Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Iracionální touha po dokonalosti vede k depresi

Autor: Externí zdroj

Potvrdilo se, že dokonalost je nežádoucí. Podle nové studie zveřejněné v Psychologickém bulletinu (Psychological Bulletin, měsíčník Americké psychologická asociace – pozn. překl.) současné děti touží po dokonalosti více než mnohé předchozí generace a jejich posedlost dokonalostí je spojena s rostoucím výskytem deprese a úzkostnosti. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Autoři studie přezkoumali předchozí výzkum týkající se perfekcionismu, který široce definují jako „kombinaci nadmíru vysokých osobních standardů a příliš kritického sebehodnocení”. V letech 1989 až 2016 také provedli svou vlastní studii na 41 641 amerických, kanadských a britských studentech vysokých škol. Zjistili, že perfekcionismus v průběhu doby roste. A nejhorší je to ve Spojených státech.

Podle studie existuje více druhů tohoto kulturního fenoménu:

  • perfekcionismus orientovaný na sebe, což je tlak, který jedinec vyvíjí sám na sebe, aby byl dokonalý,
  • perfekcionismus vyžadovaný společností, neboli tlak, který jedinec cítí ze strany společnosti, aby byl dokonalý,
  • perfekcionismus orientovaný na ostatní, tj. tlak, který jedinec vyvíjí na ostatní, aby byli dokonalí.

Výzkum uvádí tři důvody zvýšeného výskytu perfekcionismu: vzestup neoliberalismu, větší úzkostnost a kontrola od rodičů a rostoucí moc meritokracie. Ve studii se uvádí: „Neoliberalismus a jeho doktrína meritokracie se spojily, aby formovaly kulturu, v níž se od každého očekává, že dovede k dokonalosti sebe a svůj životní styl tím, že se bude snažit vyhovět nereálným standardům úspěšnosti. Tato nová kultura přidává rodičům další starost. Na vrcholu jejich vlastní povinnosti být úspěšnými jsou odpovědní rovněž za úspěchy a selhání svých dětí.”

Dr. Barbara Greenbergová, klinická psycholožka se specializací na problémy v rodině a ve vztazích, si všímá dalšího důležitého faktoru – sociálních médií. Zdůrazňuje, že tito lidé byli od dětství neustále hodnoceni na sociálních sítích.

Co je tak špatného na úsilí o dokonalost? Může to vést ke zhoršení deprese a úzkosti. Autoři studie upozorňují na to, že výzkum provedený mezi studenty vysokých škol a mladými lidmi například ukázal, že úsilí o vlastní dokonalost je zřejmě spojeno s klinickou depresí, mentální anorexií a předčasnou smrtí. Je také spojeno s větší fyziologickou reaktivitou (např. zvýšený krevní tlak) a trápením (např. špatnými pocity) v reakci na stres a selhání v životě. Dokonce zjistili spojení s myšlenkami na sebevraždu.

Problémy nezpůsobuje jen snaha o dokonalost, která vychází z nás samých. Studie říká, že „perfekcionismus předepisovaný společností stojí v průběhu doby za růstem příznaků deprese a myšlenek na sebevraždu, a to v mnohem větší míře“. Jiná analýza zjistila, že perfekcionismus vyžadovaný společností má zřejmý vztah k celé řadě psychických poruch a jejich příznaků včetně sociální fobie, nespokojenosti s vlastním tělem, bulimie a myšlenek na sebevraždu a jeho souvislost s depresí a úzkostností byla ve srovnání s ostatními druhy perfekcionismu největší.

„Když jste neustále pod skutečným, nebo imaginárním drobnohledem, přičemž roli drobnohledu mají sociální média, samozřejmě si začnete více uvědomovat sami sebe,” tvrdí doktorka Greenbergová. „Jestliže toto uvědomování a perfekcionismus vzrostou, současně se zhorší úzkostnost a deprese. Jsou to spojené nádoby,” říká ve shodě se studií.

Nedávno se celebrity a tzv. influenceři začali setkávat s požadavkem, aby ve svých příspěvcích na internetu vystupovali méně dokonalí a ne tak nedosažitelní. Bude však chvíli trvat, než se tento přístup ujme.

Podle doktorky Greenbergové děti na Instagramu a Snapchatu zachycují slavnostní okamžiky – když se baví nebo když vypadají dobře. Možná, že si ti lidé udělali stovky selfie, než jedno umístili na Instagram. Je to tak. „Nesdílejí s ostatními okamžiky, když o něco usilují, studují, nebo když je jejich přátelé opomenou. Zveřejňují obrázky, na nichž jsou šťastní na večírku s přáteli nebo na nichž o prázdninách pěkně vypadají.“ Doktorka Greenbergová považuje toto překrucování skutečnosti za problematické, protože se na to lidé podívají a řeknou si: „To není možné, jejich život vypadá tak dobře!“ A to je signálem pro začátek srovnávání.

Každá mince má dvě strany, ne? Omyl. Doktorka Greenbergová na perfekcionismu žádný klad nevidí. Říká: „Je to sám o sobě a ze své podstaty problematický pojem. Myslím, že je skvělá věc, když jsou mladí lidé motivovaní. Ale motivaci nelze zaměňovat za perfekcionismus. Jsou to dva velmi rozdílné, na sobě nezávislé pojmy.” Říká, že nikdy neviděla, aby z perfekcionismu vzešlo něco dobrého, a pokračuje: „Vždy jsem se setkávala s tím, že snaha o dokonalost přinesla jen úzkostnost a depresi. Perfekcionismus je plný úzkosti. Honíte se za něčím nedosažitelným a to nepochybně vede k problémům, protože nikdo nemůže a neměl by být dokonalý.”

Samozřejmě se snáze řekne, než udělá, abychom akceptovali sami sebe takové, jací jsme. Docházíme však k překvapivému závěru, že tak zvaná dokonalost není tak dobrá, jak se zdá.

Zdroj: www.yahoo.com/lifestyle

Překlad: Mgr. Helena Procházková

Reklama: Boiron podporuje kojeni

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Externí zdroj

Autor: Externí zdroj

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.1.2023 21:25

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze