Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Papírové nebo látkové?

Autor: Radka Wallerová

Když se mi narodilo první dítě, byla jsem tak trochu chudá studentka a na drahé papírové pleny vždy nebylo – ale látkové jsem měla za nouzovku. U druhého o dva roky později zvítězily jednorázovky – cena šla dolů, příjmy nahoru a navíc, rozhodovala i pohodlnost. U třetího dítěte u mě ale zvítězilo cosi jako zdravý rozum a já se rozhodla pro pleny látkové.

Ilustrační foto
Zdroj: Lucie Nestrašilová

Samozřejmě, to, co jsem teď napsala, je trochu provokace. Navíc ani já sama nevím, jak mi to s nimi půjde, ale přišlo mi, že mají spoustu výhod, na které jsem dřív nepomyslela. A v rodinném domku, v němž je kde plenky sušit, se vyloženě nabízí to s nimi vyzkoušet.

Pro mě osobně hraje důležitou roli fakt, že použité jednorázové plenky tvoří skutečně obří hromadu obtížně likvidovatelného odpadu a používání těch látkových by mělo být šetrnější a to přesto, že na ně zase padne voda prací prášek při praní. Žehlit se naštěstí nemusí. Jedna britská studie před časem ukázala, že ekologická stopa jednorázové plenky je dvakrát větší než stopa plenky látkové.

„Jednorázové pleny také obsahují nejrůznější chemikálie, které mohou mít vliv na zdraví dětí,“ říká Irena Vacková z českobudějovické společnosti Rosa, která každý rok na jaře pořádá Týden opravdových plen. Používání látkových plen je navíc v součtu levnější, což je pro mnoho lidí ten hlavní důvod, proč je zvolit nebo alespoň kombinovat s jednorázovými. To, kolik ušetříte, když se rozhodnete pro látkové pleny, se samozřejmě dá spočítat, ale počítejte s tím, že takový propočet je jen orientační – já sama jsem jich viděla několik, ale minimální úspora činila šest až sedm tisíc korun během dvou let.

Samozřejmě, nemusí se to zdát mnoho, ale proč ne. K této úspoře došel jeden z otců, který výpočet zveřejnil na svém blogu: látkové pleny podle něj za dva roky vyjdou včetně nákladů na praní na něco přes deset tisíc korun, papírové na něco přes sedmnáct tisíc. Ve skutečnosti se však můžete dostat i na poměr šest ku pětadvaceti tisícům a to už je mnohem zajímavější. Záleží totiž na tom, jaké plenky pořídíte – výše zmíněné výpočty počítali s tím, že se rozhodnete pro některé z moderních typů látkových plenek, které jsou přece jen dražší než klasické čtvercové, s nimiž se ovšem dá vystačit také. A to už nemluvím o tom, že látkové pleny všemožných typů můžete i podědit.

Takže, jak vlastně moderní látkové plenky vypadají? Existuje několik typů – buď jednoduché navazovací, do kterých můžete vložit klasickou plenku nebo modernější savější variantu například z bambusu, nebo plenky, které svým tvarem připomínají plenky jednorázové. Podobně jako ony se zapínají na suché zipy (nebo na druky) a manipulace s nimi je díky tomu jednoduchá. Přes oba zmíněné typy musíte pořídit ještě svrchní kalhotky. Ještě jednodušší je zacházeníí s plenkami, kterým se říká „all in one“, ty už ani svrchní kalhotky nepotřebují. Mnohé z těchto plenek jsou vyrobeny z organické bavlny nebo třeba zmíněného bambusu či konopí. Bohužel, jejich cena nemá s úsporami občas nic společného, například plenku „all in one“ můžete včetně krásného designu koupit třeba za 600 korun. Ale určitě se bez nich dá obejít, to už je trochu frajeřina.

Každopádně, lékaři návratu látkových plenek celkem fandí, protože u novorozenců udržují lépe kyčle ve správné poloze. Navíc, jednorázovky se někdy nechce rodičům tak často měnit a dětem hrozí různé opruzeniny či plísňová onemocnění. A naučí se dítě díky látkovým plenkám dříve chodit na nočník? Tak to zatím vážně nevím a ani zkušenosti ostatních matek v tomto nejsou jednoznačné. Nejspíš to skutečně bude tak, že k nočníku nejdřív musí dozrát nervová soustava dítěte. Ale věřím tomu, že papírové pleny někdy nosí i dítě, které by to možná s nočníkem už zvládlo, ale pohodlí vítězí.
 

Reklama: Oscillococcinum

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Radka Wallerová

Autor: Radka Wallerováredaktorka

Psaní článků se věnují jíž osmnáctým rokem a vždy mě nejvíce bavila témata týkající se zdraví, dětí, rodinné a sociální problematiky. Proto se chci na tyto oblasti zaměřit i v článcích, které připravuji pro webové stránky věnované homeopatii. Domnívám se totiž, že se s jeho hlavním zaměřením vhodně doplňují. Krom toho mě baví možnost zúročit v článcích vlastní zkušenosti, které jsem nabrala například při výchově svých dětí.
 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 16.10.2021 02:27

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze