Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Kojenec v posteli rodičů: ano či ne?

Autor: Radka Wallerová

A až se narodí, naučíme ho usínat i spát samostatně v jeho postýlce. Nikdo přece nechce dítě rozmazlovat tím, že by ho nechal u sebe v posteli. Rodičovské odhodlání je krásná věc, někdy však naráží na neotřesitelné kojenecké mínění. Nemalá část nejmenších dětí tak nakonec spí uprostřed rodičovského lože poté, co otec s matkou zjistí, že to je jediný způsob, jak se alespoň trochu vyspat...

Ilustrační foto

Vím, o čem mluvím – moje dvě starší děti výše uvedené rodičovské přání vyslechly, nejmladší syn nikoliv.

Jen nevyspalý člověk dokáže ocenit možnost spánek dohnat, ale u společného spaní s miminky se nabízejí hned tři možné problémy. Je to bezpečné? Nehrozí, že dítě bude rozmazlené? A nakonec, jak se to projeví na partnerském životě?

„Já jsem se o to, aby usínalo v postýlce, snažila jen u prvního dítěte. I u něj mi ale po pár dnech došlo, že je to skoro proti přírodě a že nejen jemu, ale i mně je daleko příjemnější, když spí hned vedle mě. U dalšího syna jsem proto postýlku rovnou první měsíce používala jen přes den,“ popisuje pětatřicetiletá Šárka z Prahy. A je přesvědčená, že společné spaní není jen příjemné, ale že je i bezpečné.

Za pravdu jí dávají jak některé odborné studie, souhlas mnoha dětských psychologů, tak i zkušenosti rodičů, které uklidnily i mě. Před několika lety přitom americká pediatrická asociace před společným spaním rodičů a kojenců varovala, nicméně její závěry byly odmítnuty jako přehnané, protože mimo jiné vycházela ze statistik, které zahrnovaly i případy, kdy se dítě dusilo kvůli zanedbání rodičovské péče. Mně osobně uklidnilo i vyjádření amerického antropologa Jamese McKenny, podle nějž společné spaní matek a dětí snižuje riziko, že se dítě dostane do dlouhé fáze hodně hlubokého spánku, který bývá jinak spojován se zvýšeným rizikem náhlého úmrtí kojenců.

V každém případě je však nutno dodržovat několik zásadních pravidel: rodič nesmí být nikdy opilý či nemocný, na škodu je také závažná obezita či příliš dlouhé a nesvázané vlasy. Důležitá je také matrace, která by měla být spíše tužší, a mezi matracemi či mezi matrací a postelí by neměly bát žádné škvíry. Kojenec by neměl mít přikrytou hlavu a neměl by v posteli zůstávat sám.

Znám ale i rodiče, jejichž děti skončily v rodičovské posteli, oni sami to ale považují za chybu a za své selhání. Jako třeba Patricie, matka nyní dvouleté holčičky. „Nastěhovala se k nám do postele, když jsem únavou a nevyspáním u nočního kojení usínala. Neměla jsem z toho radost, ale když jsem pochopila, že ani já ani manžel nemám sílu na to ji jít uspávat do postýlky, rezignovala jsem,“ líčí žena, která tvrdí, že v roce a půl holčičku horko těžko společnému spaní odnaučovala.

To je samozřejmě věc volby - někdo považuje podobný postup za rozmazlování, někdo jiný ne. Někomu vadí pozdější učení dítěte samostatnosti, jiný to považuje za běžný výchovný postup a nežehrá na něj. Osobně si ale myslím, že v případě dítěte v rodičovské posteli o skutečné rozmazlování nejde, i když je samozřejmé, že takové dítě nebude chtít ze dne na den vyměnit jistotu společného hnízda za samostatné spaní. A věřím tomu, že je to právě pocit jistoty, kterého se mu dostalo v prvních měsících života, který mu později umožní stát se samostatným a zdravě sebevědomým.

S partnerským vztahem rodičů je to nakonec podobné, jak vyplývá třeba z diskusí na toto téma, které se vedou na internetu. Někomu vztah či sexuální život nenaruší ani dítě v posteli, protože to není jediné místo, kde si mohou být rodiče na blízku, jinému páru ho však může narušit už pouhé narození dítěte.
 

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Radka Wallerová

Autor: Radka Wallerováredaktorka

Psaní článků se věnují jíž osmnáctým rokem a vždy mě nejvíce bavila témata týkající se zdraví, dětí, rodinné a sociální problematiky. Proto se chci na tyto oblasti zaměřit i v článcích, které připravuji pro webové stránky věnované homeopatii. Domnívám se totiž, že se s jeho hlavním zaměřením vhodně doplňují. Krom toho mě baví možnost zúročit v článcích vlastní zkušenosti, které jsem nabrala například při výchově svých dětí.
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.10.2020 13:58

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze