Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie v seniorském věku II: Poruchy trávení

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Období stárnutí organismu s sebou často nese ruku v ruce i přibývající zdravotní problémy. Metabolismus se snižuje, tělo je starší, unavenější, méně pohyblivé a zatížené také mnohdy velkým množstvím chemických léků. Vedlejší projev jednoho léku je překrýván užíváním dalších léků. Není tedy divu, že si seniorští pacienti v lékárně často stěžují na poruchy zažívání, nejčastěji bolesti žaludku, nechutenství, zácpu nebo naopak průjem.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Faktory přispívající k trávicím obtížím spojeným se stárnutím těla:

 • snížení metabolických pochodů v těle,
 • zvýšené ukládání tukové tkáně, což vede k rozvoji obezity,
 • snížená tvorba slin - sucho v ústech - snížená chuť k jídlu
 • ztráta zubů - jednostranná strava a nižší příjem vlákniny,
 • snížení čichu a chuti - ztráta zájmu o jídlo,
 • snížená tvorba trávicích šťáv - horší trávení,
 • snížení střevní peristaltiky - zácpa, hemeroidy,
 • snížená tolerance glukózy,
 • snížený pocit žízně a nedostatek tekutin.

Na prvním místě je vždy důležité „vystopovat“, proč právě tento pacient má takové potíže. Takže se vyptávám, jaké léky užívají, jak je užívají, jak je kombinují a jaké vyšetření absolvovali, jaký je jejich jídelníček a pitný režim, kolik zeleniny, ovoce a další vlákniny mají každý den a také, jaké doplňky stravy užívají a kolik pohybu denně mají.

Použití přírodních metod, jako je homeopatie nebo tkáňové soli, je právě u seniorských pacientů vhodné. Nemají vliv na účinek klasických léčiv a nezpůsobují vedlejší nežádoucí účinky.

Také je důležité poučit pacienta, jak správně užívat klasická léčiva předepsaná lékařem. Například léky od bolesti a s protizánětlivým účinkem zatěžují trávení a hlavně žaludek a mohou způsobit bolest v oblasti žaludku. Je potřeba je podávat vždy po jídle (nikdy ne na prázdný žaludek), odděleně od dalších léků, hlavně léků na krevní tlak, a to min. 3 hodiny. Tato jednoduchá rada pomohla mnoha lidem a snížila jejich únavu, malátnost, pocit točení hlavy a trávicí potíže.

Režimová opatření:

 • dostatek tekutin – základem je voda,
 • vláknina,
 • pravidelný pohyb – nejlépe svižná chůze přírodním terénem či jízda na kole.

Homeopatika vhodná na podporu trávení a proti nevolnosti:

Nux vomica 9 C podporuje trávení, je vhodný při potížích způsobených přemírou jídla, alkoholu, léků nebo jakýchkoliv chemických látek. Tento lék je také vhodný pro vystresované, podrážděné lidi, kteří svůj stres a pracovní vytížení řeší těžkým jídlem, nevhodnými kombinacemi jídel, zvýšeným množstvím alkoholu nebo kouřením.

Nux vomica je také lék používaný při zvracení (různého charakteru – při akutních trávicích potížích, při užívání chemoterapie…).

Dávkování: Při poruchách trávení dle potřeby 2–5x denně po dobu potíží, se zlepšením posupně vysazovat. U pacientů užívajících větší množství léků 1–2x denně. Při zvracení podáváme dávku po každém zvracení nebo návalu nevolnosti.

Arsenicum album 9 C je lékem akutních trávicích potíží. Má v obraze průjem, který je pálivý a rozedírá kůži kolem konečníku. Pálivé mohou být také pocity a bolesti po celé délce trávicího traktu. Zimomřivost, vyčerpanost, velký pocit strachu.

Je vhodný při intoxikacích a trávicích potížích spojených s konzumací zkaženého jídla nebo jedovatých látek.

Dávkování: Při průjmu 3–6x denně nebo po každé průjmovité stolici. Se zlepšením příznaků postupně snižovat dávkování. Doporučuji po uzdravení a odeznění akutní fáze podat ještě tak 3–4 dny 2x denně na úplnou regeneraci trávicího traktu.

Chelidonium majus 9 C na žlučníkové potíže, které se zhoršují kolem 16. hodiny. Bolest v pravém podžebří, která může vystřelovat až pod pravou lopatku, zácpa se světlou stolicí, zvracení s pocitem hořkosti v ústech a zvracení s příměsí žluči.

Dávkování: 3x denně obecně při žlučníkových potížích, u akutních žlučníkových bolestí po dvou hodinách. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 18.9.2020 13:05

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze