Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

S vůní koriandru do nového roku

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Do nového roku 2018 přeji všem čtenářům Světa homeopatie vše dobré a zdravé... V letošním roce budu psát o méně známých bylinkách, první z nich bude koriandr - koření pro zahřátí i dobré trávení. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Koriandr setý

Koriandr setý je jednoletá okoličnatá rostlina, která - na rozdíl od kmínu - u nás neroste volně v přírodě, ale pouze se pěstuje. Kvete drobnými bílými kvítky a plodem jsou kulatá semínka. Spodní listy jsou větší a jinak tvarované než horní listy. Listy mají velmi zvláštní „štěnicovou“ vůni. Naproti tomu zralá semena voní příjemně kořeněně a po citrusech. Zelená nať je oblíbená v jihoamerické kuchyni. Jméno koriandru pochází z latinského „koros“ – štěnice. Listy i semena se používají v kuchyni jako koření i k léčení už odpradávna. Znali ho v Egyptě, v Indii i v Řecku. I Bible se o něm zmiňuje jako o jedné z hořkých bylin, používaných v době židovských Velikonoc. Číňané věřili, že propůjčuje nesmrtelnost, a zejména ve středověku se mu připisovalo afrodiziakální působení, sloužil dokonce k přípravě nápojů lásky.

Semena koriandru obsahují vonné silice s obsahem linalolu a geraniolu, organické kyseliny, třísloviny, pektiny, cukry, tanin a vitamín C. Semena obsahují také rostlinné antibiotikum, které může mít až 2x větší účinnost než penicilin. Povzbuzují trávení a uvolňují křeče v zažívacím traktu, podporují funkci slinivky i vykašlávání. Přidávají se často do čajových směsí pro zlepšení vůně a chuti. Působí prý také jako afrodiziakum. Zevně se koriandr používá ve formě tinktury k ošetřování vředů a proti revmatickým bolestem.

V aromaterapii se používá éterický olej při depresích, ztrátě paměti, při chřipkových a virových onemocněních, při bolestech zubů a dásní, při revmatismu, poruchách zažívání a bolestivé nebo zdržené menstruaci. Může potlačovat srdeční činnost a nesmí se používat dlouhodobě, ve větších dávkách a v těhotenství. Koriandr má zahřívající působení. V psychické rovině umožňuje člověku nahlédnout do vlastního nitra, pomáhá v překonávání negativních myšlenek a zmírňuje sklon k nenávisti. Pomáhá při léčbě nádorových onemocnění a čistí krev od všeho negativního. Koriandrový olej tiší a zároveň povzbuzuje, proto se osvědčuje například při depresích, kdy vyvolává pocit jistoty, klidu a zemité stability a zároveň radosti ze života.

Pro zdraví duše

Skrytou nenávist najdi v hlubinách své duše a vynes ji na světlo s odvahou. Všechny zlé myšlenky pročisti odpuštěním a láskou k sobě i bližnímu svému. Odpuštění nám všem přináší velikou úlevu. Nadechni se tišivé a povzbudivé vůně koriandru a nech své myšlenky s důvěrou volně plynout.

Recepty pro zdraví

  • Čaj (odvar) z korinadru pro celkové posílení, pro zlepšení trávení a na podporu tvorby mateřského mléka při kojení a jako afrodiziakum: 1 lžíci mletého nebo podrceného semene koriandru dáme do 1 hrnku studené vody, přivedeme k varu a odstavíme. Louhujeme 5-10 minut a pijeme vždy po jídle max. 3 šálky denně.
  • Masážní olej s koriandrem při napětí a ztuhlosti svalů: do 30 ml základního oleje ze slunečnice nakapeme po 10 kapkách od každého z éterických olejů z koriandru, dobromysli a šalvěje lékařské. Masírujeme podle potřeby, ne však v těhotenství.

Pro maminky a děti

Koriandr patří do čeledi miříkovitých okoličnatých rostlin stejně jako kmín, pastinák, petržel, mrkev, libeček, fenykl, anýz, bršilce kozí noha a jiné plané druhy, které mohou být jedovaté. Děti upozorníme na nebezpečí záměny, aby netrhaly v přírodě žádné podobné byliny a nejedly je ani jejich semena. Všechny tyto rostliny a koření sklízíme pouze z pěstovaných rostlin, nikoliv ze sběru z volné přírody. Děti mohou pomáhat s pěstováním i sklízením koriandru a samozřejmě s přípravou a konzumací dobrot s tímto zdravým kořením oblíbeným už u našich babiček.

Koriandr má podobné účinky jako kmín, ale někteří lidé štěnicovou vůni čerstvých listů špatně snášejí. Používáme ho proto podle individuální snášenlivosti a dětem ho rozhodně nenutíme proti jejich vůli. Přidáváme ho jako koření do všech polévek a jídel z „nadýmavých“ zelenin. Tím předcházíme zažívacím potížím. V těhotenství se nemá užívat ani jako koření, ani jako éterický olej. Při kojení se naopak doporučuje ze stejných důvodů jako kmín a fenykl. Koriandr byl v minulosti používán také jako lidový prostředek usnadňující porod.

Kdy pěstovat a sbírat koriandr

Máte-li alespoň malou zahrádku, zasejte s dětmi koupená semínka koriandru na jaře ven. Je nenáročný na pěstování, ale aby měla semena dobrou chuť a aroma, potřebuje rostlina k růstu slunce. Jednotlivé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 20 cm od sebe. Rostlina koriandru je jednoletá. Brzy zjara vyroste zelená nať, která je výborná do jarních pomazánek a polévek spolu s pažitkou a petrželí. Semena dozrají koncem léta a je třeba je včas sklidit, než opadají. Celé okolíky se semínky ostříháme a dosušíme ve stínu na čistém papíře. Zralá semena promnutím postupně oddělíme od stopek a zbylé stopky vyfoukáme. Domácí koriandr krásně voní a použít ho můžeme nejen do vaření, ale i do čajů, nebo na domácí chléb a pečivo. Uchováváme ho v uzavřené sklenici, aby nevyprchalo aroma. V květináči se koriandr dá také pěstovat například na balkóně nebo na okně, kde nesnáší přemokření. Z pěstování na zahradě však získáme jistě lepší úrodu. Rostliny se samy vysemeňují, když je ponecháme zcela dozrát na stanovišti, a příští rok vyrostou na stejném místě.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

O používání léčivých bylin v zimě se více dozvíte na praktickém bylinkovém semináři ve Vyškově na Moravě: „Bylinky na živo s Magdalénou Dobromilou“ – léčivá síla bylin, stromů, kořenů, vůní a olejů pro zimní a předjarní čas 20.1. 2018 od 10:00 do 18:00 hod.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 1.10.2020 16:43

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze