Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Zahřejme se!

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Leden a únor (dokonce i více než polovina března!) jsou zimní měsíce. Když se podíváme kolem sebe, příroda ještě odpočívá, sbírá síly na další měsíce, kdy bude muset vydat spoustu energie. A co děláme my? Inspirujeme se koloběhem roku? Jistě jsme si užili zimních svátků a snad jsme se i trochu zastavili, ale jakmile se rozběhl leden, ne každému se povedlo zůstat v klidovém režimu. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

V projevech počasí nyní dominuje váta – štiplavý chlad, vítr, sucho. U někoho se může projevit nerovnováha váty v organismu studené končetiny, suchá kůže, popraskané rty, nedostatek energie, zácpa, nadýmání, nespavost, výkyvy nálad, negativní pocity…

Když je nám chladno, zpomaluje se krevní oběh, proto se také zpomalí fungování dalších tělesných procesů. I vnitřní orgány pracují pomaleji. A v důsledku tohoto zpomalení můžeme pociťovat ještě větší zimu, která pak neblaze působí na svalstvo.

Co tedy dělat? Abychom mohli žít v rovnováze, je nezbytné všímat si dění kolem sebe. Když odpočívá příroda, odpočívejme i my. Jistě, je potřeba chodit do práce, starat se o děti, o domácnost, ale jde spíše o vnitřní zastavení, ticho a zpomalení myšlenek.

K lepšímu uvědomění si stávajícího ročního období je důležité nevyhýbat se pobytu venku – ideálně mimo civilizaci, jít na procházku do lesa a vdychovat „přítomnost zimy“, vědomě „být pomalým“. K tomu může pomoci i vhodné cvičení – například jóga (zejména pozice, které pomáhají zahřívat organismus, pozice ve stoje s rukama nahoře, pozice v záklonu…).

K rovnováze pomůže také vhodná strava – v souladu s tím, co je pro nynější roční období vhodné: upřednostňovat teplá jídla, kaše, polévky, obiloviny, kořenovou zeleninu, luštěniny, semínka (sezam, ořechy), skořici, zázvor, asafoetidu, černý pepř, kardamom, kurkumu, kumín, ghí, olivový olej atd. Vyhněme se potravinám, které ochlazují, jako jsou studená jídla a nápoje, syrová zelenina ve větším množství, suchá jídla. Není potřeba zmiňovat, že ani pití většího množství kofeinových nápojů a alkoholu či kouření nepovzbudí zahřátí a harmonii duše a těla.

Správné nastavení životního stylu také podpoří proudění energie. Buďme méně činorodí, vyhraďme si čas na odpočinek, nastavme si pravidelný režim. Choďme spát dřív, dopřejme si dostatečné množství kvalitního spánku (v místnosti bez zbytečného elektromagnetického záření a dalších nepříznivých vlivů). Skvělá je kvalitní olejová masáž před spaním nebo teplá koupel s vhodnými esenciálními oleji (mandarinka, levandule apod.).

TIP: Pokud se budeme cítit vnitřně sladěni, naše tělo, duše i mysl budou v rovnováze, je také méně pravděpodobné, že na nás sedne nepříjemná zimní viróza. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.9.2021 04:33

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze