Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Rozhýbejte své tělo a svůj život s Nordic Walking!

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Mgr. Miroslav Mira před 15 lety přivezl do České republiky ze studijního pobytu ve Finsku nordic walking (severskou chůzi). Působí jako instruktor této metody. Je zapálený do pohybu v přírodě a své nadšení předává dál.

Ilustrační foto
Zdroj: www.nordicsports.cz

Co si můžeme pod pojmem nordic walking představit?

Nordic walking je rychlá, dynamická chůze se speciálními sportovními holemi s cílem zlepšení kondice. Překvapí vás svou dynamičností, pestrostí využití holí např. pro strečink, posilování či další formy tréninku. Dále uvolní, rozdýchá, nastartuje chuť se pravidelně hýbat, dobře naladí. Dá nový rozměr přirozené, „obyčejné“ a pro život tak nezbytné chůzi. Přidanou hodnotou je, že nás vede do přírody. Příroda patří k nordic walkingu jako radost k pohybu. Popsaných přínosů můžete dosáhnout jen se správnými holemi a věděním, jak s nimi zacházet. Nordic walking vám dá odpich a někdy i křídla. Zkuste to s námi, máme vyškolené instruktory po celé České republice i na Slovensku, najdete je na webových stránkách www.nordicwalkingpoint.cz.

Chůze s hůlkami vypadá velmi jednoduše. Z vlastní zkušenosti vím, že je to pěkně náročné a že je důležitá správná technika. Co bys doporučil tomu, kdo by chtěl tento druh sportu dělat?

Najít si instruktora! A to odborně proškoleného. Ručím za instruktory, kteří prošli naším instruktorským kurzem. Působí po celé republice. Pohybovou aktivitu nejlépe předáte praktickou zkušeností, vlastní praxí se zpětnou vazbou na vás, od člověka, který ví a umí. Na to jsou sebelepší technika, knihy i videa krátká. Dlouhodobě těžko fungují, neboť tomu chybí člověčina, nadšení pro věc. Navíc člověk-instruktor vám může přinést nový pohled na „život s pohybem“ a dát nové impulsy (záleží na každé osobnosti instruktora). Máme za sebou mnoho inspirujících, někdy až slzy přinášejících příběhů lidí, kteří s námi rozhýbali své tělo, svůj život. A to je také jeden z motorů mé práce. Jde i o váš záměr, proč chcete s nordic walkingem začít a kam míříte. Díváme se na dlouhodobou hodnotu „hýbat se“ jako doživotní radost potřebnou pro plnohodnotný život. Snažíme se dát víc než jen naučit nordic walking. I o tom jsou kurzy s námi.

Techniku nordic walking jste rozšířili i o nordic running a nordic blading.

Všechny formy „nordic“ pohybů s holemi provozuji od roku 2003. Nordic walking je chůze s holemi, nordic running je běh s holemi, nordic training je posilování s holemi a nordic blading je bruslení, většinou na kolečkových bruslích, s holemi. V osobním tréninku jsem vždy kombinoval nordic walking a running. Při něm mě i nordic walking zaujal. Když vyžaduješ od tréninku zátěž, tak to přirozeně přijde, rozběhnout se. A ta kombinace je nesmírně efektivní a praktická pro zátěž i regeneraci. Někdy pro zvýšení silového tréninku doplňuji i o nordic training. Nordic blading přišel přirozeně (hrával jsem hokej) jako experimentální zábava. Záleželo, kde jsem žil, podle přístupu ke stezkám. Je to spíš pro menší okruh lidí, pro zkušené a nadšené bruslaře na kolečkových bruslích, kteří se nebojí rychlosti, která je díky holím slušná. Kolečkové brusle, jako další doplněk k holím, zvyšují nároky na prostředí (kvalitní, široké a čisté asfaltové povrchy), což u nordic walkingu a nordic runningu tolik neřešíte. Každý ať si vyzkouší a sám zjistí, co mu vyhovuje, co ho baví.

Jaké výhody pro tělo nordic walking přináší?

Krom těla jde i o hlavu, mysl. Nordic walking nás vede do přírody, lesa, zeleného, přirozeného, kde přepíná i naše mysl, ožívají smysly, zejména pokud žijeme ve městě. Ten vliv na tělo se dá shrnout třeba takto: Hole vás posílí, narovnají, uvolní a postarají se o správné napětí ve svalech a dobrou náladu. Je to aktivita, kdy nejste nikdy sami, hole jsou vám parťákem. Chce si na to sáhnout a zkusit si dvojitý odraz vpřed.

Některé sporty zatěžují klouby nebo zvyšují výskyt zranění. Jak je to s nordic walkingem? Můžeme si ublížit například špatnou technikou?

U nordic walkingu je největší nebezpečí v přetížení se, kdy nadšení převálcuje přiměřenost. To často vzniká nesprávně vybranými holemi a neznalostí zákonitostí techniky pohybu s nimi. Severští vědci to mají změřené – jako spoustu jiných, nám neobvyklých výzkumů – například, co se děje s člověkem, když tráví čas v různém typu přírody po různě dlouhou dobu. Ano, z hlediska funkce díky holím část své váhy rozkládáme na horní část těla a chůze, či běh jsou šetrnější než bez nich. Navíc díky tréninku s holemi jako nástrojem trénujeme koordinaci, náš mozek. Například běžci dnes využívají trénink s holemi pro zlepšení techniky běhu.

Co děti a chůze s hůlkami?

Jasně. Klíčová slova budou zábava, hra a u mládeže pak výzva. Záleží na věku. Podle mojí zkušenosti je nordic walking možný od 6 let a od 10 let můžeme očekávat vědomé používání. Nordic walking nachází své místo v tréninku sportovců, kteří většinu času stráví v halách, neboť je to pro ně léčivá změna prostředí. Obzvláště užitečná i pro děti. Všeobecně – děti rády napodobují rodiče, a když je to baví, jistě si to budou chtít zkusit. To může nastartovat vztah k sobě, zájem o svou kondici, radost se hýbat.

Máš tři malé děti, určitě se vám občas nevyhne nějaká nemoc nebo nachlazení. Jak takové akutní stavy doma řešíte? Používáte i přírodní léčbu a homeopatii?

Ano, homeopatii používáme. „Kuličkám“ se věnuje hlavně žena, i mně nějakou občas dá. Primárně se snažíme o to být zdraví, vyvažovat zátěž života každodenní dávkou tréninku, pohybem, pobýváním v přírodě i odpočinkem. A když něco přijde, naordinujeme si větší dávku přírodnin, které jíme i běžně – česnek, med, bylinné čaje, šípky, vývary, byliny z naší zahrady, a hlavně odpočinek.

Jaké jsou tvé plány s nordic walkingem do budoucna?

Otevřené. Sledujte dění na www.nordicsports.cz a www.nordicwalkingpoint.cz a uvidíte. Důležité jsou i impulsy, přání lidí, společnosti, co je potřeba, co baví.

Děkuji za rozhovor.

Pokud se o nordic walking zajímáte, můžete si přečíst detailnější informace zde: http://www.nordicsports.cz/blog/

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 18:40

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze