Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Kojenec v posteli rodičů: ano či ne?

Autor: Radka Wallerová

A až se narodí, naučíme ho usínat i spát samostatně v jeho postýlce. Nikdo přece nechce dítě rozmazlovat tím, že by ho nechal u sebe v posteli. Rodičovské odhodlání je krásná věc, někdy však naráží na neotřesitelné kojenecké mínění. Nemalá část nejmenších dětí tak nakonec spí uprostřed rodičovského lože poté, co otec s matkou zjistí, že to je jediný způsob, jak se alespoň trochu vyspat...

Ilustrační foto

Vím, o čem mluvím – moje dvě starší děti výše uvedené rodičovské přání vyslechly, nejmladší syn nikoliv.

Jen nevyspalý člověk dokáže ocenit možnost spánek dohnat, ale u společného spaní s miminky se nabízejí hned tři možné problémy. Je to bezpečné? Nehrozí, že dítě bude rozmazlené? A nakonec, jak se to projeví na partnerském životě?

„Já jsem se o to, aby usínalo v postýlce, snažila jen u prvního dítěte. I u něj mi ale po pár dnech došlo, že je to skoro proti přírodě a že nejen jemu, ale i mně je daleko příjemnější, když spí hned vedle mě. U dalšího syna jsem proto postýlku rovnou první měsíce používala jen přes den,“ popisuje pětatřicetiletá Šárka z Prahy. A je přesvědčená, že společné spaní není jen příjemné, ale že je i bezpečné.

Za pravdu jí dávají jak některé odborné studie, souhlas mnoha dětských psychologů, tak i zkušenosti rodičů, které uklidnily i mě. Před několika lety přitom americká pediatrická asociace před společným spaním rodičů a kojenců varovala, nicméně její závěry byly odmítnuty jako přehnané, protože mimo jiné vycházela ze statistik, které zahrnovaly i případy, kdy se dítě dusilo kvůli zanedbání rodičovské péče. Mně osobně uklidnilo i vyjádření amerického antropologa Jamese McKenny, podle nějž společné spaní matek a dětí snižuje riziko, že se dítě dostane do dlouhé fáze hodně hlubokého spánku, který bývá jinak spojován se zvýšeným rizikem náhlého úmrtí kojenců.

V každém případě je však nutno dodržovat několik zásadních pravidel: rodič nesmí být nikdy opilý či nemocný, na škodu je také závažná obezita či příliš dlouhé a nesvázané vlasy. Důležitá je také matrace, která by měla být spíše tužší, a mezi matracemi či mezi matrací a postelí by neměly bát žádné škvíry. Kojenec by neměl mít přikrytou hlavu a neměl by v posteli zůstávat sám.

Znám ale i rodiče, jejichž děti skončily v rodičovské posteli, oni sami to ale považují za chybu a za své selhání. Jako třeba Patricie, matka nyní dvouleté holčičky. „Nastěhovala se k nám do postele, když jsem únavou a nevyspáním u nočního kojení usínala. Neměla jsem z toho radost, ale když jsem pochopila, že ani já ani manžel nemám sílu na to ji jít uspávat do postýlky, rezignovala jsem,“ líčí žena, která tvrdí, že v roce a půl holčičku horko těžko společnému spaní odnaučovala.

To je samozřejmě věc volby - někdo považuje podobný postup za rozmazlování, někdo jiný ne. Někomu vadí pozdější učení dítěte samostatnosti, jiný to považuje za běžný výchovný postup a nežehrá na něj. Osobně si ale myslím, že v případě dítěte v rodičovské posteli o skutečné rozmazlování nejde, i když je samozřejmé, že takové dítě nebude chtít ze dne na den vyměnit jistotu společného hnízda za samostatné spaní. A věřím tomu, že je to právě pocit jistoty, kterého se mu dostalo v prvních měsících života, který mu později umožní stát se samostatným a zdravě sebevědomým.

S partnerským vztahem rodičů je to nakonec podobné, jak vyplývá třeba z diskusí na toto téma, které se vedou na internetu. Někomu vztah či sexuální život nenaruší ani dítě v posteli, protože to není jediné místo, kde si mohou být rodiče na blízku, jinému páru ho však může narušit už pouhé narození dítěte.
 

Reklama: Sedatif PC

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Radka Wallerová

Autor: Radka Wallerováredaktorka

Psaní článků se věnují jíž osmnáctým rokem a vždy mě nejvíce bavila témata týkající se zdraví, dětí, rodinné a sociální problematiky. Proto se chci na tyto oblasti zaměřit i v článcích, které připravuji pro webové stránky věnované homeopatii. Domnívám se totiž, že se s jeho hlavním zaměřením vhodně doplňují. Krom toho mě baví možnost zúročit v článcích vlastní zkušenosti, které jsem nabrala například při výchově svých dětí.
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 7.6.2020 04:08

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze