Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Melikana, bramboráčky s masovou směsí a…průjem

Autor: Lucie Nestrašilová

Občas se stane, že něco špatného sníte, necítíte se dobře a k tomu dostanete průjem. Nemůžete se pohnout z místa, neboť každé sebemenší vzdálení se od toalety je značně riskantní. Váš trávicí systém začne „stávkovat“ a dělá si „co chce“. Průjem postihne několikrát v životě každého z nás, někdy je stav mírnější, někdy těžký a my se cítíme špatně několik dní.

Ilustrační foto
Zdroj: Boris Nestrašil

Můj nejhorší „průjmový“ zážitek se pojí s návštěvou vyhlášeného motorestu na proslulé dálnici D1. Cestou z Brna do Prahy jsme se s mým mužem zastavili na něco dobrého. Při pohledu na bohatou nabídku jídla jsem neodolala bramboráčkům s masovou směsí. Na pohled vypadaly bramboráčky výtečně, jejich chuť byla již o něco horší, ale celkový dojem završený dobrou kávou a malým zákuskem byl spíše pozitivní. Méně pozitivní byl můj stav přibližně 2 hodiny po našem návratu domů. Cítila jsem se těžce, vzápětí mě postihl průjem. Zpočátku jsem svůj stav přisuzovala nevhodné kombinaci snědených pokrmů, když se však můj stav nelepšil a já měla po několika hodinách prosezených na toaletě, silné křeče v břiše, mé obavy nabraly na síle a raději jsme s mužem vyrazili na pohotovostní službu první pomoci do nejbližší nemocnice. Následovalo vyšetření, série testů a blesková hospitalizace na nemocničním lůžku.

Diagnóza byla jednoznačná: „Otrava potravinami“. Lékaři mě informovali o tom, že v potravinách se v případě špatného nebo nedostatečného zpracování vytvářejí jedovaté látky, které dráždí žaludek a střeva. Následně se po několika hodinách po požití zkažených potravin objeví průjem, přesně jako se to stalo mně. Moje hospitalizace trvala 4 dny. Když se lékaři dozvěděli, u jakého motorestu jsem bramboráčky jedla, nebyli mým stavem vůbec překvapeni. Jejich „to nám sem od nich občas přivezou celé autobusy“ byla více než jasná. I když po D1 cestujeme velmi často, již nikdy jsme se k inkriminovanému motorestu nevrátili.

Jak léčit průjem?

Za průjem považujeme tři a více řídkých stolic za den. Průjem je většinou příznakem trávicích potíží. Na náhlé průjmovité onemocnění si musíme dát pozor zejména u malých dětí, a to s ohledem na značné odvodnění organismu. Kojenci a batolata často nechtějí přijímat tekutiny, což pro ně může být velmi nebezpečné.

V případě, že dítě přestává močit nebo má mnohokrát se opakující vodnatou stolici, je unavené, má suché rty a sliznice, těžce navazuje kontakt s okolím, ve stolici se objeví opakovaně krev, nebo má dítě stálé bolesti břicha, vždy kontaktujte lékaře!!!

V rámci domácí léčby doporučujeme:
• dočasně vysadit ze stravy MLÉKO a mléčné výrobky
• nepodávat mastné věci-máslo, tuky, oleje, uzeniny, tučné maso, kakao, čokoláda, majonézy, smetanu, atd.

Podává se:
• suchá strava-suchary, starší rohlíky, později i piškoty, event. slané tyčinky
• vařené brambory, vařená rýže, vařená mrkev, bramborová kaše namíchaná jen z vody ne z mléka
• libové maso vařené nebo dušené ve vlastní šťávě – kuře, krůta, králík
• tyto potraviny lze libovolně kombinovat-např. udělat rizoto, kuřecí plátek s brambory, hustější polévku, apod.
• z ovoce – jen banány, jablka škrábaná bez slupky, borůvky (čerstvé nebo mražené)
• po několika dnech lze podat i nevaječné těstoviny, ale bez tuku (pozor i v sýru je tuk !!!)
• solit dle libosti, spíše více
• sladit jen Glukopurem (k dostání v lékárně)
• pití – černý event. zelený čaj oslazený Glukopurem, stolní vody a minerálky – bez bublinek

Ke zlepšení stavu vám kromě klasické léčby pomůže i léčba homeopatická, která zmírní příznaky průjmového onemocnění.

V rámci homeopatické léčby na trávicí potíže užívejte dle příznaků tyto homeopatické léky, které vám uleví:

Arsenicum album 9 C
Lék číslo jedna na průjem po zkaženém jídle, ale pomůže i u vyčerpávajících infekčních průjmů, pokud je stolice výrazně páchnoucí, tmavá a pacienta trápí odřený konečník.

Podophyllum peltatum 9 C
Letní průjmy po konzumaci většího množství ovoce. Průjem doprovází výrazná plynatost, škroukání v břiše, stolice je vodnatá.

Nux vomica 9 C
Průjem po dietní chybě, po nočním hýření nebo po lécích. Zhoršení ráno.

Cuprum metallicum 9 C
Silný průjem s velmi bolestivými křečovitými bolestmi, ke zlepšení dochází popíjením studené vody, můžou být i křeče v lýtkách

Antimonium crudum 9 C
Trávicí potíže po přejedení – průjem, zvracení, které neulevuje, říhání naprázdno s pachutí jídla, soustavná nevolnost. Tlustý bílý povlak na jazyku.

Argentum nitricum 9 C
Průjem ze stresu (například strach ze zkoušky), vhodný zvlášť pro zbrklé jedince.

Všechny uvedené léky podáváme následovně:

10 granulí vybraného homeopatického léku (lze kombinovat i více léků) nasypeme do neperlivé vody do malé PET lahve a po každé stolici odpijeme 1 doušek, se zlepšením postupně vysazujeme. Pokud hrozí dehydratace (u dětí vždy) doporučujeme přidat do roztoku 10 granulí China 9 C.


 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Lucie Nestrašilová

Autor: Lucie Nestrašilovášéfredaktorka, manažerka Homeopatické lékařské asociace

Lucka je zakladatelkou a šéfredaktorkou Světa homeopatie. Stála u zrodu tohoto portálu a intenzivně se podílí na jeho každodenní tvorbě. Snaží se Vám, čtenářům, naslouchat a neustále pro Vás vymýšlí nové projekty. Inspiraci pro nová témata hledá ve svém každodenním životě, který nejraději tráví se svou početnou rodinou. Její život je plný sportu. Ráda běhá, jezdí na in-linech a relaxuje na zimních stadionech, neboť hokej je její "druhý" život, který sdílí se svými dětmi. Lucie současně pracuje jako manažerka Homeopatické lékařské asociace. Mnoho let se věnuje dobrovolnictví a nadační činnosti a snaží se nejen prostřednictvím Světa homeopatie pomáhat druhým.

Motto: „Práce pro Svět homeopatie je pro mě stále velkou výzvou. Mám velkou radost, že se nám podařilo vytvořit tak skvělý redakční tým plný motivovaných, zapálených a inspirujících lidí. Ráda se setkávám s lékaři a dalšími odborníky na homeopatii a naslouchám jejich zkušenostem. Stejně tak ráda poslouchám své přátele, ale i lidi, které "náhodou" potkám. Je krásné, když máte své zájmy a zkušenosti s kým sdílet. I po 8 letech "u homeopatie" získávám stále nové poznatky a pevně věřím, že díky Světu homeopatie bude homeopatie a zdravý životní styl blízký i Vám.“

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.11.2022 12:37

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze