Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Reklama: Viburcol pro klidné dítě

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Jak provonět svá obydlí - předvánoční aromaterapie

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Už se to blíží. Nevím, kdo se na takové to netrpělivé čekání na opravdový advent – „čas opravdového čekání“ – těší víc, jestli dospělí, nebo děti. Protože naše děti i já toto pohádkové období roku milujeme, začínáme už ráno na svatého Martina martinskými rohlíčky ke snídani a posloucháním oblíbeného CD „Když rosa z nebe padá“ (písničky na adventní a vánoční téma, první z nich je o svatém Martinovi). 

Ilustrační foto

A jak jinak prožívat intenzivně tyto dny než inhalací těch správných vůní. Jejich užívání můžeme ordinovat vícero způsoby.

První je určitě kapání vhodných olejíčků či jejich kombinací do aromalampy nebo difuzéru:

  • SKOŘICE: prohřívá a posiluje srdeční činnost, působí proti únavě a vyčerpání, podporuje imunitu a pomáhá při dlouhotrvajících potížích s dýcháním a při močových infekcích, podporuje trávení. (Nepoužívat v těhotenství, při vysokém krevním tlaku a pro děti do dvou let.)
  • HŘEBÍČEK: prohřívající olej, posiluje trávení, je protiinfekční v dýchacím ústrojí, je vhodný při únavě, chladu a bolestech pohybového aparátu, posiluje a dodává jistotu. (Nepoužívejte při vysokém krevním tlaku a u malých dětí.)
  • MANDARINKA: uvolňuje napětí, rozptyluje úzkost, melancholii a smutek, je osvěžující a působí proti nespavosti, reguluje trávení (pálení žáhy, žaludeční neuróza, nevolnost, podráždění), výrazně harmonizuje dětskou psychiku.
  • POMERANČ HOŘKÝ I SLADKÝ: protikřečové účinky, pomáhá při žaludeční nevolnosti a podporuje vylučování žluči, uleví při neklidu a úzkosti. (Sladký pomeranč harmonizuje intenzivněji.)
  • SMRK: antiseptické, antibakteriální, protikřečové, prokrvující a protizánětlivé účinky, pomáhá při onemocněních dýchacího, močového i oběhového ústrojí, tlumí kašel, zmírňuje zahlenění, pomáhá při různých bolestech a je výborným posilujícím prostředkem při únavě a vyčerpání.
  • BOROVICE: antibakteriální a protiinfekční účinky, působí na širokou škálu dýchacích obtíží, pomáhá při zánětech dutin i infekcích močového systému, posílí při pocitech únavy.
  • CEDR: antiseptický, působí při onemocněních močového, dýchacího a pohlavního ústrojí, posiluje vůli a odolnosti proti vnějšímu stresu. (Nepoužívejte v těhotenství.)
  • JEDLE: antiseptický olej, vhodný při infekcích dýchacích cest, nachlazení, kašli a zahlenění dutin, utišuje bolest, podporuje krevní oběh, pomáhá při duševním vyčerpání.

Příprava čaje je nezbytnou součástí chladných dní. Proto i obyčejné vaření čaje využijeme k provonění domova. Do velkého hrnce nabereme vodu, přidáme slupky z jablíčka, nakrájený pomeranč, drobné ovoce, kus skořice, hřebíček, koriandr, badyán, zázvor a vaříme. Příprava tohoto čaje potěší nejen chuťové buňky, ale také navodí tu správnou harmonizující atmosféru.

Další možností je vyrobit si „mega aromalampu“. Do keramické misky nabereme dostatek vody, nakapeme zvolené olejíčky a umístíme ji na krb. Jistěže můžeme misku položit i na topení, ale na krbu to vypadá romantičtěji.

V neposlední řadě můžeme k předvánoční aromaterapii využít i pečení. Kromě perníčků a dalších dobrot, které obvykle „šetříme“ na svátky, můžeme pro své blízké připravit i jiné dezerty. Například zasněžené skořicové kostky, které výborně chutnají, potěší členy rodiny s intolerancí mléka a vaječného bílku, a pokud použijeme bezlepkovou mouku, směle je nabídneme i celiakům.

Na těsto potřebujeme:
500 g celozrnné špaldové mouky,
100 g třtinového cukru,
80 g oleje,
1 prášek do pečiva,
skořici, vanilku,
4 dl mandlového (nebo jiného) "nemléka",
nastrouhanou kůru z poloviny citronu, nebo kapku kvalitního citronového oleje.

Na polevu:
10 polévkových lžic kakaa,
100 g kokosového oleje,
100 g mletého třtinového cukru,
3 dl mandlového (nebo jiného obilného) mléka.

Na posypání: 250 g kokosové moučky.

Postup: Smícháme suché ingredience na těsto, přidáme vlhké a jemně promícháme, vylijeme na plech vystlaný pečícím papírem a pečeme na 180 °C asi 30 minut. Necháme vychladnout a poté krájíme na kostky.
Polevu připravíme ve vodní lázni a namáčíme v ní upečené kostky, které pak obalíme v kokosu.

TIP: Pokud nemáte moc času a chcete rychle provonět svůj příbytek, připravte si na akutní situace osvěžovač vzduchu. Naplňte sklenici s rozprašovačem destilovanou vodou a nakapejte do ní zvolené éterické oleje. Před každým použitím je nutné lahev protřepat. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalováučitelka, koordinátor sociálních sítí, autorka článků

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem, jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 11.12.2017 21:39

COPYRIGHT © 2010 - 2017 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze