Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Podnikání žen - Janin příběh

Autor: Bc. Eva Leňová

Až v kruhu mezi ženami si paradoxně uvědomila, že je vlastně podnikatelka. Uvědomila si také, co jí podnikání dává: svobodu, možnost jít vlastní cestou, příležitost k rozvoji, možnost pomáhat a být něco platná. A jistotu, že sama na sebe se může vždy spolehnout. Jana pomalu začíná být v životě zase spokojená a plánuje si budoucnost ve věku, kdy mnohé jiné přemýšlejí jen o důchodu a hlídání vnoučat, na které si samozřejmě čas vždycky udělá. K takovému životu ale vedla dlouhá cesta.

Ilustrační foto

Janin příběh je pro svou dobu velmi typický, budete z něj mít nejspíš pocit, že už jste ho někde slyšeli. Obyčejná ženská, které záleží hlavně na její rodině a pro niž jsou důležité jistota v práci a tradiční lidské hodnoty jako spolehlivost, důvěra, slušnost, dobré vztahy a vzájemná pomoc, je okolnostmi donucena postarat se o sebe, postavit se na vlastní nohy, začít podnikat a změnit ve svém životě všechno až na to, čemu věří a co je pro ni zásadní.

Jana vystudovala střední ekonomickou školu ještě za předchozího režimu a po škole nastoupila do spořitelny, kde chvíli vykonávala pomocné práce v kancelářích, až skončila za přepážkou. Ne, že by to byla práce jejích snů, ale v oblasti zaměstnání vlastně nic neočekávala, snad jen slušné zacházení a jistý příjem, tak ji ani nenapadlo si stěžovat.

Vdala se z dnešního pohledu brzy, krátce po sobě se jí narodily dvě dcery a za několik let už zase seděla zpět na své jisté židli.

K velkému překvapení jejímu i mnoha jí podobných se však časy změnily, nastoupil nový režim a přinesl nové požadavky a možnosti. Jana byla taková ta hodná holka: ochotná, přátelská, přizpůsobivá. Nechyběla jí ale inteligence a schopnost samostatně myslet a dobře si zorganizovat práci. A protože byla spolehlivá, brzy řešila záležitosti, které někdo jiný nedotáhnul, nebo se někomu vymkly z rukou. Práce přibývalo, nároky se zvyšovaly, atmosféra houstla.

K práci musela zvládat rodinu, děti byly ještě malé, občas nemocné, ve škole to také chtělo sem tam něco dohnat nebo jen zkontrolovat, rodiče stárli. Manželovi se zpočátku v nové situaci vedlo o něco hůř než jí, ale nakonec se s několika kamarády pustil do podnikání a začalo se mu dařit. Jenom času měl méně a méně a ubývalo i společných zájmů a společně trávených chvil.

Že toho na ni začíná být nějak moc, si Jana zpočátku vůbec neuvědomovala. Vždycky byla trošku úzkostná a možná přehnaně pečlivá, vždycky měla tendence dělat si víc starostí než jiní. Přišlo jí přirozené, že se bojí o děti, které rostly a pouštěly se do samostatnějších činností. Strachovala se i o manžela, jenž býval dost často dlouho v práci a občas i mimo město.

Jenomže pak už nemohla pořádně spát, nedokázala se normálně najíst, hůř se soustředila, začala být častěji nachlazená, bývalo jí špatně a okolí jí dávalo najevo, že by s tím měla něco dělat. V práci projevili nespokojenost s její častou absencí i zhoršenými výsledky, doma začala slýchat, že „už jí zase něco je“.

Lékařská vyšetření nejprve nepřinesla žádné konkrétní výsledky a předepsané léky nějakou dobu pomáhaly. Janě ale začalo být jasné, že je celkově vyčerpaná a její stav je spíše psychickou než fyzickou poruchou. Navštívila odborníky a stejně jako stovky jiných dostala „něco na nervy“ a antidepresiva. Nejdřív nad tím moc nepřemýšlela, byla ráda, že se cítí líp. Pak si uvědomila, že takhle žít nemůže a nechce.

Na doporučení vyhledala léčitelku, začala brát bylinné přípravky, začala se zajímat o další možnosti. Vyzkoušela různé terapie včetně homeopatie, začala chodit na pravidelné masáže. Hlavně si ale uvědomila, že musí něco změnit v práci. A tak podala výpověď a zapsala se do masérského kurzu. Když masáže pomáhají jí, bude také ona pomáhat jiným.

Chvíli jí trvalo, než si nakonec dodala odvahy a obešla několik soukromých klinik a salónů a v jednom také začala masírovat. Pak ve druhém, třetím, až si nakonec pronajala vlastní místnost v centru zdraví, dodělala si další kurzy a její práce ji opravdu začala živit. Už si vůbec neuměla představit, jak mohla tak dlouho zůstávat v bance, v dusivé atmosféře pod obrovským tlakem na místě, které vůbec nebylo pro ni. Měla pocit, že se našla, že je něco platná, že žije tak, jak žít chce.

Nastoupila pomalou cestu k uzdravení a také nalezení sebe sama, která jí do života přinesla mnoho dalších změn. Přišly i velmi těžké okamžiky, k nimž patřil nejprve odchod dcery za partnerem do zahraničí a o něco později také odchod manžela.

Jana začala znovu cítit úzkosti, avšak tentokrát už je řešila pohybem, zájmy a hlavně se zapojila do aktivit s dalšími ženami. Vztahy s lidmi a rodina pro ni tvoří základ všeho, a proto se neupínala jen na práci. A tak než odešla z domu druhá dcera, přišel nový partner, s nímž se znovu učí vzájemné důvěře, pomoci, učí se s někým žít, ale teď už více jako rovnoprávná partnerka a méně jako na muži závislá pečovatelka. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Bc. Eva Leňová

Autor: Bc. Eva Leňovátlumočnice, překladatelka

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 29.11.2021 14:51

COPYRIGHT © 2010 - 2021 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze