Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Proskurník – při kašli dobrý pomocník

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

Listopad je měsícem padajícího listí a u dětí rýmiček a kašlíků. Podle čínské medicíny jsou v tuto dobu v těle nejvíce oslabeným orgánem plíce, dýchací cesty a lymfatický systém. Kromě nachlazení a dýchacích potíží se objevují i potíže se sliznicemi v těle, přecitlivělá pokožka a zhoršení ekzémů. 

Ilustrační foto
Zdroj: Magdaléna Dobromila Staňková

Plíce souvisí také s naší komunikací s okolím. Trápí-li nás kašel, myslíme si nejspíš: „Nejraději bych se tu na všechno vykašlal.“ Potíže s bolestí v krku zas ukazují na konflikt s okolím: „Mám toho všeho po krk, už mi to leze krkem, dejte mi všichni pokoj…“ Kromě bylinek a přírodní léčby nás léčí především uvědomění si a pochopení pravé příčiny nemoci v duchovní oblasti a následná vnitřní osobní změna k lepšímu.

Časté dýchací potíže u dětí a astma symbolicky ukazují na „dusno“ a nedostatek lásky v rodině, kdy dítě nemůže zdravě a svobodně dýchat. U dospělých může být příčinou i to, že se příliš necháme svazovat požadavky druhých a „dýcháme“ (zejména my maminky) jen pro druhé, pro rodinu a zapomínáme na sebe, na odpočinek a radost. Nemoc nám pak dává příležitost být v klidu, odpočinout si i přemýšlet o změně k lepšímu a delegovat některé z povinností na ostatní členy domácnosti. Pomáhá také dýchací cvičení, zpěv, reflexní terapie, lymfatické masáže, aroma masáže a inhalace, z bylinek kromě známé šalvěje jsou to především slézovité rostliny, mezi něž patří i proskurník.

Proskurník lékařský

Proskurník je vysoká trvalka známá též pod názvem ibišek či ajbiš. Dorůstá do výšky až 1,5 metru. Celá rostlina je mírně plstnatá, listy mají šedozelenou barvu a květy jsou světle růžové barvy. Roste planě na mořských pobřežích v Evropě, Severní Americe i v Austrálii. U nás roste v přírodě jen v nejteplejších oblastech jako chráněná rostlina a také se pěstuje pro lékařské účely. Z kořene rostliny, který obsahuje klihovitou látku, se dříve vyráběly houbovité „ajbiškové bonbony“. Proskurník patří do čeledi slézovitých rostlin, kterých je více než 1000 druhů. Znali ho už Egypťané, Syřané a Římané a jeho latinský název Althaea pochází z řeckého althó = léčit. Léčivé vlastnosti slézovitých bylin si snadno zapamatujeme podle názvu: sléz obsahuje léčivý sliz a léčí sliznice.

Proskurník obsahuje až 35 % slizu v kořeni a 10 % v listech, dále škroby, glukózu, asparagin, betain, pektiny, flavonoidy, organické kyseliny, minerální látky a další. Léčí záněty v celém těle, žaludeční vředy a bolesti v krku, tlumí dráždění ke kašli, suchý kašel a průjmy. Pomáhá při zánětu průdušek, močových cest a ledvin a trávicího ústrojí. Rozemletý kořen pomáhá zevně jako obklad při popáleninách, poleptání, na nehojící se rány a změkčování zatvrdlin. Působí dobře i proti zácpě. Ve středověku se požíval proti bolesti zubů a při bodnutí hmyzem a uváděl se jeho hřejivý a vysušující účinek.

K léčení se používají kromě proskurníku a slézu lesního i další druhy slézu. Slézovité byliny se používají k obkladům a omývání při atopickém ekzému i u dětí, tlumí zánětlivost a svědění a obnovují normální stav pokožky. Barevné slézové květy se přidávají do bylinných čajů pro zlepšení chuti, barvy i vzhledu, květy tmavých barev jako topolovka černá zbarví čaj do fialova. Používají se také v homeopatii při postižení sliznic dýchacích cest a žaludku.

Pro zdraví duše

Sléz i proskurník svým léčivým slizem hojí, zklidňují a utišují bolest, ochraňují, přitom dodávají sílu a sebejistotu. Propadáme-li často snění a žijeme-li jen v myšlenkovém světě, pomůže nám sléz z melancholie k nadšení vedoucímu k činům. Kdo pohladí, pochválí, odpustí, ten pochopil; čiň také tak, tiš mezilidské ohně, zalévej pochopením tam, kde láska uvadá.

Recepty pro zdraví

  • Výluh za studena z kořene proskurníku jako kloktadlo při angíně a bolestech v krku: Čerstvý, nebo sušený kořen pokrájený na kousky louhujeme ve sklenici studené vody asi 10 hodin nejlépe přes noc (pro dospělé zvýšíme účinek přidáním 1 lžičky tinktury ze šalvěje, ne však pro děti a těhotné a kojící matky). Kloktáme podle potřeby několikrát denně.
  • Proskurníkový sirup proti kašli a při angíně: Omytý, oloupaný a pomletý kořen proskurníku povaříme ve vodě, scedíme a smícháme s medem a pomerančovou nebo citrónovou šťávou. Je to lahodný a účinný sirup používaný hlavně v Americe.

Pro maminky a děti

Sléz je jednou z mála léčivých bylinek, které nemají vedlejší účinky. Mohou jej spolu s jitrocelem bez obav používat těhotné i kojící ženy a malé děti především při kašli a bronchitidě. Proskurník má podobné vlastnosti, ale při jeho používání je lepší se poradit s lékařem, pokud současně užíváme i jiné léky i vitamíny. Proskurník může totiž svým ochranným slizovým filmem zpomalit jejich vstřebávání. Rozkvetlé slézy i proskurník jsou lákadlem pro hmyz a motýly, které můžeme s dětmi pozorovat na květech. Kořen můžeme dětem oloupat a jeho kousky nabídnout jako „indiánské bonbony“. Jsou dobré a sladké a opravdu se kdysi používaly jako jedny z prvních bonbonů proti kašli.

Kdy sbírat listy, květy a kořeny proskurníku?

Proskurník vyséváme ze semen na jaře, prvním rokem vyroste menší rostlina, které stačí 30 cm místa okolo, ale druhým rokem je potřeba rozsadit jednotlivé rosliny na vzdálenost 60 cm. Dorostou pak v mohutnou rostlinu až 1,5 vysokou a vykvetou. Vyšší rostliny vyvazujeme k opoře, aby je vítr nepolámal. Proskurník kvete v červenci až září, kdy sbíráme jedlé květy a semena, listy sbíráme před rozkvětem rostliny, kořeny vykopáváme až na podzim, nejvíce účinných látek je ve dvouletých kořenech. Z kořene lze připravit sirup proti kašli nebo ho nasušit. Listy sbíráme podle potřeby a použijeme je jako zeleninu, také kořen jde uvařit. Ze vzrostlých rostlin, nebo jaře můžeme oddělit část trsu a přesadit jinam. Na podzim po odkvětu je potřeba rostlinu ořezat, abychom podpořili růst nových listů. Květy, listy i kořeny sušíme ve stínu.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.

O bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 6.6.2020 18:19

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze