Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Rozhovor s MUDr. Karhanem: "Podobné se léčí podobným"

Autor: Lucie Nestrašilová

MUDr. Tomáš Karhan je známým lékařem, autorem nedávno vydané knihy "Homeopatie a děti" i řady dalších odborných či široké veřejnosti určených textů publikovaných za dlouhé roky jeho praxe v odborných i lifestylových časopisech. Vedle pediatrické praxe, kterou vede v Praze 3 na Jarově je jeho dalším stěžejním zájmem klasická homeopatie. Měli jsme možnost se MUDr. Karhana zeptat, co si myslí o homeopatii?

Ilustrační foto
Zdroj: www.mudrkarhan.cz

Pane doktore, již delší dobu zjišťuji, že mnoho lidí neví, co je to homeopatie a jak vlastně funguje?

Odpověď je velmi obtížná, i když nyní nastává doba, kdy by mělo být možné způsob fungování homeopatie měřit. Přispívají k tomu zejména práce profesora Montaignera, který byl nyní „koupen“ čínskou vládou. Byl mu poskytnut vědecký ústav v Šanghaji, získal veškeré podmínky pro svoji práci. Profesor Luc Montaigner je nositelem Nobelovy ceny za objev viru HIV jako původce nemoci AIDS, což je i ukázka obrovské intuitivní inteligence, geniality. Ani tento jeho objev neprošel jednoduše. Velice dlouho musel obhajovat a prokazovat, že tento, v sedmdesátých letech 20.století zjištěný virus, je skutečně původcem onemocnění AIDS. Při své práci profesor Montaigner mimo jiné zjistil, že hodně ředěné a dynamizované roztoky vykazují určité fyzikální vlastnosti, dokonce vydávají kvanta záření. To může potvrzovat opravdové fungování nízkých ředění, tedy i homeopatických léků. Rovněž sestrojil přístroj, kterým vyzařování měří. Tento přístroj má nyní, asi po pětiletém úsilí, patentován.

Ukazuje se, že i hodně ředěné roztoky, v nichž již není přítomna molekula působící látky (a to vadí vědcům se zavedenými chemickými postuláty z 18. a 19. století), by mohly stimulovat v živém organismu tvorbu chybějících látek. V těle je například nějaký enzymatický blok a takto ředěné a dynamizované látky dávají tělu správný, náhradní impuls. Když bych to měl vysvětlit laicky, máme příklad. Lidé se někdy poveselí, vypijí více vína a ráno mají kocovinu způsobenou látkami, které vznikají při odbourávání vína. Dobře vědí, že když si ráno při kocovině dají malou šťopičku vína, tedy jen malé množství látky, „dloubnou“ v těle do tvorby enzymů. Detoxikační enzymy se předtím prakticky vyčerpaly při zpracovávání cizorodého alkoholu a jeho degradačních produktů. Tímto malým impulsem dojde k obnovení jejich působení a dokončení detoxikace. I zde platí, že čím jsme se nakazili, tím se napravíme. Jak se v homeopatii říká: „Podobné se léčí podobným“. Tělo potřebuje informaci, impuls a pak již funguje samo.

Léčil jste homeopatií někdy i výjimečné, méně obvyklé případy?

Ke mně jako homeopatovi přicházejí i pacienti, kterým normální léčba nedokázala standardním způsobem pomoci. Nebo ti, kteří mají ekologický náhled nejen na stravování, zachování přírody, ale i na léčení sebe a své rodiny. K vědecké, školní medicíně mám samozřejmě respekt, vždyť i já sám jsem lékař s klasickým vzděláním. V praxi jsme poznal, že v mnoha případech může být účinnou a jemnou léčebnou volbou právě homeopatie. Povzbuzením jsou mi léčebné výsledky třeba u těžkých dětských ekzémů stejně jako náprava imunity "věčně nemocných" dětí. Někdy zas může být velice účinný souběh podávání klasického a homeopatického léku. Dá se to spojit, každý z nich běží po jiné energetické hladině. Tento synergický efekt může být pro pacienta velmi prospěšný.

Proto je asi důležité, aby homeopatii ordinoval lékař …
Je to výhodné a správné. Jedná-li se o věci, které mohou vykázat medicínská rizika, tak je může spolehlivě posoudit pouze lékař. Na druhé straně existuje řada lehkých stavů a běžných nemocí, kdy lze doporučit i domácí léčení, tzv. samoléčbu. Je mnoho lidí, kteří se o homeopatii zajímají více a samoléčbu zvládnou. Je důležité, aby byl jasně definován rámec, ve kterém se mohou bez pomoci lékaře pohybovat.

Jaká ředění homeopatických léků doporučujete v rámci samoléčby?

Shodou okolností v mé knize, kterou nedávno vydala Grada („Homeopatie a děti“, pozn. redaktora), používám jednotný systém ředění, a to ten nejnižší, 5 C, který je při podání 5 granulí 2x denně (u malých dětí rozpuštěním ve vodě) dostatečně efektivní. Když se člověk s homeopatií pozná více, může používat i vyšší ředění. V knize pak na řadě míst upozorňuji na případy, kdy doporučuji podávat ředění léku 9 C nebo 15 C. Vyšší ředění pak přenecháváme do rukou lékařů–homeopatů.

Při své práci se potýkám s velkým problémem, kterým je nedostatek lékařů- homeopatů v Praze. Každý den mi volají lidé, kteří mají zájem o kontakt na lékaře-homeopata a je těžké všem takovým dotazům vyhovět. Čím to je?

Je to trochu nečekané, že? Jeví se, jako by na Moravě bylo aktivních homeopatů zřetelně více. Možná je to proto, že homeopatie není jen léčebná disciplína, ale i svého druhu umění. A možná jsou třeba moravští Češi - lékaři empatičtější než čeští Češi. Život v Praze je obecně hektičtější, takže pro běžné lékaře je to fungování bez homeopatie trochu černobíle jednodušší.

Ošetřuji pacienty každého věku, nejvíce děti. Mému nejstaršímu pacientovi je 99 let, nejmladší jsou novorozenci. Mám běžnou dětskou praxi, ve které používám metody akutní homeopatie a v odpoledních hodinách mimo tuto praxi mám soukromou homeopatickou konstituční poradnu.

Co se týče možnosti léčení pacientů registrovaných v mé dětské praxi rytmu, tj. na pojišťovnu, u mne za předpisování homeopatických léků pacient neplatí, protože je to běžná součást ordinace. V samostatné soukromé poradně konstituční homeopatie řešíme obtížnější, chronické případy. Při této práci k vám přicházejí a ne vzácně silné lidské příběhy. Některé z nich se objeví v druhé knížce o homeopatii, kterou nyní připravuji.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji vám mnoho inspirativních dnů při psaní Vaší nové knihy.
 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2020 16:23

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze