Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

S vůní koriandru do nového roku

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Do nového roku 2018 přeji všem čtenářům Světa homeopatie vše dobré a zdravé... V letošním roce budu psát o méně známých bylinkách, první z nich bude koriandr - koření pro zahřátí i dobré trávení. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

Koriandr setý

Koriandr setý je jednoletá okoličnatá rostlina, která - na rozdíl od kmínu - u nás neroste volně v přírodě, ale pouze se pěstuje. Kvete drobnými bílými kvítky a plodem jsou kulatá semínka. Spodní listy jsou větší a jinak tvarované než horní listy. Listy mají velmi zvláštní „štěnicovou“ vůni. Naproti tomu zralá semena voní příjemně kořeněně a po citrusech. Zelená nať je oblíbená v jihoamerické kuchyni. Jméno koriandru pochází z latinského „koros“ – štěnice. Listy i semena se používají v kuchyni jako koření i k léčení už odpradávna. Znali ho v Egyptě, v Indii i v Řecku. I Bible se o něm zmiňuje jako o jedné z hořkých bylin, používaných v době židovských Velikonoc. Číňané věřili, že propůjčuje nesmrtelnost, a zejména ve středověku se mu připisovalo afrodiziakální působení, sloužil dokonce k přípravě nápojů lásky.

Semena koriandru obsahují vonné silice s obsahem linalolu a geraniolu, organické kyseliny, třísloviny, pektiny, cukry, tanin a vitamín C. Semena obsahují také rostlinné antibiotikum, které může mít až 2x větší účinnost než penicilin. Povzbuzují trávení a uvolňují křeče v zažívacím traktu, podporují funkci slinivky i vykašlávání. Přidávají se často do čajových směsí pro zlepšení vůně a chuti. Působí prý také jako afrodiziakum. Zevně se koriandr používá ve formě tinktury k ošetřování vředů a proti revmatickým bolestem.

V aromaterapii se používá éterický olej při depresích, ztrátě paměti, při chřipkových a virových onemocněních, při bolestech zubů a dásní, při revmatismu, poruchách zažívání a bolestivé nebo zdržené menstruaci. Může potlačovat srdeční činnost a nesmí se používat dlouhodobě, ve větších dávkách a v těhotenství. Koriandr má zahřívající působení. V psychické rovině umožňuje člověku nahlédnout do vlastního nitra, pomáhá v překonávání negativních myšlenek a zmírňuje sklon k nenávisti. Pomáhá při léčbě nádorových onemocnění a čistí krev od všeho negativního. Koriandrový olej tiší a zároveň povzbuzuje, proto se osvědčuje například při depresích, kdy vyvolává pocit jistoty, klidu a zemité stability a zároveň radosti ze života.

Pro zdraví duše

Skrytou nenávist najdi v hlubinách své duše a vynes ji na světlo s odvahou. Všechny zlé myšlenky pročisti odpuštěním a láskou k sobě i bližnímu svému. Odpuštění nám všem přináší velikou úlevu. Nadechni se tišivé a povzbudivé vůně koriandru a nech své myšlenky s důvěrou volně plynout.

Recepty pro zdraví

  • Čaj (odvar) z korinadru pro celkové posílení, pro zlepšení trávení a na podporu tvorby mateřského mléka při kojení a jako afrodiziakum: 1 lžíci mletého nebo podrceného semene koriandru dáme do 1 hrnku studené vody, přivedeme k varu a odstavíme. Louhujeme 5-10 minut a pijeme vždy po jídle max. 3 šálky denně.
  • Masážní olej s koriandrem při napětí a ztuhlosti svalů: do 30 ml základního oleje ze slunečnice nakapeme po 10 kapkách od každého z éterických olejů z koriandru, dobromysli a šalvěje lékařské. Masírujeme podle potřeby, ne však v těhotenství.

Pro maminky a děti

Koriandr patří do čeledi miříkovitých okoličnatých rostlin stejně jako kmín, pastinák, petržel, mrkev, libeček, fenykl, anýz, bršilce kozí noha a jiné plané druhy, které mohou být jedovaté. Děti upozorníme na nebezpečí záměny, aby netrhaly v přírodě žádné podobné byliny a nejedly je ani jejich semena. Všechny tyto rostliny a koření sklízíme pouze z pěstovaných rostlin, nikoliv ze sběru z volné přírody. Děti mohou pomáhat s pěstováním i sklízením koriandru a samozřejmě s přípravou a konzumací dobrot s tímto zdravým kořením oblíbeným už u našich babiček.

Koriandr má podobné účinky jako kmín, ale někteří lidé štěnicovou vůni čerstvých listů špatně snášejí. Používáme ho proto podle individuální snášenlivosti a dětem ho rozhodně nenutíme proti jejich vůli. Přidáváme ho jako koření do všech polévek a jídel z „nadýmavých“ zelenin. Tím předcházíme zažívacím potížím. V těhotenství se nemá užívat ani jako koření, ani jako éterický olej. Při kojení se naopak doporučuje ze stejných důvodů jako kmín a fenykl. Koriandr byl v minulosti používán také jako lidový prostředek usnadňující porod.

Kdy pěstovat a sbírat koriandr

Máte-li alespoň malou zahrádku, zasejte s dětmi koupená semínka koriandru na jaře ven. Je nenáročný na pěstování, ale aby měla semena dobrou chuť a aroma, potřebuje rostlina k růstu slunce. Jednotlivé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 20 cm od sebe. Rostlina koriandru je jednoletá. Brzy zjara vyroste zelená nať, která je výborná do jarních pomazánek a polévek spolu s pažitkou a petrželí. Semena dozrají koncem léta a je třeba je včas sklidit, než opadají. Celé okolíky se semínky ostříháme a dosušíme ve stínu na čistém papíře. Zralá semena promnutím postupně oddělíme od stopek a zbylé stopky vyfoukáme. Domácí koriandr krásně voní a použít ho můžeme nejen do vaření, ale i do čajů, nebo na domácí chléb a pečivo. Uchováváme ho v uzavřené sklenici, aby nevyprchalo aroma. V květináči se koriandr dá také pěstovat například na balkóně nebo na okně, kde nesnáší přemokření. Z pěstování na zahradě však získáme jistě lepší úrodu. Rostliny se samy vysemeňují, když je ponecháme zcela dozrát na stanovišti, a příští rok vyrostou na stejném místě.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

O používání léčivých bylin v zimě se více dozvíte na praktickém bylinkovém semináři ve Vyškově na Moravě: „Bylinky na živo s Magdalénou Dobromilou“ – léčivá síla bylin, stromů, kořenů, vůní a olejů pro zimní a předjarní čas 20.1. 2018 od 10:00 do 18:00 hod.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.5.2020 14:20

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze