Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Tužebník utuží naše zdraví

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Mám ráda červnové kvetoucí louky. Ráda se v nich bosa toulám a zejména kolem řek zkoumám, co kde roste. Blízko nás kolem Berounky rozkvétá v červnu a červenci bylina s květy smetanově bílé barvy podobnými květům černého bezu. Poblíž bývá i nachově růžová kvetoucí kyprej vrbice a obě tyto rostlinky nám kromě krásy přinášejí i užitek z přírodní lékárny. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Starám se o zahrádku s vlhkou až podmáčenou půdou, a proto jsem si do ní obě tyto léčivky z přírody přesadila. Daří se jim výborně. Tužebníkova lidová jména napovídají o jeho působení: rostlinný Aspirin a zimničné koření.

Tužebník jilmový

Tužebník je vytrvalá rostlina s lodyhou vysokou až 1,5 m, na které postupně celé léto vykvétají latovitá květenství smetanové barvy a mandlové vůně. Tužebník má rád vlhké louky a břehy potoků a roste v Evropě i Asii. Je prastarou léčivou bylinou, kterou uctívali keltští druidové jako posvátnou rostlinu. Ve středověku se rozhazoval v kostelích pro svou příjemnou vůni. V Německu je to velmi oblíbená léčivka s různými názvy, u nás se mu říkalo i chlapice – možná pro afrodiziakální účinky.

Dřívější název tužebníku Spirea ulmaria, česky tavolník, dal jméno léku Aspirin, který slaví úspěchy po celém světě už více než 100 let, ale může mít vedlejší účinky. Ukazuje se však, že méně je více a menší dávky účinných látek zabírají lépe. Tužebník obsahuje léčivou látku salicin stejně jako kůra vrby. Tyto přírodní léky se používaly k zmírnění horečky a revmatických bolestí.

Pro léčení sbíráme květy i nať tužebníku. Pro barvení se také používá kořen (kořen barví černě, listy a stonek modře a kvetoucí nať žlutě). Květy obsahují 0,2 % silice (methylsalicylát, salicylaldehyd – nejdůležitější léčivá látka, stopy heliotropinu a vanilinu), kyselinu salicylovou, fenolové glykosidy (gaulterin, spiraein, isosalicin), flavonové glykosidy (spiraeosid, rutin, hyperin), třísloviny (tanin) a další.

Tužebník má silně močopudné, potopudné, protirevmatické a protizánětlivé účinky. Využívá se jako lék při revmatických a horečnatých onemocněních, při chřipkách, virózách, zánětech střev i při borelióze. Doporučuje se i při léčbě antibiotiky a po ní pro obnovení zdravé střevní mikroflóry. Tlumí krvácení a průjmy, odstraňuje otoky i bolesti hlavy. Zlepšuje látkovou výměnu a příznivě ovlivňuje kožní nemoci.

Tužebník se též přidává do čajů pro hubnutí při obezitě a pro vylučování nežádoucích solí a kyseliny močové z těla. Užívá se obvykle formou čaje ve směsi s dalšími bylinami, nebo formou kapek – alkoholové tinktury. Opatrnosti při užívání je třeba u osob se zhoršenou srážlivostí krve při hemofilii, jinak nemá vedlejší účinky na rozdíl od acylpyrinu, na který mohou citliví lidé reagovat krvácením z nosu.

V aromaterapii se užívá éterického oleje z tužebníku pro léčebné směsi a masáže při revmatických nemocech, k uvolnění svalového napětí a při celulitidě. V těhotenství se nedoporučuje. Také léčí slabost, únavu, psychické potíže, horečku, dýchací potíže, desinfikuje vzduch. Éterický olej se však u nás zatím neprodává, můžeme si sami vyluhovat bylinu v rostlinném oleji a získat slabší výluh jako macerát k masážím. Dobře se kombinuje s třezalkou, levandulí a rozmarýnem. Pro kosmetické použití se čerstvé květy vyluhují ve vodě jako stahující pleťová voda pro mastnou pleť.

Pro zdraví duše

Podle p. M. Hrabici nám horečka přináší dar příležitosti k zastavení a uzdravení: „Je třeba se zastavit, zklidnit, porozhlédnout se a v pohodě najít správný směr, jak dál… Spěchals, přehlížels, proto prosím stůj, aby se minulost již neopakovala, aby sis znovu nešlapal po štěstí.“

Recepty pro zdraví

  • Čaj při horečce, nachlazení a chřipce pro vyvolání pocení: Smícháme 1 díl květů černého bezu + 1 díl květů lípy + 1 díl květů tužebníku jilmového. 1 lžičku směsi přelijeme vroucí vodou a louhujeme 5–10 minut. Popíjíme horké z termosky, 2–4 šálky denně podle potřeby.
  • Tužebníkový masážní olej (macerát) pro zevní použití při namožených svalech a revmatických bolestech kloubů: Čerstvé květy tužebníku natrháme nejlépe okolo 9 hodin ráno, necháme předsušit, aby nebyly vlhké, a pak je naložíme do sklenice do 100 ml čistého rostlinného oleje (slunečnicový, sójový, sezamový, olivový či jiný) a necháme vyluhovat mimo přímé sluneční světlo 2–3 týdny. Bylina musí být zcela ponořena, zatížíme čistým oblázkem nebo menší skleničkou. Nakonec přecedíme přes silonovou punčochu, vymačkáme, přelijeme do lahvičky a označíme jmenovkou. Skladujeme nejlépe v lahvičce z tmavého skla a masírujeme podle potřeby. Lze kombinovat i s třezalkovým olejem.

Pro děti a maminky

Pro těhotné a kojící maminky je při horečkách dobrý čaj s jemným působením z květů lípy, černého bezu a tužebníku, který je potopudný a mírní i bolesti hlavy a otoky nohou, které se mohou v těhotenství objevit.

U dětí je tužebník lépe snášen než běžný acylpyrin, který se dříve dětem bez omezení podával, ale dnes už se nedoporučuje kvůli vlivu na srážlivost krve. Uměle izolované účinné látky z rostlin v koncentrované formě jsou pro organismus větší zátěží než moudrou přírodou nejlépe namíchaný koktejl mnoha látek v bylince, která nám ráda posilní naše zdraví jemnějším způsobem.

Kdy tužebník sbírat?

Tužebník roste dobře ve vlhkých i podmáčených půdách, kolem potoků a řek. Do zahrady si ho můžeme přesadit z přírody. Pěstují se i barevné, okrasné kultivary, které ale nejsou léčivé. Vysévá se ze semínek na jaře, nebo se dělí trsy oddenků na podzim. Pokud sbíráme tužebník v přírodě, poznáme ho podle vůně. Celá rostlina i listy voní po Aspirinu „lékárenskou vůní“. Květy sbíráme při rozkvětu. Na rostlině postupně vykvétají až 3 trsy květů. Sušíme v tenké vrstvě ve stínu a skladujeme na tmavém místě, při dobrém skladování sušený čaj vydrží až 2 roky.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "MaMa Mia" na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.1.2022 02:00

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze