Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Fenykl - zklidní žaludek

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V říjnu je nejvíce oslabeným orgánem těla žaludek, který má na starost trávení potravy. V nepříjemných situacích, kdy něco „nedokážeme strávit = odpustit druhým“, až se nám žaludek stáhne a nemůže pracovat, si většinou přivodíme psychosomatické potíže žaludku. Pro dobré trávení a zdravý žaludek přijímejme proto život i s jeho těžšími zkouškami, které přicházejí proto, abychom se na nich zdokonalili a něčemu přiučili, a učme se odpouštět.

Ilustrační foto

Podle Patakyových bývají žaludeční potíže většinou následkem problémů slinivky, jater, žlučníku i dvanácterníku. Pomáhá reflexní terapie. Při bolestech však reflexní plošky na chodidlech nemačkáme, ale jen hladíme. Jemná masáž naředěným fenyklovým éterickým olejem v oblasti žaludku a břicha pomůže při akutních bolestech rychleji než pití čaje.

Žaludeční vředy se projevují bolestí v levé části hrudníku těsně po jídle. Jiří Janča doporučoval léčbu pomocí čerstvé šťávy ze syrového bílého zelí – pít 5 malých skleniček denně po dobu dvou týdnů. Pokud nemáme odšťavňovač, zelí pokrájíme a pak rozmixujeme a přecedíme. Čerstvou šťávu uchováváme v lednici. Můžeme si do ní přidat i kousek mrkve či celeru.

Pro zlepšení trávení přidáváme do hůře stravitelných jídel bylinky a koření, jako je fenykl, anýz, kmín, kopr, majoránka, koriandr, které pomáhají též formou éterických olejů při aromaterapeutické masáži.

Fenykl

Asi nejznámější a nejoblíbenější „maminkovskou bylinou“ je fenykl obecný. Tato dvouletá rostlina se pěstuje pro nať chutí podobnou kopru a především pro semena, která se používají jako koření i lék. Používal se už ve středověku především jako lék pro kojící ženy, nebo se žvýkáním semen zaháněl hlad v době půstu, což se dodnes používá při hubnoucích dietách. Velká spotřeba fenyklových semen byla dříve také do chleba, pečiva a perníku. Věřilo se, že vůně fenyklu odhání zlé duchy a chrání proti působení kouzel. Druh fenyklu pěstovaný pro velké sladké hlízy se jmenuje fenykl obecný sladký a pěstuje a konzumuje se nejvíce v Itálii.

Fenykl má výborné účinky při tlumení křečí a nadýmání, celkově uklidňuje a tlumí zvracení. Podporuje trávení, vykašlávání hlenů a je mírně močopudný. Malý obsah látek podobných ženským hormonům podporuje tvorbu mateřského mléka. Při delším kojení je dobré čaje střídat, aby se nám fenykl časem neznechutil. Podobně účinkuje kmín, anýz, kopřiva, meduňka, jestřabina a další byliny podporující kojení.

Fenykl je obvykle dobře snášen a léčba je vhodná i pro kojence, děti, těhotné a kojící matky, starší lidi a zesláblé jedince. Má desinfekční účinky při zevním použití proti kožním plísním, využívá se také pro výplachy očí, oblíben je i v homeopatii.

V aromaterapii se fenyklový éterický olej používá: při úzkostech, neurózách, depresích, při snížené ostrosti vidění, při virózách a kašli, zácpě a nadýmání, při zadržené menstruaci a na podporu kojení. Olej smíchaný s vodou slouží zevně k léčbě plísňových onemocnění kůže a sliznic. Smíchaný se základním olejem se používá na masáže bříška u kojenců proti nadýmání a kojící matky si z něj připraví obklady při mastitidě, zánětech a bolestech prsou. Olej by se neměl používat prvních 5 měsíců těhotenství.

Fenyklový čaj či masážní olejíček by neměl chybět maminkám v cestovní lékárničce jako rychlá pomoc při bolení bříška. Také se hodí jako přírodní repelent pro odhánění komárů a klíšťat při pobytu v přírodě. Hlíza fenyklu má anýzovou výraznou chuť a obsahuje hodně minerálů a vitamínů. Používá se v kuchyni jako zimní zelenina a pomáhá lidem s nadváhou ke zhubnutí. Obsahuje hodně vlákniny a je mírně projímavá. Semena fenyklu můžeme také žvýkat po jídle pro lepší trávení a po konzumaci česneku pro vonný dech. Fenykl se obvykle přidává do nakládané červené řepy a do pečiva a sušenek.

Pro zdraví duše

Fenykl v duchovní rovině přináší posilnění víry ve spravedlnost a podporuje živel země. Kéž by tvé oči viděly, kéž by tvé oči slyšely, kéž by tvá ústa pravila, že všeho máš dostatek – i mateřského mléka pro své miminko.

Recepty pro zdraví

  • Čaj (nálev) z fenyklu proti bolení bříška a na podporu tvorby mateřského mléka při kojení: ½ lžičky semen od každé byliny – fenykl + kmín + anýz – podrtíme v hmoždíři a zalijeme vroucí vodou. Louhujeme 15 minut a scedíme, nebo vaříme celá semena 7 minut a scedíme. Pijeme proti nadýmání a při kojení 1 až 3× denně 1 šálek. Čaj je v menším množství vhodný při bolení bříška i pro malé děti asi od 2 let – max. 2 šálky denně, ne dlouhodobě. Kojencům, které trápí „prdíky“, pomůže, když fenyklový čaj pije maminka pravidelně, účinné látky pak přecházejí do mateřského mléka. Výjimečně můžeme podat kojenci po lžičkách slabý čaj připravený jen ze 3 fenyklových semen. Při bolení bříška pomáhá také masáž fenyklovým olejem.
  • Fenyklový éterický olej k masážím proti bolení bříška a zácpě u kojenců a větších dětí: Smícháme 2 lžíce základního oleje slunečnicového nebo mandlového + 1 kapku éterického oleje z fenyklu (nebo heřmánku, kopru a levandule). Olejem masírujeme jemnými krouživými pohyby dítěti bříško ve směru hodinových ručiček. Účinné látky se pokožkou rychle vstřebají a dítě se zklidní. Pomáhá také reflexní terapie, kdy jemně palcem hladíme dítěti chodidla. Při masáži nikdy netlačíme na pokožku a snažíme se, aby masáž byla dítěti příjemná. Pokud ji odmítá, zvolíme raději vnitřní užití fenyklového čajíku.
  • Oční voda fenyklová k vyplachování očí při zánětech a při únavě namáhaných očí: 1 díl drceného semene fenyklu + 1 díl sušených či čerstvých okvětních lístků měsíčku (+ 1 díl nati světlíku lékařského) – 1 lžíci směsi zalijeme 1 hrnkem vroucí vody a louhujeme 10 minut. Pak scedíme přes čisté pláténko (látkový kapesník) a vychladíme. Používáme podle potřeby k výplachům očí. Uchováváme v lednici nejdéle 24 hodin.

Kdy sbírat nať a semena fenyklu?

Fenykl nesnáší mráz a potřebuje slunnou polohu a dobře propustnou písčitou půdu. Dvouletá rostlina dorůstá druhým rokem do výšky 1,5 až 2 metry a potřebuje kolem sebe dostatek prostoru. Nepěstujeme ho v blízkosti kopru, mohlo by dojít ke křížení rostlin. Semena sklízíme v srpnu druhého roku nejlépe brzy ráno, ještě ve žlutozelené zralosti, dokud sama nevypadávají. Uložíme je k dosušení na suché místo do papírového sáčku, kde po dozrání samy vypadají. Rostliny pěstované pro hlízy vyséváme od pozdního jara do pozdního léta pro letní či podzimní sklizeň. Když semenáčky vzejdou, protrháme je na vzdálenost 30 cm od sebe a chráníme je před slimáky.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. Nově o bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „MaMa mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 3.10.2022 00:29

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze