Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Ostružiny pro zdravé tlusté střevo nejen o Vánocích

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V prosinci se děti těší na Mikuláše a na Ježíška a vykřikují nadšeně: „Už za týden to bude! Nemůžu se dočkat a kdy už ten Ježíšek přijde?“ Maminka sebou obvykle při takovém výkřiku trhne a uvědomí si, co ještě nestíhá z vánočních příprav… Nestíhání je jakési zaklínadlo moderní doby a nás maminek se to asi týká nejvíce, když musíme stíhat několik rolí souběžně.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdaléna Dobromila Staňková

Podle čínské medicíny je prosinec obdobím zatížení tlustého střeva a následné problémy s trávením se mohou zhoršit právě kolem svátků z přejídání a stresu. Jednou z hlavních příčin onemocnění tlustého střeva je kromě špatné výživy i strach z časové tísně.

Tyto zdravotní potíže nás učí bilancovat, zda je u nás v rovnováze dávání a přijímání, zda dokážeme přijímat i nepříjemné okamžiky a také je propouštět (vylučovat) odpuštěním ze své mysli a srdce a netrápit se zbytečně. Lékem je žít v přítomnosti a přijímat vše, co přichází, pokud možno s láskou a pochopením. U šálku ostružinového čaje si zkusme dopřát aspoň chvilku prožívání období Adventu jako období zklidnění a očekávání nového začátku – zrození Světla – zvolna přibývajícího po zimním Slunovratu.

Ostružiník křovitý 

Maliník i ostružiník jsou keře s plazivými kořeny, větve jsou pichlavé s listy na rubu světlejšími a kvetou bílými kvítky. Plody jsou červené maliny nebo černé ostružiny. Oba keře jsou hojně rozšířené v našich lesích, mýtinách a při cestách na prosluněných místech. Toto divoké ovoce sbírali už pralidé a jsou naší nejstarší ovocnou rostlinou; rostou v mírném pásmu severní polokoule v Evropě, Skandinávii, Asii i v Americe.


Pro léčení sbíráme mladé listy maliníku i ostružiníku, které obsahují třísloviny, organické kyseliny, flavonoidy a minerální látky. K jídlu i léčení sbíráme též plody, ostružiny obsahují hodně vitamínu C a tříslovin, bioflavonoidů = rostlinných ochranných látek. Z našeho ovoce mají ostružiny nejvíce ‬hořčíku, dále pak vápník, draslík, fosfor, železo,‭ pektin,‭ karoteny, barvivo antokyan‬, organické kyseliny – kyselinu listovou a vonný éterický olej.

 

Listy maliníku i ostružiníku mají podobné působení, především svírající a stahující účinek, který pomáhá při zánětech v ústní dutině, při průjmech a při hojení ran. Dále podporují imunitu, zpevňují vazivové tkáně, cévy a hojí sliznice, působí tak léčebně i preventivně při cévních a žilních potížích.

 

Plody podporují trávení, mají účinek močopudný, doplňují vitamín C v rekonvalescenci, šťáva z plodů léčí chrapot a pomáhají při očních onemocněních, doporučují se i při zvětšené štítné žláze. Při onemocnění tlustého střeva pomáhá také čaj z ostružinových listů proti průjmu, posilují zdravou střevní mikroflóru. Ostružiník by si zasloužil větší osvětu také v prevenci rakoviny tlustého střeva, ve které má Česká republika neslavné prvenství v celé Evropě. Laboratorní pokusy v Ohiu,‭ ‬které publikoval biolog Gary Stoner r.‭ ‬2002,‭ ‬prokázaly,‭ ‬že u krys krmených ostružinami se snížil výskyt nádorů tlustého střeva o‭ ‬60‭ ‬až‭ ‬80%. Spolu se změnou stravovacích i myšlenkových návyků k lepšímu zde může ostružiník pomoci.

 

Olej ze semínek ostružin má příznivé účinky na oči a jejich onemocnění. Olej lisovaný za studena obsahuje hodně antioxidantů, karotenoidy a lutein, vitamín C a E, posiluje imunitu, zmírňuje projevy stárnutí a makulární degenerace očí u stárnoucích lidí, preventivně předchází zelenému i šedému zákalu. Zevně také léčí kožní potíže, vyhlazuje vrásky a stařecké skvrny. Celkově zmírňuje projevy stárnutí jako výborný podpůrný potravinový doplněk podávaný vnitřně po lžičkách – 1 lžička ráno i večer.

 

Pro zdraví duše
Ostružiník: netřeba obrňovat srdce své, raději nos je na dlani; ruku v ruce s láskou nalezni pokoj a nic se tě nedotkne, nic tě nezabolí.

 

Recepty pro zdraví

  • Čaj (odvar) proti průjmu a křečím, při onemocnění tlustého střeva a při bolení v krku na kloktání: 1 lžíci suchých listů ostružiníku krátce povaříme v hrnku vody a necháme louhovat 10 minut. Scedíme a pijeme po doušcích několikrát denně podle potřeby. Při bolení v krku a zánětu mandlí a dásní kloktáme silnějším odvarem z 25 g listů na ½ litru vody, krátce povařeným, louhovaným 20 minut a vychlazeným.

Pro maminky a děti
Lesní čaj je jedním z mála neškodných bylinných čajů, které mohou pít pravidelně děti i těhotné a kojící matky. Ostružiny a šťáva z nich prospívá těhotným jako zdroj minerálů, zejména vápníku a hořčíku i kyseliny listové. Při angíně pomáhá čaj z ostružiníku, který je bez vedlejších účinků a mohou ho pít i nejmenší děti. Ostružiny jsou vítaným osvěžením na procházce přírodou.

 

Kdy sbírat listy a plody ostružiníku?
Ostružiníky pro pěstování vybíráme z beztrnných odrůd a počítáme s jejich mohutným vzrůstem, potřebují oporu, většinou je vyvazujeme k osluněné zdi domu. Snadno se množí řízkováním na podzim, zapíchneme kus větve i s kořenem do vlhké půdy či rašeliny. Při sběru listů i plodů lesních druhů malin a ostružin šetříme přírodu a sbíráme jen mladé listy z vrcholů, a to jen v malém množství pro vlastní potřebu. Na zahradě a v přírodě můžeme sbírat už v březnu narašené pupeny na čaj, ale jen v malém množství, abychom neškodili rostlině. Listy na čaj sbíráme nejlépe na jaře v květnu – červnu kolem 10 hodiny dopoledne a sušíme ve stínu.

 

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

 

O používání léčivých bylin v zimě se více dozvíte na praktickém bylinkovém semináři ve Vyškově na Moravě: „Bylinky na živo s Magdalénou Dobromilou“ – léčivá síla bylin, stromů, kořenů, vůní a olejů pro zimní a předjarní čas - 20.1. 2018 10:00 -18:00 hod.

 

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu "MaMa Mia" na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 23.4.2021 03:49

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze