Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Kváskové špaldové ciabatty

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

„Zase kváskový chléb?“ ptají se často mé děti se zklamáním v hlase. Zajímavé je, že dalamánky (z úplně stejného těsta!) jim chutnají víc. „Kváskování“ se nechci vzdát. Pečivo ze žitného kvásku je pro tělo přínosnější. Nemluvě o tom, že kvalitu domácího pečiva – výběr mouky a všech ingrediencí – máme v rukou my sami. Důvod, proč peču kváskové pečivo, je jednoznačný.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová

Kvásek vzniká fermentací směsi žitné mouky a vody, přirozeně zde vzniká kyselina mléčná, kyselina octová, oxid uhličitý a aromatické látky. Díky nim je pečivo přirozeně konzervováno, mají antibiotické účinky a posilují střevní mikroflóru, tedy i imunitu. Kváskový chléb je lépe stravitelný.

Abych děti potěšila, zkusila jsem připravit kváskové ciabatty. Povedly se. Děti se dokonce divily, že nejsou z obchodu. U chutnání jsem jim řekla, co slovo ciabatta znamená, a od té doby je toto pečivo u nás v kurzu! Italsky totiž znamená „bačkora“. No kdo se může pochlubit tím, že svačil „bačkůrky“? A překvapivá byla pro ně i informace, že ciabatty vznikly jako odpověď na rostoucí popularitu francouzských baget. První upekl pekař Arnaldo Cavallari z městečka Adria.

Přísady:
900 g celozrnné jemně mleté špaldové mouky
30 g soli
1 lžička mahá koření (směs mletých koření: kmín, koriandr, hořčičné semínko)
1 lžíce sušeného kopru
asi půl litru vody
200 g žitného rozkvasu (přiživíme kvásek a necháme 12 hodin kvasit)
2 lžíce kvalitního olivového oleje
(sezam, dýňové semínko…)

POSTUP: K rozkvasu přidáme zbytek surovin, vymísíme řidší těsto a uložíme do mísy vymazané olivovým olejem. V průběhu 2–3 hodin každých 40 minut (přibližně) překládáme. Když je těsto vykynuté, rozdělíme na 5 částí, ze kterých vytvarujeme obdélníkové ciabatty, a necháme ještě půl hodiny odpočívat na moukou posypaném pečicím papíře. Mezitím si do zapnuté trouby vložíme plech, na kterém budeme pečivo péct. Po posledním vykynutí ciabatty spolu s pečicím papírem opatrně přetáhneme na horký plech, pečeme ve vyhřáté troubě na 220 °C asi 15–20 minut (nebo do zezlátnutí).

TIP 1: Do těsta můžeme nakrájet sušená rajčata a/nebo olivy, přidat bazalku, či sušený mletý česnek.

TIP 2: Z tohoto těsta můžeme vytvarovat i minibagetky (a třeba je i zakroutit), budou se hodit na svačinku do školy.

TIP 3: Ze stejného těsta lze upéct i šneky plněné pomazánkou, či rajčatovým protlakem a sýrem. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.5.2022 12:21

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze