Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Jak nezemřít na: srdeční choroby

Autor: Externí zdroj

V České republice každoročně zemře na nemoci oběhové soustavy přibližně dvojnásobný počet lidí, než kolik jich podlehne nádorovým onemocněním. V Evropě ischemická choroba srdeční způsobí 28 000 úmrtí na 100 000 obyvatel ročně. Choroby srdce jsou tedy nejčastější důvod, proč my a naši blízcí umíráme. Otázka je: pokud se srdečním onemocněním dá předcházet, z jakého důvodu to neděláme? Samozřejmě to, jak žijeme a jak se stravujeme, je naše volba. To taky ovšem znamená, že pokud jde o choroby srdce, máme na výběr. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Existuje množství důkazního materiálu o tom, že se ve velkých částech světa epidemie ischemické choroby srdeční vůbec nevyskytovaly. Počet úmrtí na choroby srdce v těchto oblastech byl naprosto zanedbatelný. Také je překvapivé, že první stadium aterosklerózy, tzv. tukové proužky v cévách, byly prokázány u nedonošenců, jejichž matky měly vysoké hladiny LDL cholesterolu. Ateroskleróza začíná běžně u desetiletých dětí. Ale jak je vidět, zásadní je i dodržování zdravého stravování v období těhotenství. Pro většinu obyvatel Evropy tedy není otázkou jak nemocem srdce předcházet, ale jak zvrátit vývoj onemocnění, kterým už stejně trpí.

Hlavním rizikovým faktorem je hladina LDL cholesterolu, protože ten způsobuje ukládání zásob cholesterolu v cévách a je tedy hlavní příčinou vzniku aterosklerotických plátů, které nám cévy zužují a omezují tok krve do srdečního svalu. Cílem je udržet hladinu LDL cholesterolu pod 70 mg/dl, což odpovídá celkové hladině cholesterolu asi 150 mg/ml. Jsou obecně dva způsoby, jak toho dosáhnout: buď polykat léky, nebo jíst nezpracovanou rostlinnou stravu. To znamená změnit jídelníček a významně omezit tyto složky stravy:

  • trans-tuky, které jsou obsaženy v průmyslově zpracovaných potravinách, mase a mléčných výrobcích,
  • nasycené tuky přítomné v živočišných tucích a tzv. junk food (nezdravé jídlo nízké nutriční hodnoty kaloricky složené hlavně z cukru a tuku),
  • cholesterol z živočišných produktů, zejména vajec.

Tři hlavní posilovače špatného cholesterolu tedy mají svůj zdroj v živočišné stravě a zpracovaném jídle bez výživové hodnoty. Nezdravé jídlo má vliv s postupujícím časem nejen na strukturu tepen, ale okamžitě i na jejich funkci. Opakovaným příjmem takové stravy se cévy dostávají do stavu chronického lehkého zánětu. Pozornost se soustředila na tzv. endotoxiny, které jsou produktem bakterií obsažených např. v mase. Nejdou zničit varem a neporadí si s nimi ani kyselina v našem žaludku. Dostávají se do střev, kde pomocí nasycených tuků projdou střevní stěnou do krevního oběhu. Tam mohou způsobit zánětlivý proces v tepnách. To možná vysvětluje rychlost, s jakou u kardiaků dochází k úlevě potíží, pokud přejdou na primárně rostlinnou stravu (zelenina, celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce).

A jak je to tedy s tím polykáním léků? Na snižování hladiny cholesterolu se předepisují tzv. statiny. Tyto léky, které mají odvracet smrtící infarkty, vydělaly farmaceutickým firmám stovky miliard dolarů. Jako každý lék mají ale své vedlejší účinky jako například potenciál ničit játra a svaly.

Je nutné podstupovat všechna tato rizika, pokud je v našich silách snížit hladinu cholesterolu přirozeným způsobem? Zásadní pravidlo je, že pokud tělu poskytnete správné podmínky, zahájí samoléčebný proces a dojde k obnovení zdraví. Chápu, že spolknout každý den jednu tabletu je pohodlnější. Rostlinná strava ale snižuje cholesterol efektivně a bez rizika vedlejších účinků. Poškození svalů se objevuje i u pacientů, kteří mají v pořádku krevní testy.

Existují i další studie, že mohou ovlivňovat činnost mozku (např. zmatenost, ztráta paměti), zvyšovat riziko vzniku cukrovky nebo rakoviny prsu. Co je ale nejdůležitější – tyto léky mohou snížit riziko infarktu nebo smrti jen o 3 % pro dobu šesti let. Miliony lidí z nich nemají žádný prospěch, lidé přeceňují schopnost léků je ochránit. Strava založená na rostlinných produktech snižuje absolutní riziko o 60 %, a to v období kratším než 4 roky. V roce 2014 uveřejnil doktor Caldwell Esselstyn jr. studii dvou stovek osob se závažným srdečním onemocněním, kde prokázal, že zdravá strava založená na rostlinných produktech může zabránit závažným srdečním příhodám u 99,4 % pacientů, kteří se k ní uchýlili. Je potřeba realisticky vyhodnotit, jak omezenou roli hraje obsah lékárničky ve srovnání s obsahem naší ledničky.

Výzkumy ukazující na to, že ischemické chorobě srdeční (a ostatně i dalším chronickým nemocem) se dá předcházet jídelníčkem na bázi rostlinné stravy, jsou publikovány už desítky let v nejprestižnějších lékařských časopisech po celém světě. Chcete vědět, proč se tyto informace nedostanou do oficiálních dietologických doporučení? Vždy vyvolají značnou nevoli u producentů masa, mléka a vajec. V Americe byly dokonce prokázány finanční vazby Americké dietetické organizace na korporace potravinářského průmyslu. Stejně tomu bylo u Výboru pro výživová doporučení. Akademie výživy a dietetiky (do roku 2012 Americká dietetická organizace) inkasuje každoročně miliony dolarů od producentů nezdravého jídla, masa, mléka, slazených nápojů a cukrovinek. Chápete asi, co se pak „registrovaní dietologové“ dovědí na seminářích, které akademie umožňuje pořádat. A jak funguje organizace, která má ambice zaštítit co nejlepší kvalitu nutriční péče „založenou na vědeckých poznatcích“ v Evropě?

Přeložila a upravila: PharmDr. Daniela Pešová

Zdroj: NutritionFacts.org, Michael Greger M. D.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Externí zdroj

Autor: Externí zdroj

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 28.1.2022 01:23

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze