

Nux vomica je také lék používaný při zvracení (různého charakteru – při akutních trávicích potížích, při užívání chemoterapie…).

Dávkování: Při poruchách trávení dle potřeby 2–5x denně po dobu potíží, se zlepšením posupně vysazovat. U pacientů užívajících větší množství léků 1–2x denně. Při zvracení podáváme dávku po každém zvracení nebo návalu nevolnosti.

Arsenicum album 9 C je lékem akutních trávicích potíží. Má v obraze průjem, který je pálivý a rozedírá kůži kolem konečníku. Pálivé mohou být také pocity a bolesti po celé délce trávicího traktu. Zimomřivost, vyčerpanost, velký pocit strachu.

Je vhodný při intoxikacích a trávicích potížích spojených s konzumací zkaženého jídla nebo jedovatých látek.

Dávkování: Při průjmu 3–6x denně nebo po každé průjmovité stolici. Se zlepšením příznaků postupně snižovat dávkování. Doporučuji po uzdravení a odeznění akutní fáze podat ještě tak 3–4 dny 2x denně na úplnou regeneraci trávicího traktu.

Chelidonium majus 9 C na žlučníkové potíže, které se zhoršují kolem 16. hodiny. Bolest v pravém podžebří, která může vystřelovat až pod pravou lopatku, zácpa se světlou stolicí, zvracení s pocitem hořkosti v ústech a zvracení s příměsí žluči.

Dávkování: 3x denně obecně při žlučníkových potížích, u akutních žlučníkových bolestí po dvou hodinách. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 24.11.2020 16:24

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze