Rychlé rady
Víte, že ...
Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.
Napsali jste nán
- Homeopatie je úžasná léčba! Jako laik se s ní léčím více než 15 let! V současnosti v našem věku 75 let a 70 užíváme Oscillococinum a virózu zvládáme bezvadně!Měli by jej podávat ve všech důchodových zařízeních. Nechápeme, jak lidská hloupost nemá mezí. Němcová Vlastimila
- Můj syn měl v močovém měchýři bakterii, na kterou zabírají pouze jedny ATB podávané do žíly a my jsme se ji zbavili pomoci homeopatie. A na prdíky mu zabraly taky jen homeopatika. Homeopatie není jen placebo.Andrea Záhorcová
- Na bolest v krku nejčastěji používám Phytolaccu decandru a Lac caninum na levostranné bolesti.Adriana Nogová
- Na bolest v krku používám Homeogene, při chycených hlasivkách Homeovox. A samozřejmě na posílení imunity Oscillo.Veronika Moravcová
- Na bolest v krku jako první pomoc volím Homeovox a Oscillo.Radka Široká
Rozhýbejte své tělo a svůj život s Nordic Walking!
Autor: PharmDr. Jana Strieglerová
Mgr. Miroslav Mira před 15 lety přivezl do České republiky ze studijního pobytu ve Finsku nordic walking (severskou chůzi). Působí jako instruktor této metody. Je zapálený do pohybu v přírodě a své nadšení předává dál.

Zdroj: www.nordicsports.cz
Co si můžeme pod pojmem nordic walking představit?
Nordic walking je rychlá, dynamická chůze se speciálními sportovními holemi s cílem zlepšení kondice. Překvapí vás svou dynamičností, pestrostí využití holí např. pro strečink, posilování či další formy tréninku. Dále uvolní, rozdýchá, nastartuje chuť se pravidelně hýbat, dobře naladí. Dá nový rozměr přirozené, „obyčejné“ a pro život tak nezbytné chůzi. Přidanou hodnotou je, že nás vede do přírody. Příroda patří k nordic walkingu jako radost k pohybu. Popsaných přínosů můžete dosáhnout jen se správnými holemi a věděním, jak s nimi zacházet. Nordic walking vám dá odpich a někdy i křídla. Zkuste to s námi, máme vyškolené instruktory po celé České republice i na Slovensku, najdete je na webových stránkách www.nordicwalkingpoint.cz.
Chůze s hůlkami vypadá velmi jednoduše. Z vlastní zkušenosti vím, že je to pěkně náročné a že je důležitá správná technika. Co bys doporučil tomu, kdo by chtěl tento druh sportu dělat?
Najít si instruktora! A to odborně proškoleného. Ručím za instruktory, kteří prošli naším instruktorským kurzem. Působí po celé republice. Pohybovou aktivitu nejlépe předáte praktickou zkušeností, vlastní praxí se zpětnou vazbou na vás, od člověka, který ví a umí. Na to jsou sebelepší technika, knihy i videa krátká. Dlouhodobě těžko fungují, neboť tomu chybí člověčina, nadšení pro věc. Navíc člověk-instruktor vám může přinést nový pohled na „život s pohybem“ a dát nové impulsy (záleží na každé osobnosti instruktora). Máme za sebou mnoho inspirujících, někdy až slzy přinášejících příběhů lidí, kteří s námi rozhýbali své tělo, svůj život. A to je také jeden z motorů mé práce. Jde i o váš záměr, proč chcete s nordic walkingem začít a kam míříte. Díváme se na dlouhodobou hodnotu „hýbat se“ jako doživotní radost potřebnou pro plnohodnotný život. Snažíme se dát víc než jen naučit nordic walking. I o tom jsou kurzy s námi.
Techniku nordic walking jste rozšířili i o nordic running a nordic blading.
Všechny formy „nordic“ pohybů s holemi provozuji od roku 2003. Nordic walking je chůze s holemi, nordic running je běh s holemi, nordic training je posilování s holemi a nordic blading je bruslení, většinou na kolečkových bruslích, s holemi. V osobním tréninku jsem vždy kombinoval nordic walking a running. Při něm mě i nordic walking zaujal. Když vyžaduješ od tréninku zátěž, tak to přirozeně přijde, rozběhnout se. A ta kombinace je nesmírně efektivní a praktická pro zátěž i regeneraci. Někdy pro zvýšení silového tréninku doplňuji i o nordic training. Nordic blading přišel přirozeně (hrával jsem hokej) jako experimentální zábava. Záleželo, kde jsem žil, podle přístupu ke stezkám. Je to spíš pro menší okruh lidí, pro zkušené a nadšené bruslaře na kolečkových bruslích, kteří se nebojí rychlosti, která je díky holím slušná. Kolečkové brusle, jako další doplněk k holím, zvyšují nároky na prostředí (kvalitní, široké a čisté asfaltové povrchy), což u nordic walkingu a nordic runningu tolik neřešíte. Každý ať si vyzkouší a sám zjistí, co mu vyhovuje, co ho baví.
Jaké výhody pro tělo nordic walking přináší?
Krom těla jde i o hlavu, mysl. Nordic walking nás vede do přírody, lesa, zeleného, přirozeného, kde přepíná i naše mysl, ožívají smysly, zejména pokud žijeme ve městě. Ten vliv na tělo se dá shrnout třeba takto: Hole vás posílí, narovnají, uvolní a postarají se o správné napětí ve svalech a dobrou náladu. Je to aktivita, kdy nejste nikdy sami, hole jsou vám parťákem. Chce si na to sáhnout a zkusit si dvojitý odraz vpřed.
Některé sporty zatěžují klouby nebo zvyšují výskyt zranění. Jak je to s nordic walkingem? Můžeme si ublížit například špatnou technikou?
U nordic walkingu je největší nebezpečí v přetížení se, kdy nadšení převálcuje přiměřenost. To často vzniká nesprávně vybranými holemi a neznalostí zákonitostí techniky pohybu s nimi. Severští vědci to mají změřené – jako spoustu jiných, nám neobvyklých výzkumů – například, co se děje s člověkem, když tráví čas v různém typu přírody po různě dlouhou dobu. Ano, z hlediska funkce díky holím část své váhy rozkládáme na horní část těla a chůze, či běh jsou šetrnější než bez nich. Navíc díky tréninku s holemi jako nástrojem trénujeme koordinaci, náš mozek. Například běžci dnes využívají trénink s holemi pro zlepšení techniky běhu.
Co děti a chůze s hůlkami?
Jasně. Klíčová slova budou zábava, hra a u mládeže pak výzva. Záleží na věku. Podle mojí zkušenosti je nordic walking možný od 6 let a od 10 let můžeme očekávat vědomé používání. Nordic walking nachází své místo v tréninku sportovců, kteří většinu času stráví v halách, neboť je to pro ně léčivá změna prostředí. Obzvláště užitečná i pro děti. Všeobecně – děti rády napodobují rodiče, a když je to baví, jistě si to budou chtít zkusit. To může nastartovat vztah k sobě, zájem o svou kondici, radost se hýbat.
Máš tři malé děti, určitě se vám občas nevyhne nějaká nemoc nebo nachlazení. Jak takové akutní stavy doma řešíte? Používáte i přírodní léčbu a homeopatii?
Ano, homeopatii používáme. „Kuličkám“ se věnuje hlavně žena, i mně nějakou občas dá. Primárně se snažíme o to být zdraví, vyvažovat zátěž života každodenní dávkou tréninku, pohybem, pobýváním v přírodě i odpočinkem. A když něco přijde, naordinujeme si větší dávku přírodnin, které jíme i běžně – česnek, med, bylinné čaje, šípky, vývary, byliny z naší zahrady, a hlavně odpočinek.
Jaké jsou tvé plány s nordic walkingem do budoucna?
Otevřené. Sledujte dění na www.nordicsports.cz a www.nordicwalkingpoint.cz a uvidíte. Důležité jsou i impulsy, přání lidí, společnosti, co je potřeba, co baví.
Děkuji za rozhovor.
Pokud se o nordic walking zajímáte, můžete si přečíst detailnější informace zde: http://www.nordicsports.cz/blog/
Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.
Svet Homeopatie na sociálních sítích