Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Co ukrývají banány?

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Venku je již tepleji, těšíme se na dny plné slunce a radosti. Mnozí se však potýkají s jarní únavou. Ideální by bylo doplnit chybějící vitamíny a minerály čerstvou lokální zeleninou a ovocem. Na ty si ale budeme muset ještě chvíli počkat. Zatím můžeme chroupat zelené lístky kopřivy, jitrocele a jiného prospěšného plevele. Máme-li chuť na něco sladkého a výživného, sáhněme občas po banánu. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Toto tropické ovoce pocházející původně z jihovýchodní Asie, kde se pěstovalo už před 6000 lety, nám totiž nabízí množství prospěšných látek. Z minerálů zmiňme draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, z vitamínů kyselinu listovou, vitamíny skupiny B, vitamín A, C, E, K.

Ajurvéda říká, že nezralé banány mají ochlazující účinky, zvyšují vátu a snižují pittu a kaphu. A naopak: zralé plody jsou sladké a zahřívají, snižují vátu a zvyšují pittu a kaphu. Zvýšená váta se projevuje pocitem chladu, nervozitou, hubnutím, suchou pokožkou, nemocemi žlučníku, ledvin, nespavostí, strachem, úzkostí. Zvýšená pitta se projevuje horkostí, kožními vyrážkami, záněty, překyselením, průjmy, padáním vlasů, nemocemi jater, žlučníku, slinivky, průjmy, pocity frustrace, netrpělivostí, kritičností, návaly zlosti. Zvýšená kapha se projevuje nadváhou, pomalým trávením, otoky, nadměrnou tvorbou hlenu, vysokým krevním tlakem, pomalostí, leností a spavostí.

Účinky banánů na lidský organismus jsou rozmanité:

 • energetizují svalstvo – proto by je měli konzumovat sportovci,
 • vyživují nervový systém – vhodné jsou proto pro vyčerpané, aktivní lidi,
 • jsou zdrojem bílkovin – uvítají ti, kdo právě drží dietu,
 • pomáhají lépe snášet abstinenční příznaky při nedostatku nikotinu – zajímavá informace pro odvykající kuřáky,
 • stimulují tvorbu serotoninu, podporují klidný spánek, dobrou náladu, jsou výborným preventivním prostředkem proti stresu,
 • pomáhají stabilizovat krevní tlak,
 • podporují trávení,
 • snižují riziko srdečních onemocnění,
 • mírní bolesti hlavy,
 • tlumí menstruační bolesti a potíže,
 • pomáhají při léčbě dny a artritidy – odstraňují nadbytečnou kyselinu močovou,
 • snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi,
 • mají afrodiziakální účinky.

Pokud se banány nekonzumují ve správných kombinacích, mohou (podle ajurvédy) způsobit oslabení trávení, nahromadění hlenů, opakované rýmy a časté nemoci. Abychom těmto těžkostem předešli, je vhodné dodržovat tato doporučení:

 • po snězení banánu nepít alespoň 1 hodinu žádné tekutiny,
 • nejíst banán na noc,
 • nekombinovat banán s mlékem ani jogurtem,
 • nejíst banány při horečce, zvracení, nauzee, produktivním kašli a rýmě.

Ajurvéda doporučuje konzumovat banán například takto:

 • Nakrájejte banán, přidejte lžíci ghí (přepuštěné máslo) a špetku kardamomu. Tato kombinace pomáhá v případě stresu, zácpy, při svalových křečích a při nízké hladině krevního cukru.
 • 1–2 banány v kombinaci s kumínem pomohou při překyselení, pálivé moči a zácpě.
 • 1 banán smíchaný s čajovou lžičkou medu a špetkou mletého černého pepře zmírní suchý, neproduktivní kašel.
 • Při svalové slabosti pomůže kombinace 2 banánů s 5 čerstvými fíky, 5 čerstvými datlemi, 1 čajovou lžičkou medu a 2 špetkami sušeného zázvoru.
 • 7 kusů hřebíčku napíchněte do oloupaného banánu na noc, ráno banán snězte (i s hřebíčkem) a za hodinu vypijte šálek horké vody s 1 lžičkou medu. Recept dodá energii plícím, sníží „pískání“. Tento postup se doporučuje při chronickém astmatu.
 • Při průjmu zkuste sníst 2 zelené nakrájené banány s jednou lžičkou ghí a špetkou zázvoru. Hodinu poté vypijte šálek horké vody.

Banánová slupka se mnohdy používá na zmírnění potíží po štípnutí hmyzem a také k odstraňovaní bradavic.

TIP 1: Věděli jste, že podle studie publikované v časopise The New England Journal of Medicine se uvádí, že u lidí, kteří jedí banány denně, klesá riziko mozkové mrtvice až o 40 %?

TIP 2: Existuje množství návodů, jak se zbavit škytání. Banánová „vychytávka“ zní: sníst 2 nakrájené banány s čajovou lžičkou ghí, půlkou čajové lžičky medu a 2 špetkami sušeného zázvoru. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 21.10.2021 17:47

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze