Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Vrbovka jako lék pro močové cesty a prostatu

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V únoru bývá ještě zima a do jara daleko. Nejen v rodinách s dětmi jsou častými hosty rýmy, kašle, virózy, někdy i chřipky. Zlobit nás mohou zejména ledviny a močové cesty a u pánů se zhoršují potíže s prostatou. Na tyto problémy výborně pomáhá bylinka vrbovka malokvětá, znovu objevená díky rakouské bylinářce Marii Trebenové, která s ní úspěšně léčila prostatu u starších mužů. Podle ní čaj z vrbovky obzvláště usměrňuje léčivé síly na spodní část těla, tedy na močové ústrojí.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

To, co na první pohled vypadá jako obyčejná stopka pod drobným kvítkem vrbovky, je ve skutečnosti spodní semeník, který se po odkvětu značně zvětší, prodlouží a zbarví do růžova. Na podzim z něho vyletují semena bohatě obalená chmýřím. Vrbovka se hodí i pro ženy. Podívejme se na tuto nenápadnou bylinku podrobněji.

Vrbovka malokvětá 

V naší přírodě roste více druhů bylin s podobnými názvy odkazujícími na vrbu: vrbka, vrbovka, kyprej vrbice, vrbina atd. a všechny mají podobný tvar listů jako strom vrba, podle které nesou jméno. Tyto malé „vrbičky“ rostou skoro všude, jsou často léčivkami a zasloužily by si větší pozornost.

Nejvíce léčivou z nich je ta nejmenší – vrbovka malokvětá. Je to nenápadný, ale častý zahradní plevel a má malé bílé až narůžovělé kvítky a drobné úzké listy. Povšimneme si jí nejspíše až po odkvétání prvních kvítků, kdy se jejich dlouhé stopky rozevírají a po větru vypouštějí do světa drobná ochmýřená semínka. Malebně pokroucené semeníky činí tuto jinak nenápadnou bylinku zajímavou. Semínek potřebuje opravdu hodně, aby v konkurenci ostatních bylin obstála.

Podobné druhy, jako je vrbovka horská, se dají také použít, ale pozor na záměnu s mnohem větší vrbovkou velkokvětou (má až 5x větší a mnohem nápadnější, nachové květy) a vrbovkou huňatou, které mohou mít i opačné účinky. Vrbovku malokvětou poznáme podle jména a miniaturních kvítků spíše bílé než růžové barvy a především podle toho, že na rozdíl od jiných druhů není chlupatá. Podle J. Zentricha někomu pomáhá víc vrbovka a někomu zase vrbka. Symbolicky je „mužská“ vrbovka malokvětá s mini kvítky a velkými semeníky plnými semínek prospěšnější pro muže a „ženská, růžová“ vrbka úzkolistá s velkými květy pro ženy.

Vrbovka obsahuje: flavonoidy, barvivo antokyan, třísloviny, slizy a další málo známé látky. Léčí všechny potíže s prostatou u mužů, lze použít i pro ženy na záněty ledvin a močových cest. Vrbovka se užívá samostatně nebo ve směsích také do čajů pro čištění krve při lupénce a jiných kožních onemocněních.

Do směsí na ledviny, prostatu a močové cesty se kombinuje spolu se zlatobýlem, kopřivou, dobromyslí, vřesem, svízelem syřišťovým a rdesnem ptačím. Při rakovině prostaty kombinujeme vrbovku do čaje s kůrou jihoamerického stromu lapacho a květem měsíčku. Při nádorech je třeba užívat formou tinktury dlouhodobě po poradě s lékařem či léčitelem.

Podle Jiřího Janči lze vrbovku – Epilobium parviflorum – používat i v homeopatické formě při všech potížích prostaty a močových cest a má dobrý vliv i při léčbě mozku.

Při nachlazení od nohou pomáhá horká koupel nohou ve vodě se lžící soli a několika kapkami některého z prohřívajících vonných éterických olejů: borovice, skořice, zázvor a hřebíček.

Jak nahoře, tak dole – málo se ví, že i neustálým rozumovým přetěžováním hlavy si často oslabujeme močový měchýř. Podle čínské medicíny se mozek přátelí s močovým měchýřem. Potíže s mozkem (epilepsie) se podle Patakyových dají zlepšovat reflexní terapií přes reflexní body močového měchýře na chodidle.

Pro zdraví duše

Vrbovka malokvětá: Mezi psychické spouštěče poruch močového měchýře patří také pocity nesvobody, ukřivdění i viny, skrytý psychický nátlak v rodině – u dětí s nočním pomočováním mohou být příčinou velmi nároční a přísní rodiče. Zde je lékem pochopení příčiny, její přijetí a následné odpuštění druhým i sobě.

Při potížích s prostatou u mužů: často méně je více, mnohdy marně doháníš, co jsi jinde velmi předehnal, nezapomeň na mravní rozměr zdraví.

Recepty pro zdraví

  • Čaj (nálev) z vrbovky malokvěté při zánětlivých onemocněních ledvin a močových cest: 1 lžíci sušené nati nebo 1 nálevový sáček čaje z lékárny spaříme horkou vodou, louhujeme 10 minut a pijeme 2–4x denně. Můžeme kombinovat do směsi s vrbkou úzkolistou, se zlatobýlem celíkem nebo zlatobýlem kanadským.
  • Čaj (nálev) z vrbovky malokvěté pro muže při zvětšení prostaty a jejích dalších nemocích, také po operaci prostaty: 3 díly vrbovky, 4 díly celíku zlatobýlu, 2 díly květu vřesu, 2 díly buřiny srdečníku a 1 díl květu hluchavky bílé. Lžičku směsi bylin zalijeme 250 ml vroucí vody a louhujeme 10 minut. Pijeme 2–3x denně půl hodiny před jídlem.

Kdy sbírat listy a kvetoucí nať vrbovky?

Vrbovka má ráda vlhkou půdu bez konkurence jiných rostlin. Je ohrožena nešetrným sběrem v přírodě a u nás je na seznamu ohrožených rostlin. Proto nelze doporučit její sběr ve volné přírodě, ale dá se zakoupit v bylinářských obchodech. V zahradách s dostatkem vláhy se často objeví sama jako takzvaný plevel, ale vzhledem k její léčivosti se ji nesnažíme vyhubit, ale spíše pomocí semínek rozmnožit, neboť nikdy nevíme, kdy ji bude někdo z rodiny potřebovat.

Podle pana Břetislava Nového – dědka kořenáře – by ji měli všichni muži chránit jako posvátnou. Vrbovku malokvětou sbíráme na počátku kvetení od června, protože při pozdějším sběru odkvétajících rostlin se nám pak chmýří všude rozlítá. Při ohleduplném sběru necháváme vždy spodní část rostliny na místě – ulomíme hlavní středový stonek v polovině, aby se mohla vysemenit. Nasbíranou nať sušíme ve stínu na dobře větraném místě.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

Aktuálně zveme na přednášku M. D. Staňkové na Festivalu pro zdraví, který se koná 3. 3. 2018 od 9:00 do 18:00 hod. na Šluknovském zámku. Rezervace vstupenek: bsouckova@hotmail.com.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "MaMa Mia" na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 10.12.2019 21:07

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze