Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Cizrnová dobrota - Chana masala

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Také vám již docházejí nápady, co připravit své rodině k večeři? Doporučuji sáhnout po osvědčené cizrně. Je nejenom chutná, ale také vysoce výživná. Obsahuje polysacharidy, bílkoviny i vlákninu. Doplní také zásoby vápníku, fosforu, hořčíku a zinku. Dokonce z ní získáme vitamín B15, který je významným antioxidantem. Dále obsahuje vitamíny B2, B6, E, C a provitamín A. Je vhodná i pro děti, důležitá pro vegetariány a těhotné ženy.

Ilustrační foto
Zdroj: Mgr. Andrea Dovalová

Cizrna by měla být součástí vašeho jídelníčku, pokud potřebujete zlepšit stav chrupavek. Stimuluje totiž tvorbu kolagenu.

Z dalších účinků zmiňme, že:

  • podporuje peristaltiku střev,
  • příznivě působí na trávení,
  • detoxikuje,
  • udržuje hladinu cukru v krvi,
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Jak tedy připravit chutné cizrnové kari neboli chana masalu?

Potřebujeme:

400 g uvařené cizrny,
400 g rajčat,
1 větší červenou cibuli,
2 stroužky česneku,
kousek čerstvého zázvoru,
1 kávovou lžičku římského kmínu (kumín),
1 kávovou lžičku koření garam masala,
1 kávovou lžičku mletého koriandru,
1 kávovou lžičku kurkumy,
1 čili papričku (anebo 1 kávovou lžičku mletého čili),
1 dl kokosového mléka (rostlinné smetany),
pepř, sůl – podle chuti,
ghí, sezamový nebo olivový olej.

Postup:

Nadrobno nakrájenou cibuli, česnek, nastrouhaný zázvor, čili a koření opražíme na oleji, přidáme rajčata a osolíme. Když je cibule měkká, přimícháme uvařenou cizrnu. Před koncem vaření podlijeme kokosovým mlékem a necháme chvíli povařit. Můžeme ozdobit čerstvým koriandrem.
Podáváme s rýží a salátem z čerstvé zeleniny.

TIP 1: Pokud vaříme pro malé děti, čili papričku vynecháme.

TIP 2: Z důvodu šetření času při vaření si cizrny vždy uvařím víc, než aktuálně potřebujeme, a zbytek zmrazím. Mám tak po ruce vařenou cizrnu k rychlému použití.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.5.2022 12:16

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze