Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Léčivý dotek

Autor: Mgr. Eva Šafářová

V minulém článku jsem zmínila důležitost vlastního aktivního přístupu nejen k nemoci, ale i ke všemu, co se nám v životě děje. Formativní vliv rodiny můžeme, myslím, směle označit jako klíčový ve vývoji budoucí osobnosti člověka.

Ilustrační foto

Dnes se například nikdo nepozastaví nad komunikací maminky s ještě nenarozeným miminkem v bříšku, nad jejich silným poutem vyjádřeným jak slovně, tak i dotekem. To, co nám pak po narození skýtá pocit bezpečí, je opět dotek. Hlas maminky, dotek, milující náruč a péče s uspokojením všech potřeb, které jsou nutné pro správný vývoj psychomotorický i citový, to vše přispívá k důležitému pocitu bezpečí, které malé děti od narození potřebuji vnímat.

Jak se říká „pohyb je život“, tak lze parafrázovat „dotek je udržení a sdílení života“. Američtí lékaři označili ve své studii dotek jako jeden z klíčových momentů pro uzdravení nemocných. V průběhu let pozorovali a zkoumali pozitivní vliv vybraných aspektů na uzdravení skupiny nemocných. Zkusme si nyní sami položit otázku a odpovězme si na ni – kolikrát se během dne dotknu blízkých, kolik doteků věnují oni mně, kolik já sám sobě? Odpovědí nám může být například i zjištění, že ač se partnera dostatečně dotýkám, nemám sama dostatek fyzického kontaktu od něj. Ať už si odpovíme jakkoliv, nevzdávejme se onoho mocného nástroje, který máme každý k dispozici, vzájemné formy komunikace – doteku, který léčí. Ve své fyzioterapeutické praxi se setkávám s lidmi s potížemi pohybového aparátu a nedovedu si také představit, že by léčení mělo proběhnout bez vyšetření a terapeutického postupu s využitím doteku.

Mimo jiné i toto téma propracovali G. Chapman a R. Campbell ve své knize Děti a pět jazyků lásky a také ve verzi pro dospělé Pět jazyků lásky. Když budeme mít dále na zřeteli důležitost vztahu rodiče a dítěte, pak lze z knihy vyčíst nejen zmíněnou důležitost vlivu rodiny na vývoj osobnosti, ale také dostaneme nástroj, jak můžeme vhodně naplnit pomyslné poháry lásky svých dětí. Můžeme vypozorovat a zjistit, zda jsou oním jazykem pro ně:

  • slova ujištění, jimiž oceňujeme jejich hodnotu,
  • pozornost, kdy se dokážeme vcítit do jejich nejhlubších vnitřních prožitků a vyjádřit jim svou duševní blízkost,
  • jazyk darů, kdy děti zahrnujeme drobnými maličkostmi, které je potěší,
  • skutky služby, kdy děti obklopíme praktickou péčí,
  • fyzický kontakt, kterým můžeme vyjádřit svou fyzickou blízkost a něhu.

Téměř všichni máme dvě až tři klíčové potřeby – citové poháry. Pokud jsou naplněny, navodí nám pocit, že jsme přijímáni a milováni, což je důležité nejen pro vztah mezi rodičem a dítětem, ale i pro spokojené partnerské soužití dospělých. Zkuste si tedy opět odpovědět na otázku, jak to mám já s dotekem a se svými poháry lásky, zda jsem citově či jinak naplněn a zda o mých potřebách ví okolí, aby se to mohlo dít vzájemně. Přeji štěstí a radost při objevování.    

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Eva Šafářová

Autor: Mgr. Eva Šafářováfyzioterapeutka a kinezioložka

Efekt homeopatické léčby jsem zažila před více než 20 lety. Homeopatie mě nadchla tím, že rezonuje s přírodou a respektuje její zákony, čímž šetrně léčí a dovoluje člověku aktivovat jeho samoúzdravné procesy. Klíčovou byla pro mě tehdy také kniha R. Dahlkeho a T. Dethlefsena „Nemoc jako cesta“, kterou jsem se zaujetím přečetla a jejíž sdělení mě dále inspirovala. Jsem ráda, že mohu používat tuto šetrnou terapii, která již neodmyslitelně patří k metodám léčby nejen naší rodiny, ale i mých pacientů.

Více informací o mé práci: https://www.facebook.com/safarovaeva.cz/

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 19.3.2019 00:57

COPYRIGHT © 2010 - 2019 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze