Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Syndrom neklidných nohou

Autor: MUDr. Petr Grossmann

Syndrom neklidných nohou (Restless Leg Syndrome – RLS, také Willis-Ekbomova nemoc) je neurologické onemocnění, které postihuje asi 10 % populace. Projevuje se nepříjemnými pocity v dolních (někdy i horních) končetinách. Jsou to vjemy různého druhu. Pacienti je subjektivně vnímají jako nepříjemné brnění, mravenčení, někdy bolest, někdy neurčité, těžko popsatelné pocity, které vedou k nutkavé potřebě s končetinami pohybovat. Projevy se obvykle zhoršují, když nemocný sedí nebo leží, proto jsou nejhorší večer a v noci a představují stav, který významně narušuje spánek. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Původ onemocnění není zcela známý. Uvažuje se o různých příčinách. Pravděpodobné je, že se na vzniku podílí dědičnost, nedostatek železa, porucha dopaminergního přenosu v mozku a další. Nezřídka je syndrom zhoršen nebo vyvolán užíváním některých léků, zejména psychofarmak (antipsychotika a antidepresiva), blokátorů kalciových kanálů nebo antihistaminik (léky na alergii). Projevy se mohou zhoršovat rovněž nevhodným životním stylem: kouřením, alkoholem, nadměrnou konzumací kofeinu, nedostatkem fyzické aktivity.

V konvenční medicíně jsou v první řadě většinou doporučována režimová opatření, která u méně závažných případů přinášejí dostatečnou úlevu. Doporučeno je vyhnout se alkoholu a tabáku, snížit příjem kofeinových nápojů, zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu a masáže končetin. U vážnějších projevů bývá doporučována farmakologická léčba: dopaminergní léky, jako se používají u Parkinsonovy nemoci, antikonvulziva (léky proti epilepsii), opioidy (léky na bolest), benzodiazepiny (léky proti křečím a úzkosti). Někdy je syndrom nesprávně diagnostikován jako nervozita nebo nespavost a chybně jsou užívána antidepresiva jako trazodon nebo mirtazapin, která mohou stav naopak zhoršit. Všechny uvedené léky mají často jen částečný efekt a celou řadu nežádoucích účinků.

Mezi homeopatiky najdeme hned několik léků, které mohou být v léčbě RLS velmi nápomocné:

  • Zincum metallicum je lék vhodný pro osoby se syndromem neklidných nohou, které jsou velmi citlivé až přecitlivělé zejména na hluk, dotyk a jiné senzorické vjemy a pociťují mentální i tělesnou únavu. Ulevuje jim pohyb, teplý vzduch, tření nebo škrábání. Typické je zhoršení alkoholem. Často tento lék používám u RLS způsobeného užíváním psychofarmak.
  • Arsenicum album by měly užívat osoby úzkostné, ustrašené, vyčerpané i po sebemenší námaze, osoby s vtíravými myšlenkami. Pociťují v končetinách tíhu, únavu, záškuby, brnění v prstech, křeče v lýtkách, otoky chodidel.
  • Rhus toxicodendron má vztah ke kloubům a pojivovému aparátu. Postižený pociťuje bolesti v kloubech a končetinách. Začátek pohybu je bolestivý, ale další pokračování v pohybu přináší úlevu, což nutí k soustavnému pocházení či pohybování končetinami. Ulevuje rovněž teplo, nemocný nesnáší chlad a vlhko.

Pokud vaše příznaky odpovídají některému z výše uvedených obrazů, doporučuji užívat daný lék v ředění 15 C dvakrát denně po pěti granulích. V případě, že nedojde do dvou týdnů k úlevě, doporučuji stav konzultovat s lékařem-homeopatem, který provede podrobnější vyšetření a léčbu upřesní. Léčbu RLS by měla vždy provázet úprava životosprávy. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Petr Grossmann

Autor: MUDr. Petr Grossmannpsychiatr, psychoterapeut, supervizor

Ve své praxi se věnuji především psychoterapii, supervizi a integrativní medicíně. V rámci integrativního přístupu využívám homeopatii, Yumeiho léčebnou metodu, akupunkturu a další metody orientální medicíny. Homeopatii se věnuji více než deset let, nejčastěji v práci s psychickými a psychosomatickými obtížemi. Působím také jako facilitátor v psychoterapeutickém výcviku.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 20.10.2019 03:15

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze