Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Těhotenská cukrovka

Autor: Jolana Hršelová

Těhotenství je krásný čas, ale může se stát, že v jeho průběhu vás potkají nejrůznější více či méně závažné problémy. Jednou z takových komplikací je těhotenská cukrovka. V poslední době se hovoří o narůstajícím počtu případů těhotenské cukrovky, pravdou ale je, že až v posledních letech všechny maminky podstupují mezi 24. až 28. týdnem těhotenství zátěžový test OGTT, který onemocnění vyloučí nebo potvrdí. Počet žen, které těhotenskou cukrovkou trpí, se odhaduje na 4 až 10 procent.       

Ilustrační foto

Pokud je u vás těhotenská cukrovka zjištěna, nepanikařte a z ničeho se neobviňujte. Je to věc, kterou nemůžete ovlivnit. Zásadní roli tu hraje genetika. Pokud někdo z vaší rodiny cukrovkou trpěl, je bohužel dost pravděpodobné, že k této poruše máte sklony. Důležitá je péče, s jakou se těhotenská cukrovka léčí. Mnohdy stačí upravit jídelníček, zvýšit pohyb a celkově zlepšit životosprávu. Vše potřebné vám řekne váš lékař. V zásadě je důležité jíst po menších dávkách, cca po 2 až 3 hodinách, dodržovat lékařem doporučenou dietu a vyhýbat se volným cukrům. V každém případě se nevyplácí ze strachu nebo z jiných důvodů nepodstoupit zátěžový test nebo nález ignorovat.

Neléčená těhotenská cukrovka může ohrozit budoucí maminku i dítě. Slinivka matky nepracuje správně a způsobuje zvýšenou hladinu cukru v krvi. Tento stav musí slinivka dítěte vyrovnávat zvýšenou produkcí inzulínu. Výsledkem je značný růst dítěte, tzv. makrosomie, dítě se rodí s váhou vyšší než 4 kg. Takto velké děti se buď rodí císařským řezem, anebo pokud je porod veden spontánně, hrozí větší poranění matky a tzv. dystokie, neboli poranění ramínek u dítěte. U miminka může po porodu nastat hypoglykemie (tzn. hladina cukru v krvi je velmi nízká, protože miminko bylo v těle maminky zvyklé na vyšší přísun cukru) a častější je také novorozenecká žloutenka. U dětí maminek s neléčenou cukrovkou je vyšší pravděpodobnost lehké mozkové dysfunkce, syndromu poruchy pozornosti, hyperaktivity a samozřejmě také dětské obezity a následně diabetu 2. typu, což už je velmi závažné onemocnění.

Neléčená těhotenská cukrovka zvyšuje další zdravotní rizika pro maminku v době těhotenství. Konkrétně je to vysoký krevní tlak, poruchy jater, preeklampsie a infekce.

Záludností cukrovky je, že nebolí, a tak vůbec nemusíte poznat, že ji máte.

Proto mezi 24. až 28. týdnem absolvujete tzv. OGTT test (Orální Glukózový Toleranční Test). Ráno přijdete nalačno k lékaři (nutno dodržet půst už od večera). Každou hodinu vám odeberou krev a moč. Nejdříve nalačno, potom vypijete roztok s glukózou. Teprve po konci testu se můžete najíst a napít. Je dobré vzít si sebou něco dobrého ke čtení – v průběhu testování je důležité v klidu sedět (fyzická aktivita by zkreslila výsledek testu).

Homeopatická léčba těhotenské cukrovky patří do rukou zkušeného lékaře-odborníka v homeopatii, který kromě diety a režimových opatření doporučí homeopatické léky každé pacientce “na míru”.

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Jolana Hršelová

Autor: Jolana Hršelováredaktorka

 

Poznámka: Tento článek byl napsán pod odborným dohledem MUDr. Evy Kettmannové.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.10.2020 14:38

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze