Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Homeopatika - pomocníci při alergiích!

Autor: MUDr. Renata Sikytová

V březnu je nejvyšší čas připravit se na sezónu zvýšeného výskytu alergenů. Jak a zda může při léčbě alergií pomoci homeopatie, jsme se zeptali alergoložky, odbornice v homeopatii, paní doktorky Renaty Sikytové, jedné z tváří naší Homeopatické poradny.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Existuje nějaké vysvětlení, které má homeopatie pro alergické obtíže?

Jakákoli alergická reakce vlastně znamená přehnanou reakci organismu na alergen. Alergenem mohou být pyly, prach, peří, plísně, roztoči, ale také potraviny, léky, různé chemické látky apod. Při vzniku alergie hraje roli dědičnost, ale také ostatní faktory jako čistota ovzduší, predispozice k alergenům (např. bydlí-li rodina ve vlhkém bytě s výskytem plísně, je riziko vzniku alergie daleko vyšší). Velmi ráda bych se také zmínila o stravě. Ta hraje důležitou roli již v období těhotenství. Pokud je v rodině alergická predispozice, měla by nastávající maminka upravit svůj jídelníček a vyvarovat se potravin, které jsou častými alergeny (např. jahody, rajčata, celer, ořechy), omezit kořeněná a ostrá jídla, vyvarovat se potravin s konzervanty a barvivy. Toto je samozřejmě třeba dodrže t i v době kojení. Pokud nelze kojit, doporučuji u dětí s predispozicí k alergiím mléko s vysoce štěpenou bílkovinou Nutrilon alergy care, ale i u dětí bez predispozice je vhodné podávat hypoalergenní mléko.

Dalším důležitým mezníkem je zavádění příkrmů do stravy. Celer, mrkev a petržel jsou silné alergeny, lepší je cuketa, pastiňák, dýně hokkaido, zelené fazolky, kedluben, pórek, zelený hrášek, červená řepa, dále pak rýže, jáhly nebo pohanka. Z ovoce například banán, dušená hruška, dušené jablko či broskev. Mouka by se měla přidávat kolem 10 měsíce věku. Piškoty a rohlíky je vhodné nahradit rýžovými či kukuřičnými křupkami.

Jaké typy léčby můžete doporučit pacientovi, který se na vás obrátí s tímto typem zdravotního problému?

Vždy záleží na tom, s jakými alergickými obtížemi pacient přichází, homeopatická léčba většinou velmi rychle a účinně zlepšuje pylové obtíže jako je rýma, slzení a pálení očí, kašel, svědění patra nebo středouší. U těchto obtíží velmi dobře fungují i homeopatické preventivní léky, které je třeba nasadit včas před očekávanou pylovou sezónou, a které pak výrazně zlepšují či zcela eliminují akutní obtíže v sezoně. Samozřejmě léčba astmatu, potravinové alergie nebo atopického ekzému je složitější a většinou vyžaduje delší časový interval. Vždy je velmi důležité vyhledat tzv. konstituční lék, který zahrnuje celou osobnost pacienta.

Můžete uvést nějakou kazuistiku, která by doložila úspěchy léčby pomocí homeopatie?

Zmínila bych zde léčbu 10ti letého chlapce s alergií na jarní pyly. Chlapec ke mně přišel koncem února, tedy již v pylové sezoně. Měl silnou vodovou rýmu, přes den mu z nosu teklo téměř neustále. V noci a ráno měl ucpaný, neprůchodný nos. Dále měl oční problémy, dominovalo výrazné zarudnutí a pálení.

Nasadila jsem mu tuto medikaci:

  • Allium cepa 9 C 4x denně 5 granulí (na vodnatou rýmu),
  • Nux vomica 9 C 2x denně 5 granulí (na ucpaný nos),
  • Euphrasia 9 C 4x denně 5 granulí (na oční obtíže),
  • dále jsem přidala Poumon histamine 15 C 2x denně 5 granulí - na zklidnění celkové alergické reakce.

Po 3 dnech došlo k výraznému zlepšení chlapcova stavu. Po týdnu jsem mu snížila dávkování léků Allium cepa a Euphrasia na 2x denně. Homeopatický lék Nux vomica začal brát pouze na noc, Poumon histamine rovněž tak. Konečný stav: chlapec užívá během jeho pylové sezony pravidelně pouze lék Poumon histamine 15 C 2x denně 5 granulí. Ostatní léky jen výjimečně při zhoršení stavu, většinou stačí několik dávek a stav se normalizuje.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Renata Sikytová

Autor: MUDr. Renata Sikytováalergolog, odbornice v homeopatii, www.sikytova-homeopatie.cz

 

Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.5.2022 20:25

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze