Rychlé rady
Víte, že ...
Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Pozvěme sílu jarních bylin do našich domovů
Autor: PharmDr. Jana Strieglerová
Jaro už je v plném proudu. Vzduch voní fialkami a sluníčko nás prohřívá paprsky tepla. Jarní bylinky už rostou a kvetou a my si z nich můžeme vyrobit spoustu užitečných dobrot. Na jaře ráda sbírám různé zelené natě. Vedle svých specifických obsahových látek mají čerstvé enzymy, vitaminy, minerály a životadárnou energii, která nám vlévá do těla nový elán.

Zdroj: Shutterstock
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.)
Kopřiva obsahuje chlorofyl, kyselinu křemičitou (má močopudný účinek), třísloviny (protikrvácivý účinek), dále množství vitaminů a karotenoidy. Podporuje funkci jater, žlučníku a ledvin a tím čistí organismus a zvyšuje jeho detoxikační funkce. Dále má protizánětlivé, protirevmatické a protivirové účinky a podporuje krvetvorbu. Jak kopřivy můžeme využít v kuchyni, najdete zde: "Kopřivy".
Pampeliška – smetanka lékařská (Taraxacum officinale Wigg.)
Všechny její části mají léčebné účinky (listy, kořen i květ). Obsahuje inulin, látku, která slouží jako zásobní cukr a je vhodná pro diabetiky, dále hořčiny a třísloviny. Podporuje činnost ledvin, močových cest a trávicích orgánů (žaludku, jater a žlučníku). Více inspirace, jak pampelišky využít a udělat zásoby na zimu, najdete zde: "Pampeliška" a "Pampeliškový odvar".
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis L.)
Tato krásná bylinka podle Jana Karafiáta vyroste na místě, kde umřel brouček. Kvete od jara až do podzimu. Díky tomu ji můžeme používat stále čerstvou a sbírat květy i lístky do salátů, bylinkového másla nebo si jen tak posypat chléb či polévku čerstvě nasekanou kvetoucí natí. Sedmikráska obsahuje saponiny, které mají čistící účinky. Recepty na další využití najdete zde: "Sedmikráska".
Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata L.)
Lístky jitrocele sbíráme od jara do podzimu. Listy obsahují slizy, třísloviny, hořčiny a vitamin C. Díky obsahu slizů působí na sliznici dýchacích cest a při nachlazení a zahlenění podporuje odkašlávání. Čerstvě vylisovaná šťáva při lokální aplikaci zmírňuje svědění kůže, štípance od hmyzu a podporuje hojení drobných ran a oděrek.
Recepty na přípravu sirupů a dalších dobrot najdete zde: "Jitrocel a další bylinky pro první pomoc při poranění v přírodě".
Violka vonná (Viola odorata L.)
Vůně a krása fialek neodmyslitelně k jaru patří. Violky potěší nejen naši duši a čichové buňky, ale jsou vhodné i na vnitřní užití. Obsahují saponiny, které mají čistící účinky, a jejich květy můžete používat jako chutnou ozdobu na dezerty, chléb s máslem, nebo můžete uvařit čaj, který má také močopudné účinky. Je vhodné přidávat violku do jídla nebo na čaj k dalším bylinkám. Tip na další využití zde: "Jarní tip pro tvořivé" a "Fialkové putování".
Kostival lékařský (Symphytum officinale L.)
Kostival obsahuje slizové látky, alkaloidy, silice a třísloviny. Právě díky obsahu alkaloidů není vhodný na vnitřní užití kromě menšího množství syrových, nebo ještě lépe tepelně upravených mladých lístků. Listy jsou totiž chlupaté (mají na povrchu trichomy), které mohou ve větším množství mechanicky podráždit sliznici trávicího traktu. Z kostivalu nejvíce využíváme kořen na výrobu tinktury, která má velmi hojivé účinky na podlitiny, modřiny, otoky a bolesti kloubů, vymknuté kotníky, bolavé svaly apod. Recept na výrobu tinktury najdete zde: "Kostival lékařský"
Řebříček obecný (Achillea millefolium L.)
Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny a flavonoidy. Na jaře sbíráme mladé lístky do čajů i salátů a v létě kvetoucí nať bez stonků. Kvetoucí nať se používá k léčivým koupelím a obkladům s protizánětlivým a protikrvácivým účinkem. Čaj z nati má hořkou chuť a podporuje tvorbu trávicích šťáv. Další rady najdete zde: "Řebříčkové pozdní léto".
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria L.)
Bršlice je známá jako plevel, který zahrádkáři vyhazují ven. Ale to je škoda. Z obsahových látek jsou nejdůležitější silice – dávají specifickou vůni, hořčiny a třísloviny. Mladé lístky sbíráme od jara nejlépe pro okamžité použití jako zelenou zásypku na polévku, na chléb, do bylinkového másla, na špenát nebo do vaječné omelety. Další použití najdete zde: "Bršlice kozí noha – opomíjený plevel".
Mladé výhonky smrku
Smrk sice nepatří mezi nižší rostliny, ale svými účinky neodmyslitelně k jaru patří. Sbíráme mladé výhonky na konci větviček a připravujeme z nich smrkový sirup, který v zimě poslouží při nachlazení na kašel. Recept najdete zde: "Jak se v létě připravit na zimu?".
Krásné jarní bylinkobraní a slunečné dny přeje vaše Jana Strieglerová
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích