Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Těhotenská cukrovka

Autor: Jolana Hršelová

Těhotenství je krásný čas, ale může se stát, že v jeho průběhu vás potkají nejrůznější více či méně závažné problémy. Jednou z takových komplikací je těhotenská cukrovka. V poslední době se hovoří o narůstajícím počtu případů těhotenské cukrovky, pravdou ale je, že až v posledních letech všechny maminky podstupují mezi 24. až 28. týdnem těhotenství zátěžový test OGTT, který onemocnění vyloučí nebo potvrdí. Počet žen, které těhotenskou cukrovkou trpí, se odhaduje na 4 až 10 procent.       

Ilustrační foto

Pokud je u vás těhotenská cukrovka zjištěna, nepanikařte a z ničeho se neobviňujte. Je to věc, kterou nemůžete ovlivnit. Zásadní roli tu hraje genetika. Pokud někdo z vaší rodiny cukrovkou trpěl, je bohužel dost pravděpodobné, že k této poruše máte sklony. Důležitá je péče, s jakou se těhotenská cukrovka léčí. Mnohdy stačí upravit jídelníček, zvýšit pohyb a celkově zlepšit životosprávu. Vše potřebné vám řekne váš lékař. V zásadě je důležité jíst po menších dávkách, cca po 2 až 3 hodinách, dodržovat lékařem doporučenou dietu a vyhýbat se volným cukrům. V každém případě se nevyplácí ze strachu nebo z jiných důvodů nepodstoupit zátěžový test nebo nález ignorovat.

Neléčená těhotenská cukrovka může ohrozit budoucí maminku i dítě. Slinivka matky nepracuje správně a způsobuje zvýšenou hladinu cukru v krvi. Tento stav musí slinivka dítěte vyrovnávat zvýšenou produkcí inzulínu. Výsledkem je značný růst dítěte, tzv. makrosomie, dítě se rodí s váhou vyšší než 4 kg. Takto velké děti se buď rodí císařským řezem, anebo pokud je porod veden spontánně, hrozí větší poranění matky a tzv. dystokie, neboli poranění ramínek u dítěte. U miminka může po porodu nastat hypoglykemie (tzn. hladina cukru v krvi je velmi nízká, protože miminko bylo v těle maminky zvyklé na vyšší přísun cukru) a častější je také novorozenecká žloutenka. U dětí maminek s neléčenou cukrovkou je vyšší pravděpodobnost lehké mozkové dysfunkce, syndromu poruchy pozornosti, hyperaktivity a samozřejmě také dětské obezity a následně diabetu 2. typu, což už je velmi závažné onemocnění.

Neléčená těhotenská cukrovka zvyšuje další zdravotní rizika pro maminku v době těhotenství. Konkrétně je to vysoký krevní tlak, poruchy jater, preeklampsie a infekce.

Záludností cukrovky je, že nebolí, a tak vůbec nemusíte poznat, že ji máte.

Proto mezi 24. až 28. týdnem absolvujete tzv. OGTT test (Orální Glukózový Toleranční Test). Ráno přijdete nalačno k lékaři (nutno dodržet půst už od večera). Každou hodinu vám odeberou krev a moč. Nejdříve nalačno, potom vypijete roztok s glukózou. Teprve po konci testu se můžete najíst a napít. Je dobré vzít si sebou něco dobrého ke čtení – v průběhu testování je důležité v klidu sedět (fyzická aktivita by zkreslila výsledek testu).

Homeopatická léčba těhotenské cukrovky patří do rukou zkušeného lékaře-odborníka v homeopatii, který kromě diety a režimových opatření doporučí homeopatické léky každé pacientce “na míru”.

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Jolana Hršelová

Autor: Jolana Hršelováredaktorka

 

Poznámka: Tento článek byl napsán pod odborným dohledem MUDr. Evy Kettmannové.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 01:28

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze