Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Homeopatie a problémy s křečovými žilami

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Z pohledu čínské medicíny jsou křečové žíly způsobeny poruchou látkové výměny a může za ně zvláště nesprávná výživa a veškeré chemické látky, které přetěžují játra. Jde o stagnaci energie v dolní polovině těla. Náchylnost ke křečovým žilám souvisí s poruchou vazivové tkáně v cévách. Při špatné výživě cévní stěny křehnou, ochabují, vznikají metličky, modřiny a křečové žíly. Homeopatie má několik léků, které mohou pozitivně ovlivnit kvalitu cévní stěny a dají se použít nejen v léčbě, ale i v prevenci tvorby křečových žil, zvláště tam, kde je nějaká genetická predispozice.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Nejdůležitějším lékem je Arnica montana, která posiluje cévní stěnu. V prevenci podáváme dlouhodobě v ředění 9 C, 5 granulí 1-2x denně. Lék působí na zarudlou a bolavou křečovou žílu, pacient má pocit, že je jako rozlámaný, bolest žil je podobná poranění úderem, naražením nebo pádem. Dotyk a pohyb bolest zhoršuje, klid zlepšuje. Pacient má sklon k bércovým vředům. Při léčbě akutního stavu podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.

Dalším lékem je lék Calcarea fluorica. Používá se při léčbě zvětšených, vystupujících žil, kdy se stav zhoršuje odpočinkem. Pacient má pocit tíhy a horka s otokem dolních končetin. Celkově mají pacienti sklon k potížím s páteří, s klouby, mají nekvalitní zuby. Lék podáváme v ředění 9 C, 2x denně 5 granulí.

Pokud dojde k oslabení žil během těhotenství nebo varixy doprovázejí i hemoroidy a pacientka má nedostatek pohybu, podáváme lék Aesculus hippocastanum 9 C, 3x denně 5 granulí. Pacienti si stěžují na pocit napětí a tíhy v nohou v důsledku stání nebo sezení, na bolesti v zádech a na zácpu s hemoroidy. Lék je pouze na lékařský předpis.

Vipera je lékem na křečové žíly, ale také lékem na akutní zánět žil. Žíly jsou napjaté, tmavě zbarvené, pacient má pocit, že žíla praskne. Stav se zhoršuje dotekem a tlakem, zlepšuje se zvednutím končetin. Lék podáváme v akutním stavu v ředění 9 C, 3-4x denně 5 granulí. Lék je rovněž pouze na lékařský předpis.

Carbo vegetabilis je lék špatného prokrvení končetin, studených nohou a chodidel. Žíly jsou rozšířené, svědí a stav se zhoršuje večer na lůžku. Dolní končetiny jsou slabé, mohou být i otoky kloubů. Lék podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí. Lék se v tomto ředění používá na zlepšení prokrvení. Pokud je pacient výrazně bledý, slabý a vyžaduje čerstvý vzduch, podáváme Carbo vegetabilis v ředění 15 C, 2x denně 5 granulí. Lék je pouze na lékařský předpis.

Lék Fluoricum acidum 9 C podáváme na křečové žíly s paprskovitými žilkami na malé ploše, 2x denně 5 granulí. Varixy jsou bolavé, nohy horké, pacient je musí v noci odkrývat. Pacient má rovněž sklony k tvorbě bércových vředů. Lék je pouze na předpis.

Jiným lékem zánětu žil je lék Hamamelis. Pacient si stěžuje na bolest a zhmoždění v oblasti končetin zvláště při fyzické zátěži a v těhotenství. Žíly jsou tmavomodré a vystouplé, hrozí trombóza. Dotyk, otřesy a tlak stav zhoršují, pacient také často trpí na hemoroidy. Lék podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí, je také na předpis.

Lachesis je lékem pro pacienty, kterým se snadno tvoří modřiny a mají sklon k tvorbě bércových vředů. Křečové žíly jsou namodralé až fialové, často hrozí zánět žil, zvláště vlevo. Pacient na sobě nesnese nic těsného a je velice upovídaný. Je to výborný lék pro ženy v klimakteriu. Obtíže se zlepšují studenými obklady. Lék podáváme v ředění 9 C, 3x denně 5 granulí.

Pacientky, které často trápí potíže s křečovými žilami, potřebují lék Pulsatilla. K oslabení žil vede hormonální nerovnováha, např. v těhotenství, kdy žena trpí na otoky nohou. Je zde také sklon k zánětům, náladovosti, plačtivosti a strachu ze samoty. Podáváme v ředění 15 C, 2x denně 5 granulí.

Sepia je rovněž lékem křečových žil pro ženy s oslabením vaziva a jaterními potížemi, které mohou vzniknout v klimakteriu. Pohyb a cvičení stav zlepšuje. Pacientka má sklon k bércovým vředům, pocit poklesu vnitřních orgánů, cítí se vyčerpaně, je lhostejná vůči rodině, odtažitá k partnerovi. Podáváme v ředění 15 C, 2x denně 5 granulí.

Pokud dojde k zánětu žil, je vhodná kombinace léků Arnika 9 C, Vipera 9 C a Hamamelis 9 C, od každého léku 3x denně 5 granulí.

Při začínajících nebo hrozících bércových vředech podáváme kombinaci léků Carbo vegetabilis 15 C (2x denně 5 granulí), Fluoricum acidum 9 C (3x denně 5 granulí) a Arnica 9 C (3x denně 5 granulí).

V případě chronických obtíží je vhodné vyhledat lékaře homeopata, který vybere léky cíleně a léčbu povede. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.1.2021 01:08

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze