Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Černucha - kráska z Orientu a léčitelka slinivky

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V první polovině září může být oslabeným orgánem těla slezina, která se stará o lymfatický systém a lymfu čistí. Její oslabení se projevuje sníženou obranyschopností a zhoršeným krevním obrazem. Také mohou bolet kolena z vnitřní strany při chůzi z kopce a ze schodů. Zejména u starších lidí poškozuje slezinu pocit osamělosti. Podle Patakyových pomáhá mačkání reflexních plošek sleziny na chodidle. Nesmí se to však přehánět, doporučuje se mačkat maximálně 10−20x s dvouhodinou přestávkou. Tato ploška pomáhá též při astmatickém záchvatu.

Ilustrační foto
Zdroj: Magdalena Dobromila Staňková

V druhé polovině září přichází ke slovu slinivka, která má na starosti všechny sliznice v těle. Potíže se slinivkou se projevují při trávení nebo jako dýchací potíže či poruchy v menstruaci u žen. Také se zde projevuje nerovnováha v dávání a braní – kde chybí dostatek dávané i přijímané lásky, tam vznikají potíže s trávením a sliznicemi. Slinivka je nejvíce aktivní mezi 9−11 hodinou dopoledne, v tuto dobu jí nejlépe můžeme pomáhat reflexní terapií a také tinkturou z vlaštovičníku, která léčí i slezinu. Slinivce velmi prospívají semínka černého kmínu – černuchy seté, buď jako koření do jídla, nebo formou oleje lisovaného za studena.

Černucha setá

Černucha setá zvaná černý kmín je nižší letnička. Má listy podobné kopru a drobné půvabné květy zelenkavé barvy. Po odkvětu utvoří tobolky se semínky, které vypadají jako malé makovičky a které se používají jako dekorace do suchých kytic. V zahradách se pěstuje také černucha damašská s modrými květy. Obě rostliny se dají použít stejně i pro léčebné účely. Černucha je původem z Asie a pěstuje se ve Středomoří, v Indii, Turecku a v Egyptě, je oblíbená jako koření orientální a arabské kuchyně. Olej z černuchy se uplatňuje i v kosmetice a byl nalezen už v hrobkách faraonů, krášlila se jím samotná princezna Nefertiti.

Pro léčení se používá semeno černuchy a olej lisovaný z něho za studena. Semínka mají kořeněnou nahořklou chuť a obsahují: až 35 % oleje, vonnou silici, hořčiny, cukry, kaučuk a albumin, také saponin a alkaloid nigellin (používal se jako rybí jed, člověku v malých dávkách nevadí). Černucha posiluje imunitu a léčí především poruchy trávení a potíže se slinivkou. Působí proti kašli, nadýmání a střevním křečím, ničí střevní parazity a plísně, má účinek pročišťující, žlučopudný a močopudný, podporuje tvorbu mateřského mléka a má také protinádorové působení. Využívá se při dietách jako náhražka za ostré koření. Dříve byl oblíbený léčebný odvar ze semínek černuchy ve víně s medem.

Účinky černuchy ještě nejsou zcela prozkoumány, ale v Egyptě ji znali už před 2500 lety a dodnes ji s úspěchy používají formou oleje i při léčení cukrovky, astmatu, alergií i rakoviny slinivky a zevně na suché ekzémy, lupénku i akné. Jako podpůrná léčba pomáhá při astmatu, onemocnění průdušek, senné rýmě a alergiích. Při enzymatické poruše funkce slinivky se doporučuje prášek ze semen černuchy spolu s práškem z kořene puškvorce podávat po jídle v malém množství na špičku nože 2−3 denně.

Pro zdraví duše

Máme-li potíže se slinivkou a trávením, zeptejme se sami sebe a svého těla, jestli je u nás v rovnováze dávání a přijímání lásky? Přes všechny životní překážky se snažme vidět v druhých i v sobě to lepší a to posilovat, nejprve lásku sami dávat a pak dostávat, potom i naše tělo může být zdravé.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  • Čaj a odvar ve víně ze semínek černuchy při trávicích potížích, nadýmání a onemocnění slinivky: 2 lžičky podrcených semínek zalijeme ½ litrem vroucí vody a louhujeme 15 minut. Scedíme a pijeme po polévkových lžicích po celý den při potížích. Také můžeme použít odvar v červeném víně, který má silnější účinek − 2 lžičky podrcených semínek zalijeme ½ litrem červeného vína a krátce svaříme 1 minutu, louhujeme 15 minut. Scedíme a pijeme po čajových lžičkách celý den maximálně 7 lžiček denně. Nesmí se užívat v těhotenství.
  • Olej z černého kmínu k vnitřnímu použití při onemocnění slinivky a preventivně v období chřipek: Užíváme 1 čajovou lžičku kvalitního za studena lisovaného čerstvého oleje 1x denně pro lepší trávení a pro posílení imunity v období výskytu chřipek a nemocí z nachlazení. Olej lze přidávat do polévek, salátu a zeleninových jídel.
  • Olej z černého kmínu k vnitřnímu i zevnímu použití při suchých ekzémech, lupénce a akné: Zevně ošetřujeme olejem suché ekzémy, lupénku i akné. Olej se přidává do kosmetické pleťové čistící masky spolu se zeleným jílem. Kvalita zdraví pleti souvisí se zdravím střev, proto se při akné a ekzémech doporučuje i očista střev vhodnou dietou. Olej z černuchy též pročišťuje a posiluje. Užíváme vnitřně 1 lžičku denně nebo 6 kapek max. 3x denně. Olej z černuchy – černého kmínu – lze také zakoupit pod latinským názvem rostliny „Nigella sativa“.

Pro maminky a děti

V těhotenství se černucha nedoporučuje ani jako lék, ani jako koření. Čaj se může pít při kojení, na podporu tvorby mateřského mléka lze kombinovat semena černuchy s fenyklem, anýzem či kmínem, které mají podobné účinky. Olej z černuchy pro vnitřní použití se také může při kojení, ale ne v těhotenství, pro zevní použití na kožní potíže lze užívat i v těhotenství, pohlídáme si však kvalitu a čerstvost oleje.

Kdy sklízet semínka černuchy?

Semínka vyséváme v dubnu ven přímo do půdy, rostliny jsou nenáročné na půdu a mají rády slunce. Jejich něžné květy se hodí do bylinkových i okrasných záhonů mezi ozdobné letničky a trvalky. Černucha kvete od června do září a zralé makovičky sklízíme, až seschnou do hněda. Semínka z nich vysypeme a vyfoukáme zbytky makoviček, uchováváme na suchém místě ve skleničce.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky“ a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích. 
Nově o bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „MaMa mia“ na vlnách internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 30.10.2020 15:28

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze