Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak zvládnout přijímací a maturitní zkoušky

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

V jarních měsících probíhají přijímací zkoušky na střední školy. Náročné týdny čekají i budoucí maturanty, před nimiž stojí "zkoušky z dospělosti" následované u mnoha z nich i přijímacími zkouškami na vysokou školu. Proto pro vás máme několik tipů, jak své děti podpořit ve stavech velké trémy. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Různé možnosti nám nabízí například fytoterapie. Večer a ráno před zkouškou připravte svému dítěti čaj z některé následujících bylin, či z jejich směsi: meduňka, fenykl, květ levandule a třezalka. Čajík od maminky uklidní v každé situaci!

Při trémě můžeme vnitřní klid podpořit i pomocí aromaterapie. Několik dní před zkouškou dopřejte svému dítěti před spaním zklidňující aroma-masáž. Můžete použít buď koupený masážní olej (přírodní, s éterickými oleji, nikoliv se syntetickými vonnými oleji), anebo si připravte svůj. Možností je mnoho. Do jedlého oleje (mandlový, sezamový, kokosový…) nakapejte několik kapek zvolené silice a masírujte s láskou, pochopením a vstřícností.

V den zkoušky můžete kápnout na šátek, za límeček sváteční košile (opatrně, ať ji neumažete), nebo na kapesník trochu vhodného éterického oleje. „Obalíte“ tak svého velkého žáka atmosférou harmonie, podpory a pochopení. Vybrat si můžete ze široké nabídky, uvádíme několik zklidňujících olejíčků:

 • Meduňka – výrazně upokojuje, působí při nespavosti, nervozitě a neklidu. Pomáhá také při žaludeční neuróze.
 • Pomeranč sladký i hořký – ulevuje při neklidu a úzkosti, pomáhá i při nevolnosti (například ze stresu).
 • Mandarinka – rozptýlí úzkost, osvěžuje, uvolňuje napětí, pomáhá při nespavosti, výrazně harmonizuje psychiku.
 • Levandule – zklidňuje, harmonizuje a pomáhá při nespavosti.
 • Santal – navozuje pocit harmonie.
 • Růže – pomáhá při úzkosti.

A samozřejmě nezapomínáme ani na homeopatii:

 • Coffea 30 C je vhodná pro studenta, který v noci přemýšlí nad úkoly, řeší zadání, v hlavě přemítá o průběhu zkoušky. Před zkouškou se z něj stává „malá šedá myška“. Objevují se bolesti hlavy a časté močení. Student má pocit těžkých končetin a nemá chuť nic pít.
 • Na Gelsemium 30 C myslíme v situaci, kdy je žák „ochromen strachem“.
 • Argentum nitricum 30 C zvolme, když se před zkouškou objeví průjem. Student se v hektickém období přímo cpe střídavě chipsy, čokoládou a sladkostmi. Tento lék je také vhodný při intelektuálním vyčerpání.
 • Pro žáka, který „je vždy připraven“ už několik dní předem, plán úkolů má do puntíku splněný a až obsedantně dokola prochází jednotlivé části učiva, bude vhodným lékem Arsenicum album 30 C. Takové děti jsou zimomřivé. Strach se u nich může projevovat i dušením.
 • U některých studentů dochází při obavách ze zkoušky ke střídání hysterického pláče a smíchu. V krku mají pocit knedlíku. Nesnášejí kritiku. Objevují se také bolesti hlavy – jako by jim do ní někdo vrážel hřebík. V tomto případě volíme lék Ignatia amara 30 C.
 • Pokud student v důsledku vyčerpání reaguje na každý podnět, jako by ho píchla včelka, má „nervy na dranc“, nikdo se ho nesmí ani dotknout a nemá rád kolektivní práci, rozhodneme se pro Kalium phosphoricum 30 C.
 • Pro toho, kdo své pocity méněcennosti zakrývá agresivitou, mlsá hodně sladkostí a má chuť na teplé nápoje, bude vhodné Lycopodium clavatum 30 C. Student má obrovský strach před zkouškou, ale obavy se po začátku zkoušení vytratí. Nervozita se dokonce může projevovat i grimasami, které po zkoušce naštěstí vymizí.
 • V případě výpadků paměti, chybějící energie a pocitu, že nezvládne vyhovět požadavkům, připravte v den zkoušky koktejl: Acidum phosphoricum 15 C + Kalium phosphoricum 15 C. Do půllitrové lahve s vodou dejte 10 granulí od každého léku, upíjejte co půl hodiny.

O vhodném léku, ředění a dávkování se poraďte se svým lékařem-homeopatem.

TIP 1: Všechny zmíněné postupy můžeme využít i pro mladší žáky, které čeká čtvrtletní písemka, nebo i obyčejné zkoušení, či vystoupení.

TIP 2: Nezapomeňte ve velký den přibalit také tabulku oblíbené čokolády i se vzkazem, že držíte palce.

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 31.10.2020 11:51

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze