Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Skořice do krupice, můj palec do palečnice…

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Tak zpívá Zuzana Navarová. Za mlsání skořice nás snad nikdo palečnicí mučit nebude. Ledaže bychom všechny zásoby tohoto léčivého a chutného koření snědli. 

Ilustrační foto

Ajurvédská medicína považuje twak – skořici – za aromatickou, jemně kyselou, pikantní, povzbuzující léčivku.

Skořice prohřívá tělo a podporuje pocení, proto je vhodná zejména v období častých nachlazení, chřipek i při rýmě. Můžete ji přidat do čajových směsí, které jste zvyklí pít při nemoci. Protože jde o silně prohřívací koření, při horečce se jí raději vyhněte.

Skořici si dopřejte i tehdy, když vás trápí opakované infekce močového ústrojí. U těchto potíží je důležité teplo, zejména to vnitřní, které pomůže vytvořit i skořice.

Toto voňavé koření také pomáhá slabému trávení. Rozněcuje vnitřní trávicí oheň – agni. Podporuje trávicí procesy, působí proti nadýmání, detoxikuje.

Když cítíte podzimní vyčerpání, dopřejte si skořicovou „čichací“ kúru. Nakapejte několik kapek skořicového éterického oleje do aromalampy, zapalte svíčku a za chvíli bude váš prostor provoněn její teplou kořeněnou vůní. Pozor, skořicový esenciální olej je dráždivý, proto jej nepoužívejte na pokožku, a to ani ředěný. Také je nevhodný v těhotenství a pro malé děti. Éterický olej ze skořice podporuje prokrvení tkání, má hřejivé účinky, pomáhá při nemocech dýchacích cest, které uvolňuje a pročišťuje.

Skořice celkově vitalizuje, aktivuje tkáně, posiluje srdce, reguluje činnost krevního oběhu. Je o ní známo i to, že dezinfikuje – tinktura ze skořice je výborným prostředkem proti střevním virózám. Tinkturu z ní využijete jako prevenci i při akutních potížích. Hodí se také při bolestech ucha, či ke kloktání při ztrátě hlasu. Stejně můžete použít i kousek skořice k cumlání při chrapotu a suchém kašli. Ajurvéda používá skořici i k tlumení bolesti svalů a zubů.

SKOŘICOVOU TINKTURU si jednoduše připravíte doma sami: 100 g nalámané skořicové kůry zalijte asi 1 dl alkoholu (60%). Nechte louhovat dva týdny, občas protřepejte. Poté proceďte a uchovávejte v tmavé skleněné lahvi. Neužívejte v těhotenství, při vředech v trávicím traktu, ani při horečce!

V ajurvédské medicíně skořice zmírňuje poruchy váty (drsná kůže, lámavé, nehty, suchý jazyk, šedohnědá pleť, zácpa, suchý kašel, suché oči nebo rty, deprese, ztráta radosti ze života, nespavost, únava, úzkosti, obavy, závrať, ztráta hmotnosti, žaludeční neuróza…) a kaphy (bledá pleť, zimomřivost, špatné trávení, přibývání, dýchací potíže, otoky, alergie, deprese, projevy závisti…). Skořice může být použita v malém množství i u problémů pitty (vznětlivost, podrážděnost, agresivita, pálení kůže, svědění očí, pálení žaludku…).

TIP 1: Doporučení ajurvédy – konzumovat skořici často a v malých množstvích – nebude asi pro nikoho příliš těžkým úkolem.

TIP 2: Skořice má prý i moc přivábit přátele – co jiného si v období chmurných a chladných dní přát než čas trávený se spřízněnými dušemi? 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.5.2022 12:59

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze