Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Chřipka, nachlazení a podobné trampoty

Autor: Ing. Ludmila Pszczolková

Chvíli jsem přemýšlela o tom, zda má ještě vůbec smysl psát další článek o tom, jak bojovat s virózou. Aktuálně jsem se ale přesvědčila, že smysl to stále má, v některých školách v Ostravě totiž byly vyhlášeny chřipkové prázdniny.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Jaké zásady dodržovat a jak postupovat, abyste se virům ubránili?

1. Jen ten organismus je napaden, který je vnitřně oslaben.

Oslabuje nás ale všechno možné, tak jak z toho ven? Důležitý je spánek a odpočinek, který kompenzuje pracovní vytížení. Nechejte děti klidně jeden den doma, pokud se vám zdají unavené a přetažené ze školy. Sami se snažte šetřit síly a víkend si užít v klidu a bez práce. Stres nás oslabuje vždy a všude. Není špatné si pamatovat, že při stresu nám několikanásobně klesá obranyschopnost. A tak si občas položte otázku, zda nám to stojí za to.

2. Míra naší obranyschopnosti závisí přímo úměrně na stavu našeho střeva – tenkého i tlustého.

A míra je to vysoká – 80 %. Je-li střevo přetížené, imunita je oslabená. I proto je důležité přemýšlet o tom, co jíme. Bílý cukr, bílá mouka, konzervanty a aditiva v potravinách střevo oslabují a přetěžují. Snažte se jíst jídla jednoduchá, z kvalitních surovin, s dostatkem vitaminů, mikroelementů, antioxidantů, kvalitních bílkovin a tuků. Není to žádná věda. Jsou to potraviny, které by měly tvořit základ jídelníčku – ovoce, zelenina, ořechy, luštěniny, semínka, kvalitní zakysané mléčné výrobky (bio nebo z farmy), kvalitní panenské oleje (olivový, lněný, bodlákový, konopný…). V době chřipkové epidemie omezte více než kdy jindy sladkosti, sladké pekařské výrobky, uzeniny, oslazené nápoje, alkohol.

3. Dodejte tělu látky, které podporují imunitu:

 • Vitamin C – ovoce, čerstvá i kysaná zelenina, šípky, bylinky. Pokud z nějakého důvodu ovoce či zeleninu nemůžete, je na místě zařadit nějaký doplněk stravy, nejlépe liposomální vitamin C, který je odolný proti působení žaludečních šťáv. Maximální denní dávka by ale neměla překročit 1 g.
 • Antioxidanty – barevné ovoce a zelenina, celozrnné obiloviny, některé koření – zázvor, kurkuma, skořice, nepražené kakao.
 • Zinek (ne současně s citrusy – oslabují jeho účinnost) ze semínek, ořechů, celozrnných obilovin a obilných klíčků, nepraženého kakaa, kvalitního hovězího i vepřového masa a z luštěnin.
 • Selen – kvalitní hovězí, krůtí, kuřecí maso, vejce, ryby, para ořechy.

Než sáhnete po doplňcích stravy, je vždy lepší volit přirozené zdroje vitaminů a minerálů. Jsou pro tělo lépe využitelné a nezatěžují trávení jako každý lék.

4. Pokud onemocníte, buďte doma a odpočívejte, dopřejte si klid.

Pamatujte na to, že:

 • Na virové infekce nefungují antibiotika. Antivirotikum Tamiflu má velmi vážné vedlejší účinky. Věřte mi, viděla jsem je.
 • Teplota je přirozená reakce organismu na infekci. Imunitní systém při ní vyrábí takové látky, které se normálně netvoří. Příliš časným snížením teploty ztížíte imunitnímu systému práci. Nebojte se proto teplotu nechat aspoň 48 hodin. Je-li dítě malátné, má bolesti hlavy nebo sklony k febrilním křečím, je snížení teploty samozřejmě na místě.
 • Pokud nemáte hlad, nejezte, nic se nestane. První den je lepší nejíst vůbec, důležitý je naopak dostatek tekutin. Nejlepší je čistá voda, zeleninové nebo ovocné šťávy, lipový, tymiánový a zázvorový čaj.
 • Nasaďte si probiotika, i když neužíváte antibiotika.
 • Každá viróza, i ta léčená homeopatiky, má svůj průběh, který nelze přeskočit.
 • Homeopatika fungují v každé fázi nemoci. Umí podpořit imunitu v době epidemie, zmírnit a zkrátit průběh nemoci, zlepšit a zrychlit regeneraci po nemoci.
 • Uvařte si silný hovězí, slepičí nebo kuřecí vývar z masa v bio kvalitě. Vařte ho několik hodin, klidně celou noc, přidat můžete zázvor nebo koření „Obnova základu“ z čínské dietologie. Vhodný je i zeleninový vývar, který ale nevařte tak dlouho.
 • Vysaďte sladkosti, pečivo z bílé mouky, tučné potraviny, uzeniny a mléčné výrobky.

Viróza zvládnutá bez klasické léčby, s homeopatiky, či bez nich, která je zcela vyléčená a bez následků, je pro organismus a jeho imunitní systém dobrým tréninkem. Občas, jednou za 2 až 3 roky, bychom si mohli takovou lehkou virózu bez následků „dopřát“. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Ing. Ludmila Pszczolková

Autor: Ing. Ludmila Pszczolkovánutriční poradce

S homeopatií jsem se setkala v roce 1995 díky svým dětem, kterým mnohokrát pomohla při potížích závažných i méně vážných. Stala se pro mne nejen léčbou první volby, ale i životní filozofií. Více než 10 let pracuji jako asistent lékaře homeopata. Pacienti, a hlavně mé děti a jejich alergie mě přivedly k otázkám zdravé výživy. V roce 2011 jsem ukončila kurz nutričního poradce a můj přístup ke klientům v nutriční poradně je podobný jako v ambulanci lékaře homeopata - každý člověk je jedinečný, každý potřebuje jiný přístup. A stejně jako lékař homeopat učí své pacienty respektovat své tělo, tak se i já snažím ukázat klientům, že každý člověk podvědomě ví, jakou stravu potřebuje. Potřebujeme se jen znovu naučit to, co jsme už zapomněli – naslouchat svému tělu a vážit si ho. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 13.6.2021 22:25

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze