Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Syndrom neklidných nohou

Autor: MUDr. Petr Grossmann

Syndrom neklidných nohou (Restless Leg Syndrome – RLS, také Willis-Ekbomova nemoc) je neurologické onemocnění, které postihuje asi 10 % populace. Projevuje se nepříjemnými pocity v dolních (někdy i horních) končetinách. Jsou to vjemy různého druhu. Pacienti je subjektivně vnímají jako nepříjemné brnění, mravenčení, někdy bolest, někdy neurčité, těžko popsatelné pocity, které vedou k nutkavé potřebě s končetinami pohybovat. Projevy se obvykle zhoršují, když nemocný sedí nebo leží, proto jsou nejhorší večer a v noci a představují stav, který významně narušuje spánek. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Původ onemocnění není zcela známý. Uvažuje se o různých příčinách. Pravděpodobné je, že se na vzniku podílí dědičnost, nedostatek železa, porucha dopaminergního přenosu v mozku a další. Nezřídka je syndrom zhoršen nebo vyvolán užíváním některých léků, zejména psychofarmak (antipsychotika a antidepresiva), blokátorů kalciových kanálů nebo antihistaminik (léky na alergii). Projevy se mohou zhoršovat rovněž nevhodným životním stylem: kouřením, alkoholem, nadměrnou konzumací kofeinu, nedostatkem fyzické aktivity.

V konvenční medicíně jsou v první řadě většinou doporučována režimová opatření, která u méně závažných případů přinášejí dostatečnou úlevu. Doporučeno je vyhnout se alkoholu a tabáku, snížit příjem kofeinových nápojů, zařadit pravidelnou fyzickou aktivitu a masáže končetin. U vážnějších projevů bývá doporučována farmakologická léčba: dopaminergní léky, jako se používají u Parkinsonovy nemoci, antikonvulziva (léky proti epilepsii), opioidy (léky na bolest), benzodiazepiny (léky proti křečím a úzkosti). Někdy je syndrom nesprávně diagnostikován jako nervozita nebo nespavost a chybně jsou užívána antidepresiva jako trazodon nebo mirtazapin, která mohou stav naopak zhoršit. Všechny uvedené léky mají často jen částečný efekt a celou řadu nežádoucích účinků.

Mezi homeopatiky najdeme hned několik léků, které mohou být v léčbě RLS velmi nápomocné:

  • Zincum metallicum je lék vhodný pro osoby se syndromem neklidných nohou, které jsou velmi citlivé až přecitlivělé zejména na hluk, dotyk a jiné senzorické vjemy a pociťují mentální i tělesnou únavu. Ulevuje jim pohyb, teplý vzduch, tření nebo škrábání. Typické je zhoršení alkoholem. Často tento lék používám u RLS způsobeného užíváním psychofarmak.
  • Arsenicum album by měly užívat osoby úzkostné, ustrašené, vyčerpané i po sebemenší námaze, osoby s vtíravými myšlenkami. Pociťují v končetinách tíhu, únavu, záškuby, brnění v prstech, křeče v lýtkách, otoky chodidel.
  • Rhus toxicodendron má vztah ke kloubům a pojivovému aparátu. Postižený pociťuje bolesti v kloubech a končetinách. Začátek pohybu je bolestivý, ale další pokračování v pohybu přináší úlevu, což nutí k soustavnému pocházení či pohybování končetinami. Ulevuje rovněž teplo, nemocný nesnáší chlad a vlhko.

Pokud vaše příznaky odpovídají některému z výše uvedených obrazů, doporučuji užívat daný lék v ředění 15 C dvakrát denně po pěti granulích. V případě, že nedojde do dvou týdnů k úlevě, doporučuji stav konzultovat s lékařem-homeopatem, který provede podrobnější vyšetření a léčbu upřesní. Léčbu RLS by měla vždy provázet úprava životosprávy. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Petr Grossmann

Autor: MUDr. Petr Grossmannpsychiatr, psychoterapeut, supervizor

Ve své praxi se věnuji především psychoterapii, supervizi a integrativní medicíně. V rámci integrativního přístupu využívám homeopatii, Yumeiho léčebnou metodu, akupunkturu a další metody orientální medicíny. Homeopatii se věnuji více než deset let, nejčastěji v práci s psychickými a psychosomatickými obtížemi. Působím také jako facilitátor v psychoterapeutickém výcviku.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 14.8.2020 13:23

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze