Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Mandle - zázrak, který posílí

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Mandle patří mezi nejstarší olejnatá semena. Vyskytují se v západní Asii i v Evropě. Používáme zralá semena a z nich lisovaný olej. Chutnají dětem, i dospělým. A proč je „zobat“? 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Nejenže pohladí chuťové pohárky, ale jejich konzumací získáme hned několik bonusů:

 • podpoří trávení, působí proti zácpě,
 • zasytí, eliminují velké skoky glykemického indexu, normalizují hladinu cukru v krvi – jsou skvělou prevencí před diabetem,
 • čistí cévy a chrání před onemocněními srdce a cév,
 • odkyselují (to určitě oceníme zejména teď, na jaře),
 • jsou velmi přínosné pro nervový systém, zvyšují odolnost vůči stresu,
 • obsahují bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, enzymy, minerály (hořčík, vápník, železo, draslík, fosfor, zinek), vitamíny (A, B1, B2, B6, E),
 • vyživují kosti, zuby, svalstvo,
 • působí jako antioxidant,
 • posilují imunitu,
 • podporují zdraví plic,
 • mají protizánětlivé účinky.

Ajurvéda o mandlích říká, že jsou výbornou rasajánou. Rasajány jsou substance podávané ústy – byliny, potraviny – nebo také procedury. Umožňují obnovu, regeneraci a oživení tělesných buněk, posilují imunitu a životní energii a zabezpečují dlouhověkost. Jsou vhodné zejména v době rekonvalescence, po porodu, po zátěži, stresu a při podváze.

Mandle tedy dodávají sílu a tělo naplní energií, duši radostí.

Lze je konzumovat jednoduše syrové, nebo také opečené. Namočte je na noc do vody, oloupejte a opečte na suché pánvi. Dle ajurvédy jsou v této formě lépe stravitelné.

Dají se konzumovat i jinak, například připravit si z nich výživný nápoj – rozmixovat s datlemi a mlékem.

Oblíbenou potravinou jsou dnes různá oříšková másla – i mandlové máslo.

Příprava: 2 šálky mandlí s několika lžícemi oleje rozmixujte dohladka. Můžete přidat kakao, vanilku, sirup… a získat tak zajímavou „mlsku“. Nebo přidejte sůl a bylinky. Toto máslo pak výborně poslouží k plnění sendvičů či dochucení salátu.

Pro alergiky na mléko, nebo při intoleranci laktózy je zajímavá možnost přípravy mandlového mléka: Spařte 250 g mandlí, oloupejte, osušte, rozdrťte a přelijte litrem převařené vody. Nechte odstát přes noc a sceďte. Dochuťte citronem, solí, sirupem, nebo kořením.

Pro své blízké můžete z mandlí připravit skvělý dezert – mandlové kuličky:

100 g mletých mandlí a 100 g strouhaného kokosu smíchejte se šťávou z 1 citronu a 3 lžícemi javorového sirupu. Vytvořte kuličky, které obalte v kokosu. Můžete je ještě „pokapat“ rozpuštěnou hořkou čokoládou.

Olej ze sladkých mandlí je vynikajícím masážním olejem – pečuje o pokožku, dobře se vstřebává a vyživuje i hlubší vrstvy pokožky. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 17:55

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze