Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Černucha - kráska z Orientu a léčitelka slinivky

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V první polovině září může být oslabeným orgánem těla slezina, která se stará o lymfatický systém a lymfu čistí. Její oslabení se projevuje sníženou obranyschopností a zhoršeným krevním obrazem. Také mohou bolet kolena z vnitřní strany při chůzi z kopce a ze schodů. Zejména u starších lidí poškozuje slezinu pocit osamělosti. Podle Patakyových pomáhá mačkání reflexních plošek sleziny na chodidle. Nesmí se to však přehánět, doporučuje se mačkat maximálně 10−20x s dvouhodinou přestávkou. Tato ploška pomáhá též při astmatickém záchvatu.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

V druhé polovině září přichází ke slovu slinivka, která má na starosti všechny sliznice v těle. Potíže se slinivkou se projevují při trávení nebo jako dýchací potíže či poruchy v menstruaci u žen. Také se zde projevuje nerovnováha v dávání a braní – kde chybí dostatek dávané i přijímané lásky, tam vznikají potíže s trávením a sliznicemi. Slinivka je nejvíce aktivní mezi 9−11 hodinou dopoledne, v tuto dobu jí nejlépe můžeme pomáhat reflexní terapií a také tinkturou z vlaštovičníku, která léčí i slezinu. Slinivce velmi prospívají semínka černého kmínu – černuchy seté, buď jako koření do jídla, nebo formou oleje lisovaného za studena.

Černucha setá

Černucha setá zvaná černý kmín je nižší letnička. Má listy podobné kopru a drobné půvabné květy zelenkavé barvy. Po odkvětu utvoří tobolky se semínky, které vypadají jako malé makovičky a které se používají jako dekorace do suchých kytic. V zahradách se pěstuje také černucha damašská s modrými květy. Obě rostliny se dají použít stejně i pro léčebné účely. Černucha je původem z Asie a pěstuje se ve Středomoří, v Indii, Turecku a v Egyptě, je oblíbená jako koření orientální a arabské kuchyně. Olej z černuchy se uplatňuje i v kosmetice a byl nalezen už v hrobkách faraonů, krášlila se jím samotná princezna Nefertiti.

Pro léčení se používá semeno černuchy a olej lisovaný z něho za studena. Semínka mají kořeněnou nahořklou chuť a obsahují: až 35 % oleje, vonnou silici, hořčiny, cukry, kaučuk a albumin, také saponin a alkaloid nigellin (používal se jako rybí jed, člověku v malých dávkách nevadí). Černucha posiluje imunitu a léčí především poruchy trávení a potíže se slinivkou. Působí proti kašli, nadýmání a střevním křečím, ničí střevní parazity a plísně, má účinek pročišťující, žlučopudný a močopudný, podporuje tvorbu mateřského mléka a má také protinádorové působení. Využívá se při dietách jako náhražka za ostré koření. Dříve byl oblíbený léčebný odvar ze semínek černuchy ve víně s medem.

Účinky černuchy ještě nejsou zcela prozkoumány, ale v Egyptě ji znali už před 2500 lety a dodnes ji s úspěchy používají formou oleje i při léčení cukrovky, astmatu, alergií i rakoviny slinivky a zevně na suché ekzémy, lupénku i akné. Jako podpůrná léčba pomáhá při astmatu, onemocnění průdušek, senné rýmě a alergiích. Při enzymatické poruše funkce slinivky se doporučuje prášek ze semen černuchy spolu s práškem z kořene puškvorce podávat po jídle v malém množství na špičku nože 2−3 denně.

Pro zdraví duše

Máme-li potíže se slinivkou a trávením, zeptejme se sami sebe a svého těla, jestli je u nás v rovnováze dávání a přijímání lásky? Přes všechny životní překážky se snažme vidět v druhých i v sobě to lepší a to posilovat, nejprve lásku sami dávat a pak dostávat, potom i naše tělo může být zdravé.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  • Čaj a odvar ve víně ze semínek černuchy při trávicích potížích, nadýmání a onemocnění slinivky: 2 lžičky podrcených semínek zalijeme ½ litrem vroucí vody a louhujeme 15 minut. Scedíme a pijeme po polévkových lžicích po celý den při potížích. Také můžeme použít odvar v červeném víně, který má silnější účinek − 2 lžičky podrcených semínek zalijeme ½ litrem červeného vína a krátce svaříme 1 minutu, louhujeme 15 minut. Scedíme a pijeme po čajových lžičkách celý den maximálně 7 lžiček denně. Nesmí se užívat v těhotenství.
  • Olej z černého kmínu k vnitřnímu použití při onemocnění slinivky a preventivně v období chřipek: Užíváme 1 čajovou lžičku kvalitního za studena lisovaného čerstvého oleje 1x denně pro lepší trávení a pro posílení imunity v období výskytu chřipek a nemocí z nachlazení. Olej lze přidávat do polévek, salátu a zeleninových jídel.
  • Olej z černého kmínu k vnitřnímu i zevnímu použití při suchých ekzémech, lupénce a akné: Zevně ošetřujeme olejem suché ekzémy, lupénku i akné. Olej se přidává do kosmetické pleťové čistící masky spolu se zeleným jílem. Kvalita zdraví pleti souvisí se zdravím střev, proto se při akné a ekzémech doporučuje i očista střev vhodnou dietou. Olej z černuchy též pročišťuje a posiluje. Užíváme vnitřně 1 lžičku denně nebo 6 kapek max. 3x denně. Olej z černuchy – černého kmínu – lze také zakoupit pod latinským názvem rostliny „Nigella sativa“.

Pro maminky a děti

V těhotenství se černucha nedoporučuje ani jako lék, ani jako koření. Čaj se může pít při kojení, na podporu tvorby mateřského mléka lze kombinovat semena černuchy s fenyklem, anýzem či kmínem, které mají podobné účinky. Olej z černuchy pro vnitřní použití se také může při kojení, ale ne v těhotenství, pro zevní použití na kožní potíže lze užívat i v těhotenství, pohlídáme si však kvalitu a čerstvost oleje.

Kdy sklízet semínka černuchy?

Semínka vyséváme v dubnu ven přímo do půdy, rostliny jsou nenáročné na půdu a mají rády slunce. Jejich něžné květy se hodí do bylinkových i okrasných záhonů mezi ozdobné letničky a trvalky. Černucha kvete od června do září a zralé makovičky sklízíme, až seschnou do hněda. Semínka z nich vysypeme a vyfoukáme zbytky makoviček, uchováváme na suchém místě ve skleničce.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. 
Nově o bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „MaMa mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.6.2022 19:40

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze