Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Žaludeční neuróza a jak na ni

Autor: MUDr. Petr Grossmann

Někdy za mnou přicházejí pacienti a jsou dobře připravení. Přečetli si na internetu celou řadu článků a diskuzí a posbírali řadu rad. Moji kolegové si někdy stěžují, že pak musejí odpovídat na hromadu dotazů, které dříve pacienti neřešili. Já jsem docela rád. Rád si povídám a často se mi stane, že se mě pacienti ptají na to, co nevím, já to musím zjišťovat a stále se něco dozvídám. Ale hlavně mluvím s pacienty, kteří o svém stavu přemýšlejí a naučili se ho sledovat a vidět souvislosti.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Jindy přijdou pacienti a řeknou: já mám depresi. Pak začíná skutečně detektivní příběh a pátráme po tom, co se vlastně děje, co člověk cítí apod. Z deprese je potom někdy smutná nálada, jindy strach z lidí, jindy vztek.

Někdy lidé řeknou, že vlastně neví, co cítí, jen je jim divně. Největší záhadou pro mě vždycky bylo, když přicházeli lidé a říkali: pane doktore, já mám tu… žaludeční neurózu. Nejdřív jsem to neuměl nikam zařadit. Považoval jsem to za historickou, nebo spíš románovou diagnózu. V žádné klasifikaci nemocí ji nenajdete, v učebnicích o ní taky moc není. Co s tím dělat se vlastně také nedozvíte.

Pacienti mají za sebou často několik somatických vyšetření včetně gastroskopie a nikde žádný nález. Přesto je jim stále špatně. A nejsou sami, takových pacientů přichází vlastně docela dost. Internisté jsou z toho trochu nešťastní, odesílají pacienty k psychiatrům aspoň s malou nadějí a zde je úspěch střídavý.

Přestože si ta slavná žaludeční neuróza nevysloužila žádné vlastní číslo v klasifikaci nemocí, je to reálný problém. Naději trochu přináší to, že si jej všímá i homeopatie a u několika léků najdeme v jejich obraze právě příznaky žaludeční neurózy.

Projevy jsou velmi proměnlivé. Nejčastěji slýcháme o chvění v oblasti žaludku nebo i širší oblasti břicha, o tlaku, svírání, šimrání, špatném trávení, potravě dlouho zůstávající v žaludku, nechutenství. Někdy příznaky směřují k obrazu dráždivého tračníku spojeného s rychlým nutkavým vyprazdňováním. Celý stav je někdy více, někdy méně provázen nepříjemnými emocemi, úzkostí, strachem, neurčitou nepohodou apod.

Pacienti obvykle v první fázi dostanou anxiolytika, vzhledem k zdlouhavému průběhu je časem nahradí antidepresiva nebo sulpirid. Někdy s větším úspěchem, jindy bez efektu.

Jak jsem se zmínil výše, naději přináší homeopatie.

Obvykle si s pacienty vystačíme s některým z následujících léků:

  • Argentum nitricum 15 C – 5 granulí 2x denně pro úzkostné pacienty, kterým ulevuje čerstvý vzduch, je jim hůře v místnosti, příznaky zhoršují studená jídla, jsou to lidé ve spěchu, s pocitem, že nestíhají, melancholičtí, váhaví, nakonec se mohou rozhodnout impulzivně, ve stresu mají průjem.
  • Gelsemium sempervirens 15 C – 5 granulí 2x denně při pocitu plnosti a slabosti v žaludku nebo střevech, křeče v žaludku, silné emoce provází průjem, ve stresu jsou tyto osoby jakoby paralyzované, bývají apatické, trvá jim dlouho, mají-li odpovědět.
  • Lycopodium clavatum 9 C – 5 granulí 1x až 2x denně u osob s pomalým, špatným zažíváním, ztrátou chuti, plynatostí, ztrácejí sebedůvěru, pochybují o sobě, rezignují, jsou melancholičtí.

Sédatif PC je polykomponentní lék, kterým lze léčbu doplnit, někdy stačí jako jediná léčba, užívejte 2 dražé 3x denně.

Pokud neucítíte zlepšení do dvou týdnů, konzultujte výběr léku s lékařem-homeopatem. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Petr Grossmann

Autor: MUDr. Petr Grossmannpsychiatr, psychoterapeut, supervizor

Ve své praxi se věnuji především psychoterapii, supervizi a integrativní medicíně. V rámci integrativního přístupu využívám homeopatii, Yumeiho léčebnou metodu, akupunkturu a další metody orientální medicíny. Homeopatii se věnuji více než deset let, nejčastěji v práci s psychickými a psychosomatickými obtížemi. Působím také jako facilitátor v psychoterapeutickém výcviku.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.9.2019 12:32

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze