Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Ortorexie – nezdravá posedlost zdravým jídlem

Autor: Externí zdroj

I když odborníci na poruchy příjmu potravy o ortorexii široce diskutují, není dosud uvedena v Diagnostickém a statistickém manuálu Americké psychiatrické společnosti (DSM) a já si nejsem jistý, že do něj patří. V moderním světě je tendence považovat stále větší množství druhů lidského chování za nenormální a já nechci k tomuto trendu přispět. Na druhé straně pojmenování problému dává sílu k jeho řešení. Několikrát jsem od lidí slyšel: „Chci jíst zdravě, ale nechci to dovést k ortorexii.” Možná je tohle ten nejlepší možný způsob, jak to slovo používat.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Trpíte ortorexií? Položte si tyto otázky: Považujete zdravé potraviny za hlavní zdroj štěstí a smyslu života, či dokonce duchovnosti? Cítíte se lépe díky svému způsobu stravování více než díky ostatním lidem? Zasahuje stravování negativně do vašich vztahů, práce, přátel nebo rodiny? Používáte potraviny bez přidaných látek jako zbraň a ochranný štít před obavami nejen ze zdravotních problémů, ale i ze všeho dalšího, co vás přivádí do nejistoty? Pomáhá vám jídlo k pocitu, že máte vše pod kontrolou, více, než to ve skutečnosti dává smysl? Musíte ve svém stravování jít do stále větších extrémů, abyste dosáhli stejného účinku? Pokud se, byť malinko, odchýlíte od zvoleného způsobu stravování, cítíte nutkavou potřebu se důkladně očistit? Přesáhl váš zájem o zdravou stravu rozumné meze a stal se určitým druhem červa hlodajícího v mozku, který spíše ovládá váš život, než aby vás podporoval na cestě k vašim cílům?

Pro lidi trpící ortorexií se zdravé stravování stalo extrémní, nutkavou, psychologicky omezující a někdy i fyzicky nebezpečnou poruchou, která má vztah k anorexii, ale dosti se od ní liší. Často se zdá, že ortorexie zahrnuje stejně jako anorexie prvky obsedantně kompulzivní poruchy. Někteří ortorektikové mohou skutečně navíc buď otevřeně, nebo skrytě trpět anorexií (a používat potraviny bez přidaných látek jako sociálně akceptovaný způsob snížení hmotnosti). Ortorexie však obvykle není příliš podobná typické obsedantně kompulzivní poruše nebo typické anorexii. Má totiž ambiciózní, idealistickou, duchovní složku, která jí umožňuje hluboce zakořenit v osobnosti jedince. Nejčastěji se jedná pouze o psychologický problém, při němž se zaujetí stravou stane natolik dominantním, že ostatní aspekty života začnou být zanedbávány. Ve vzácných případech však ortorexie může být mnohem vážnější a může dokonce vést ke smrti podvýživou.

Ortorexie se od anorexie liší především tím, že osoba s anorexií se zaměřuje na svou hmotnost, ortorektik je posedlý jídlem bez příměsí. Lidé s anorexií mají zdeformovanou představu o svém těle, na základě které se považují za tlusté bez ohledu na to, jak jsou ve skutečnosti hubení. Ti, kdo trpí ortorexií, zase trvale bojují s pocitem, že byli poskvrněni nebo kontaminováni tím, co snědli, nehledě na to, jak pečlivě svou stravu sledují a kontrolují. Oba stavy v sobě obsahují kontrolu. Zatímco však anorektik neustále usiluje o redukci hmotnosti, ortorektik se domnívá, že musí dosáhnout co největší dokonalosti svého způsobu stravování, aby se cítil zcela čistý, transparentní a bez příměsí. Lidé uzdravující se z anorexie někdy „dospějí“ do ortorexie. Zůstanou u svých narušených stravovacích návyků a přesunou svou pozornost od své hmotnosti k čistotě potravin.

Jídlo, i kdyby neobsahovalo žádnou přidanou látku, neumí zaplnit to místo ve vaší duši, které touží po lásce a duchovních zážitcích. Pokud se je snažíte k tomuto účelu použít, jdete zřejmě špatnou cestou.

Redakčně upraveno.

Zdroj: http://www.orthorexia.com/what-is-orthorexia/

Autor: Steven Bratman, MD, MPH

Překlad: Helena Procházková

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Externí zdroj

Autor: Externí zdroj

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.9.2021 07:57

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze