Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Světlík - světlo našim očím

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

S táním sněhu na jaře jakoby se klubaly s trávou ven i naše potlačené zlosti a vzteky. Většinou se tak projevují přehřátá játra a „věčné nespokojence“ zlobí žlučník. Oslabená játra se mohou projevit pocitem méněcennosti. Na jaře se může objevit i zhoršení vidění a potíže se zrakem, který je úzce propojen se stavem našich jater. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Zdravotní potíže mívají též alergici a zhoršuje se i problémová pokožka a ekzémy. Játra, pleť i zrak posílíme vhodnou očistnou dietou těla i mysli v souladu s přírodou, cvičením jógy a pobytem v přírodě. Nezapomínejme na pití čerstvých zeleninových a bylinných šťáv, kvašené potraviny a naklíčená semínka a první zelené výhonky planých rostlin. Kouzelnou bylinkou posilující naše oči je světlík, přinášející světlo do našich chmurných dní.

Světlík lékařský

Světlík lidově nazývaný „ambrožka“ je drobná jednoletá bylinka rostoucí hlavně na prosluněných horských loukách, mezích, pastvinách a okrajích lesů. Vytváří keříčky s drobnými lístky a bílými kvítky s fialovým a žlutým zabarvením. Jeho bílá „očička“ vykukují z trávy jako světýlka. Světlík roste divoce na stepích severní Evropy a Asie a je prastarou léčivkou, popisuje ho Mattioli ve svém herbáři a také sv. Hildegrada doporučovala světlíkové víno. Světlík je však vzácná bylinka a lze ji dobře nahradit homeopatickou formou nebo zakoupit v lékárně světlíkové kapky.

Světlík obsahuje: hořčiny, třísloviny, kumarin, pryskyřici a silici, flavonoidy, soli hořčíku a mědi, vitamín C a A, kyselinu kávovou a glykosid aucubin.

Světlík je známý oční lidový lék na unavené a pálící oči, záněty spojivek, očních víček i světloplachost. Pomáhá také při poruchách trávení a bolestech žaludku, podporuje chuť k jídlu, prospívá slinivce a slezině, tlumí suchý kašel při nachlazení, léčí zánět nosních dutin pomocí inhalace. Při duševní přepracovanosti nás povzbudí v kombinaci s pravým zeleným čajem. Do očních čajů k vyplachování očí se kombinuje spolu s květy heřmánku, měsíčku a chrpy nebo odvarem z fenyklových semen. V homeopatii se lék ze světlíku „Euphrasia“ používá také nejčastěji při očních onemocněních, jako jsou alergické a infekční záněty spojivek.

Pro zdraví duše

Ponechej louce její klenot, sám světlem buď, nejlepším lékem pro tvé oči jsi ty sám. Oko je do duše okno, co nechceš vidět ve svém okolí? Změň nejprve sám sebe, starej se jen o to, co změnit můžeš, a ostatním se zbytečně netrap.

Recepty pro zdraví

  • Odvar ze světlíku na obklady očí při zánětech spojivek, ječném zrnu a na unavené a podrážené oči: 1 polévkovou lžíci světlíkové nati vložíme do ½ litru studené vody a přivedeme k varu, povaříme 2 minuty a necháme louhovat 15 minut i déle, vychladíme a dobře přecedíme přes husté pláténko (čistý látkový kapesník). Namáčíme pak do něj vatové odličovací tampóny a přikládáme na zavřené oči nebo vymýváme oči při zánětu spojivek. Léčbu očí je dobré posílit také vnitřním užíváním světlíku jako čaje 2–3 šálky denně. U zánětu spojivek, pokud je spojený se zarudnutím a pocitem pálení či slzení, můžete použít homeopatický lék Euphrasia 9 C – 3x denně 5 granulí, se zlepšením postupně vysazovat.
  • Prášek ze světlíku pro zlepšení trávení, při žloutence, na léčbu jater a pro posílení očí: Prášek ze sušeného světlíku podáváme 1x denně na špičku nože nebo v želatinových kapslích z lékárny, nebo rozpustíme trošku prášku ve vodě.

Pro děti a maminky

Světlík nemá žádné vedlejší účinky, může se proto i v těhotenství, při kojení a pro děti. V dnešní počítačové době, kdy přetěžujeme oči a mozek neustálým soustředěním, stojí za to znovuobjevit úžasné schopnosti této nenápadné bylinky. Technický pokrok je příliš rychlý a naše oči jsou stále ještě navyklé už od pravěku koukat spíš do krajiny, do dálky, a nikoliv na blízko. Díky dostupnosti „chytrých“ telefonů přibývá dětí, které jsou krátkozraké ve stále nižším věku. Děti chodí méně ven a žijí více ve virtuálním světě. Pobyt venku na denním světle alespoň hodinu denně pomáhá očím k regeneraci. Pro nás současné maminky není snadné najít rovnováhu mezi nutností ochránit dítě při cestování do školy, kdy mobil potřebuje, ale zároveň ho uchránit před vedlejšími škodlivými účinky „mobilizace“. Méně „mobilování“ a více venčení dětem jenom prospěje.

Kdy světlík sbírat?

Světlík sbíráme pouze v malém množství s ohledem na jeho vzácnost a pouze v místech s hojným výskytem, mimo chráněné oblasti. Pěstovat lze v přírodních zahradách, kde najde vhodnou půdu. Má rád kyselé půdy a pastviny se spodními vodami. Ve volné přírodě ho ubývá. Světlík slovenský Euphrasia slovaca je dokonce na seznamu kriticky ohrožených rostlinných druhů a jeho sběr je zakázán.

Světlík je rostlina cizopasná, svými kořínky se přisává na jiné rostliny a částečně se z nich vyživuje. Je také proměnlivá rostlinka, která se může dosti lišit tvarem listů i zabarvením květů, a jednotlivé druhy se snadno kříží, léčivý je už podle názvu zejména světlík lékařský. Sbíráme nať v době květu v červenci, srpnu až září a sušíme opatrně ve stínu zavěšenou ve svazcích. V sušičce sušíme pouze na 35 °C, aby si nať zachovala zelenou barvu.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 21:12

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze