Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Svatba na obzoru

Autor: Helena Míková

Zamilovanost. Láska s velkým L. A je to tady! Požádal vás o ruku, řekla jste ano. Kromě báječného života s ním vás čeká mimo jiné zařizování pohádkové svatby, kterou jste si vysnila už jako malá holka. Mnohdy více či méně psychicky náročná událost pro nevěstu i ženicha, ale to zvládnete… Hlavně žádný stres. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Na ruce se blyští zásnubní prsten. Tak dlouho jste čekala, až vás zničehonic překvapil. Jste štěstím bez sebe. Ale občas se vtírá otázka: Je to ten pravý? Vydrží naše láska navěky? Bude věrný? Nezmění se svatbou něco? Stopněte tyto úvahy. Už jste si vybrala! Vrhněte se do společného života s důvěrou a láskou. A právě teď se soustřeďte na důležitý „úkol“. Svatbu. Vy dva, kamarádi, přátelé, rodina, štěstí, pohoda, radost… Den, který si budete pamatovat po celý život.

V den svatby má nevěsta mít na sobě podle tradic něco starého, nového, půjčeného, darovaného a modrého. Staré symbolizuje rodinné tradice, nové budoucí život po boku manžela, půjčené představuje sepětí s přáteli, darované přináší štěstí a modrá symbolizuje nevinnost a věrnost. Trvalé štěstí a nehynoucí lásku to sice tak docela nezaručí, ale tradice mají co do sebe. Svatba jako taková není jen vyslechnutí si proslovu z úst většinou naprosto cizího člověka, vyslovení tolik očekávaného „ano“ a upsání se do listin. Symbolicky jde o hluboký rituál propojení dvou lidí a jejich životní cesty. Víte, proč se snubní prsten nosí na levém prsteníčku? Právě ten představuje podle pradávných tradic přímé propojení se srdcem a symbolizuje životního partnera.

Není důležité, zda obřad proběhne na sluncem zalité pláži, pod stanem, do kterého bubnuje déšť, nebo v obřadní síni, kde měli svatbu již vaši rodiče. Důležitý je váš skvělý pocit, že jste na správném místě, ve správný moment a hlavně se správným člověkem. Každý si přejeme být svoji napořád. Láska ale není sázka do loterie, kde nečinně čekáte, jak to dopadne. Láska je práce na vztahu, každodenní péče a komunikace s druhým, řešení problémů, nečekaných životních událostí, jednoduše řečeno budete na vše dva. Jste nervózní? To je normální.

Dýchejte

Pro eliminaci stresu dobře funguje v klidu se posadit a soustředit na dýchání. Na dech, který je základem života. Nádech do bříška, které se lehce vyklene. Následuje přirozený prodloužený výdech, kdy se břišní oblast naopak lehce vtáhne směrem dovnitř. Tento druh dýchání by pro nás měl být přirozený, nicméně zpravidla dýcháme mělce a pouze do hrudníku, zvláště během silné nervozity, úzkosti či strachu. Dech přináší do těla život, kyslík, nese energii, kterou tak moc potřebujeme. Zkuste tedy každý den přibližně 5 minut (pro začátek, pak snahu postupně prodlužujte) břišní dýchání. Zlehka a nenásilně. Každopádně je více než dobré si každý den udělat chvilku pro sebe, své myšlenky, své nitro, tělo i duši. Vyplatí se to, veškeré události pak budete přijímat či řešit s mnohem větším klidem a vnitřním pochopením. Možná je teď dokonce vhodná doba i čas na to začít se pod odborným vedením věnovat józe, čchi-kungu, relaxačním cvičením či meditaci. Uvolní vaše tělo, smysly i psychiku.

Kromě vás dvou jsou tu ovšem mnohdy ještě další členové rodiny, kteří přípravy na svatbu a chaos kolem nejen sledují, ale vše na ně úzce dopadá. Děti (ať malé, nebo již odrostlé) a domácí mazlíčci. Pokud je daný pár již nějakou dobu spolu, všichni vespolek se znají a pravděpodobně si vytvořili kladný, harmonický vztah s budoucím partnerem či partnerkou, ať už jde o děti jednoho z páru, nebo právě domácího mazlíčka, který je samozřejmě právoplatným členem rodiny. Malé děti se mnohdy zapojují do svatebního dne jako družičky, což je pro ně veselá událost, zejména holčičky si užívají krásné šaty a rozhazování květů, proto obřadem zpravidla proplují bez problémů. Ti dospělejší mnohdy pubertálně „stávkují“, proto je dobré ještě před svatbou celou situaci zklidnit a co nejvíce zharmonizovat. A propos, angažovat domácího mazlíčka kupříkladu jako poslíčka snubních prstenů k oltáři nelze doporučit, efektní to bývá pouze na filmovém plátně – nebo pokud život opravdu berete s humorem.

Oblíbeným obdobím pro svatbu je léto, nicméně přípravy začínají až rok před dnem D. To, pokud je třeba rezervovat lukrativní/oblíbené místo konání svatby (zámky, hrady…) a také svatební hostinu. Samotné obsáhlé přípravy na nádherný velký den se mnohdy neobejdou bez vypjatých situací, trémy, strachu, že se něco nepovede... Ideálním a poměrně elegantním řešením proto bývá angažovat svatební agenturu, resp. svatebního koordinátora, který na svá bedra převezme valnou část starostí.

Před svatbou se nedoporučuje radikálně a neočekávaně měnit svůj vzhled (aby se pak partner či partnerka nedivil/a, koho že si to vlastně bere), naopak posilovat to, co na sobě vzájemně obdivujete, míněno po té fyzické stránce. Vyhněte se hádkám, které se často při organizaci svatby vyskytují, když se stres plíživě vkrádá do našeho jednání. Učte se komunikovat s nadhledem (pokud to ještě neumíte), vyslechnout (!) odlišný názor a spolu pak dojít k řešení. Po svatbě, v tom „běžném“ společném životě, jako když tuto schopnost najdete. A nejen tam. Hodí se i v práci a vlastně při všech aktivitách, kdy přicházíme do interakce s ostatními. Svatba může být takovým prubířským kamenem poznání, jak na tom vlastně s komunikací jsme. Pokud ji během náročného období kolem svatby zvládnete beze ztráty věnečku (pomyslně řečeno), tak ji už zvládnete pravděpodobně za jakýchkoli okolností. Ať se ten váš společný den D (a nejen ten) vydaří!

Tipy od MUDr. Evy Kettmannové:

  • V případě nervozity před důležitým dnem D se vyplatí mít v kapse krizové kapky Rescue Remedy, když vás popadne velký strach, přidejte květovou esenci Mimulus.
  • Gelsemium sempervirens 15 C je homeopatický lék pro nastávající manžele, kteří mají strach, až se jim podlamují kolena, obávají se obřadu, jsou pověrčiví, tyto obavy se projeví i v trávení (průjem).
  • Argentum nitricum 15 C zvolte, jestliže snoubenci mají pocit časového tlaku, zdá se jim, že přípravy nestihnou, při organizaci skáčou od jedné záležitosti k druhé a věci nedokončují, před „velkým dnem“ nemohou dospat, mají velkou chuť na sladké.
  • Ignatia amara 15 C doporučuji pro ženicha (anebo nevěstu) s pocitem „knedlíku v krku“; neustále myslí na den „D“, přičemž by rád myslel i na něco jiného, ale myšlenky na svatbu jsou neodbytné, často se objevuje bušení srdce.
  • Pro ty, kteří to přehnali s přípravami a v den D na ně dopadne fyzická únava, doporučuji rychle nakapat do nápoje květovou esenci Oliva spolu s 5 kuličkami Arniky 9 C a tanec může pokračovat až do rána.
  • Nux vomica 9 C pomůže všem svatebčanům, kteří to při této slavnostní příležitosti trochu přeženou s alkoholem nebo těžkým jídlem.

Pozn.: o vhodném léku, ředění a dávkování se poraďte se svým lékařem - homeopatem. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Helena Míková

Autor: Helena Míkovánovinářka

"Cest ke zdraví a životu je mnoho. Najděte to, co s vámi rezonuje, souladí, v co věříte a především čemu důvěřujete. Celý život hledám a nacházím. Homeopatie je jedním z těch vzácných darů na cestě. Ke zdraví, rovnováze i k sobě samému..."

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2021 21:28

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze