Rychlé rady
Víte, že ...
Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.
Napsali jste nán
- Slaďoučké cucací tabletky Homeogene jsou jednoznačnou volbou při začínající bolesti v krku.Kamila Paurová
- Staphysagria na řezné rány funguje skvěle.Andrea Wesolá
- S homeopatií jako takovou mám jen dobré zkušenosti. Vždy pomohla dětem i mně. Díky za ni.Kateřina Dandová
- Rhus mi vždycky pomohl při bolavých zádech. Nedám na něj dopustit.Lenka Černá
- Ruta mě zachránila před operací karpálů.Miroslava Maliňáková
Léto s ajurvédou
Autor: Mgr. Andrea Dovalová
Oblíbené roční období spolu se svým teplým počasím je v plném proudu. Podle ajurvédy dochází k převládání dóši pitta. Ta má mnoho z kvalit ohně: horkost, netrpělivost, vztek, pronikavost, ostrost… V těle se projevuje překyselením, průjmy, nemocemi jater a žlučníku, záněty, průjmy nebo padáním vlasů.

Zdroj: Shutterstock
Proto je potřeba změnit své chování i stravování. Ale to snad všichni intuitivně děláme – máme chuť na jiné potraviny než na podzim a v zimě.
Zejména lidé s konstitucí pitta by měli dbát na svůj jídelníček, ale i „váty“ a „kaphy“ musí být obezřetné. Jinak může dojít ke kožním potížím, problémům s močovým systémem, objeví se záněty, disharmonie v trávení, dokonce i nervozita a podrážděnost.
Co tedy dělat, abychom i v létě zůstali zdraví a spokojení?
- Vyhýbat se přetíženosti a stresu (nepřepínat své síly ani v práci, ani ve sportovních aktivitách).
- Najít pravidelný rytmus ve svých dnech, naučit se pravidelnému režimu. Když nežijeme podle svého osobního rytmu, brzy se náš organismus vyčerpá, dostaví se únava, náladovost, disharmonie (fyzická i psychická). Ajurvéda doporučuje vstávat mezi šestou a sedmou hodinou, oběd mezi 12.00–14.00 (v tuto dobu je trávení nejsilnější), večeři kolem 18.00. Po večeři pak jen příjemné činnosti nevyžadující velké množství energie. Takto dobře naladíte duši i tělo na spánek. Pokud je to možné, k spánku se uložme kolem desáté hodiny večer (i když kousek později, určitě ne po půlnoci).
- Zařadit do jídelníčku sladkou, hořkou a stahující chuť.
- Strava by měla být založena primárně na lehkých jídlech (saláty, zelenina). Každý pokrm obohaťme o základní látky vyskytující se v obilovinách (nejlépe celozrnných), luštěninách, olejnatých semínkách, zelenině, zakysaných mléčných výrobcích a ovoci. Jídlo jezme čerstvé, ideálně hned po přípravě. Při nákupu kontrolujme složení potravin a vybírejme ty s kratším seznamem ingrediencí a bez přídatných látek. Připravujme tolik porcí, kolik sníme, jinak se lehce necháme strhnout k přejídání. Vyhýbejme se polotovarům a rychlému občerstvení, těžko stravitelnému jídlu, přemíře soli a cukru, velmi studenému jídlu a mlsání po 22.00.
- Nepít studené nápoje (způsobují masivnější pocení).
- Vyhýbat se přímému silnému slunečnímu záření, zdržovat se ve stínu (přemíra slunečního světla snižuje vnitřní energii).
- Dopřát si každé ráno vydatnou procházku (síla ranního slunce je velmi příznivá a posilující).
- Pomáhá i cvičení jógy (zkušený lektor poradí cviky vhodné na léto – s ochlazujícím účinkem).
- I v teplé části roku (jako po celý život) je nezbytné vyhýbat se stresu a napětí. Nadměrná zátěž má pro organismus vážný dopad. Umět se se stresem vyrovnat je cesta na delší dobu. Ulehčit, či naučit se ho transformovat, vyloučit nežádoucí účinky – může nám pomoci sebepoznání, pozorování myšlenek a vnitřního prožívání situací. Pomůže i masáž, relaxace, jóga, pobyt na čerstvém vzduchu, někomu i „výbušnější“ sport, cokoliv, co nám působí radost. A nezapomeňme na pozitivní účinky úsměvu a humoru!
- Snad nejdůležitější je užívat si zdraví a života, a to nejen v létě! Pokud se nedaří zrovna dle našich představ, nesmutněme. I nezdar patří k životu, nic není neměnné. Jak říká moje dobrá kamarádka: „Všechno dobře dopadne. A pokud ne, ještě není konec!“ Mohlo by to být mottem letošního léta.
TIP: Pokud jste v uvedených doporučeních našli body, které jste zatím do svého života nezavedli, ale rádi byste je zařadili, nezačínejte se vším najednou. Stejně jako ve všem i zde platí „pěkně pomalu, krůček po krůčku“.
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích