Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Libeček miláček – léčivé koření libé vůně

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V květnu už nám příroda i zahrádka nabízí pestrou nabídku bylinek do kuchyně. Po každé zimě se těším na první jarní libou vůni libečku. Připomíná mi dětství a maminčiny polévky. Libeček je nejenom výborné polévkové koření, ale – jak napovídá jeho druhé jméno lékařský – je to také lék na ledviny a další potíže.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Je u nás velmi oblíbený a dobře dostupný všem, v zahrádce roste velmi bujně a také na farmářských trzích se dá zakoupit řezaná nať, kterou můžeme zamrazit či nasušit pro pozdější použití například do bylinkové soli na zimu. Je libo trochu libé libečkové vůně? Stačí se začíst do mého článku a umíte si ji jistě představit. Pro dnešek končím, blíží se poledne a běžím vařit oběd, samozřejmě s miláčkem libečkem.

Libeček lékařský

Libeček je rostlina vytrvalá a v dobrých podmínkách vyroste v mohutnou bylinu. Má silný oddenek, z nějž na jaře vyrůstají vysoké duté lodyhy s řapíkatými listy podobnými celeru a s okoličnatými květy. Kvete v létě. Celá rostlina má silnou, pronikavou vůni připomínající polévkové koření Maggi. Původem je libeček z Itálie, z Ligurie, měli ho v oblibě již Římané. Pěstuje se obvykle v zahradách, ale občas i zplaňuje. Libeček miláček má i v angličtině jméno po lásce „lovage“ a užívá se už více než 600 let nejen jako zelené Maggi v kuchyni, ale i jako nápoj lásky. Léčí úspěšně všechny orgány spodní části těla, ledviny, močové cesty i pohlavní orgány.

Pro léčení a do kuchyně sbíráme listy, nať či oddenek, také zralá semena. Libeček obsahuje vonné silice s terpinolem, karvakrolem, kyseliny, cukry, hořčiny, třísloviny, rutin, draslík, vitamíny A, C, E a B, pryskyřici a furokumariny (u citlivých lidí mohou vyvolat alergii).

Libeček léčí ledviny, působí jako silně močopudný prostředek, napomáhá vylučování nežádoucích solí – chloridů a kyseliny močové z těla, rozpouští močové kameny a léčí záněty močových cest. Do urologických směsí se kombinuje s rdesnem ptačím a přesličkou. Při revmatických bolestech se užívá vnitřně formou čaje ve směsi s listem břízy, kořenem jehlice trnité, květem vřesu, natí rdesna ptačího a současně zevně formou koupele bolavých rukou či nohou. Zlepšuje vylučování žluči a při nachlazení pomáhá při zahlenění. Zlepšuje trávení, zejména u starších lidí pomáhá při nadýmání a pálení žáhy, uvolňuje střevní křeče.

Kombinujeme ho do směsí spolu s fenyklem, puškvorcem, pampeliškou, řebříčkem, kmínem a jablečníkem. Formou likéru také upravuje zažívání. V Anglii se přidává do brandy jako lék pro žaludeční nevolnost. U žen léčí nepravidelnou menstruaci spolu s kontryhelem a řebříčkem. Není vhodný při otocích způsobených nedostatečnou činností srdce nebo ledvin, při těžších poruchách ledvin a pro těhotné ženy. Libečkové aroma je tak intenzivní, že někomu prostě nevoní. To, co nám voní, nás bude léčit nejlépe. Nenutíme proto libeček dětem či dalším z rodiny, kterým nevoní.

V kuchyni se využívají všechny části rostliny libečku. Listy jako koření do polévek, omáček, salátů a zejména jídel z brambor. Semínka přidáváme do bylinkové soli a kořenících směsí. Tlusté lodyhy libečku ze zahrady se hůře suší, ale lépe zamrazí pokrájené na kousky, kdy nám přijdou k užitku na zimní polévky a vývary.

Libeček lze užívat i v aromaterapii formou éterického oleje, který ale patří mezi vzácné a velmi drahé oleje a nachází uplatnění jako aromatická složka parfémů, při výrobě mýdel i likérů. Esenciální olej z listů libečku má antiseptické, čistící a stimulační vlastnosti. Při jeho aplikaci na pokožku je třeba opatrnosti na slunci, může vyvolat fototoxickou reakci. Jeho vůně prý odhání komáry, dříve se lidé na venkově natírali rozdrcenými listy libečku pro ochranu proti obtížnému hmyzu.

V homeopatii se používá Levisticum officinale na léčbu zánětů středního ucha. Při akutních zánětlivých onemocněních jater a sleziny, kdy je třeba dlouhodobějšího podávání, je homeopaticky ředěný libeček vhodnější než podávání čaje z byliny. Zde je třeba se poradit se zkušeným homeopatem.
Pro zdraví duše: Ne nadarmo říkaly naše babičky, že láska prochází žaludkem. Zlobí-li nás ledviny a vztahy, vzpomeňme na libeček a uvařme z něj s láskou dobré jídlo svým nejbližším a okořeňme ho odpuštěním.

Recepty pro zdraví

  • Voňavá bylinková libečková sůl pro zdraví: Smícháme sušená semínka libečku nebo nať s majoránkou a petrželovou natí. Odměříme si do malých skleniček množství soli. Nejlépe se mi osvědčila jemně mletá růžová himalájská sůl, která má hodně minerálů. Sůl potom vsypeme spolu s bylinkami do nádoby tyčového mixéru se sekacími noži tak, aby byla nádobka skoro zaplněná, a mixujeme, dokud se bylinky nerozmělní. Směs soli a bylin můžeme nakonec prosít přes sítko, aby v ní nezbyly tvrdé části semen a stonků. Bez mixéru si v malém množství vystačíme s porcelánovou lékárenskou třecí miskou a bylinky se solí rozdrtíme ručně. Směsi bylinek a koření můžeme obměňovat podle vlastní chuti.
  • Gynekologický čaj s libečkem při nepravidelné menstruaci: 2 díly nati kontryhele + 1 díl řebříčku + 1 díl nati libečku – čaj z 1 lžičky směsi zalité půllitrem vroucí vody louhujeme 5–10 minut a pijeme 1–2x denně asi po dobu tří týdnů, ne však při menstruaci ani v těhotenství.

Pro děti a maminky

Libeček se nehodí pro těhotné ženy a malé děti, je silně močopudný a čistí ledviny, ale při kojení se může malé množství jako koření, pokud vám chutná. Jeho podobnost s polévkovým kořením Maggi se hodí pro děti jako přírodní koření a pro všechny, kdo chtějí vařit zdravě bez umělých dochucovadel. Doma s láskou vyrobená bylinková sůl je voňavá a léčivá a v zimě nám nahradí čerstvé natě do polévek. Je také milým a praktickým dárkem a zvládnou ji vyrobit spolu s maminkou i šikovné děti. Společně mohou vymyslet i nové kombinace bylinek z vlastní zahrádky.

Kdy libeček sbírat?

Libeček se snadno pěstuje ze semínek, která sama vypadají na zem už koncem léta, nebo je vysejeme na jaře pro předpěstování sazeniček. Libeček má rád úrodné vlhké půdy a potřebuje kolem sebe dostatek místa do hloubky pro své kořeny i do výšky, může narůst až 1,5 metru. Nať i semínka sušíme ve stínu na dobře větraném místě a skladujeme v tmavé sklenici, při sušení na slunci listy rychle ztrácí barvu. Kořeny se vyrývají na podzim až z větších rostlin v 2.–3. roce, kořenovými řízky lze také na podzim libeček rozmnožit.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "MaMa Mia" na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.1.2022 02:15

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze