Navigace po stránce

Víte, že ...

Pampeliška (Taraxacum) obsahuje vitamin A. List pampelišky obsahuje více betakarotenu než mrkev, rovněž květ je bohatý na karotenoidy. Obsahuje i vitamin B, C a D, který vedle pampelišky obsahuje z rostlin už jen kopřiva, petržel, oves, avokádo a houby. Při dnešních pokusech prováděných v Japonsku a USA na myších bylo pozorováno, že pampeliška působí proti rakovině a má vliv na imunitu. Taraxacum je rovněž výborný homeopatický lék na žaludeční a žlučníkové záchvaty a na bolesti hlavy žaludečního původu. Doporučuje se na jaře k detoxikaci jater a žlučníku v ředění 5 CH 2x denně 5 granulí.

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Hydratace těla aneb proč je tak důležitý pitný režim

Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

V létě nás počasí dokáže občas velmi překvapit – hlavně ta vedra! Obzvláště organismus malých dětí a starších lidí je k dehydrataci náchylnější. Dehydratace je stav narušení vnitřní rovnováhy organismu v důsledku ztrát tekutin. Tekutiny ztrácíme pocením, dýcháním, močí, stolicí a zvracením. I zdravý organismus se ve vysokých teplotách může rychle dostat do stavu dehydratace, a proto je dobré tomu raději předcházet.

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Základem je pitný režim. Každý z nás potřebuje jiné množství tekutin. Tento rozdíl je daný naší individualitou, tělesnou konstitucí, zdravotním stavem, příjmem a výdejem tekutin, tělesnou aktivitou, venkovní teplotou.

Jaké množství tekutin máme pít?

1. Pít více, než nám říká naše žízeň.

2. Pít tolik, aby moč měla vodovou barvu. Pokud je do žluta, je třeba hned zvýšit příjem tekutin. U malých dětí sledujeme množství plen za den.

Co je dobré k pití?

  • Nejlepší je čistá pramenitá nebo filtrovaná voda. Pokud ji nemáme, pijeme vodu z vodovodu, kterou můžeme skladovat ve skleněném džbánu s čistícími kameny (šungit, křišťál a jeho odrůdy - růženín či ametyst).
  • Vodu můžeme ochutit čerstvými bylinkami (máta, meduňka), citronem nebo čerstvým letním ovocem (maliny, rybíz, kousky meruněk, melounu…). Hlavně děti ocení pestrost a rády se podílí na přípravě.
  • Domácí sirupy (nebo ty koupené bez chemických konzervantů). Je dobré neučit děti pít příliš sladké. Pokud děláme sladké šťávy, ředíme je hodně vodou, nebo je dáváme dětem méně často.
  • Minerální vody (neslazené) není dobré pít často a ve velkém množství. Pokud nám bublinková minerálka chutná, ideální množství je 2 dcl/den. Minerální vody mohou podporovat usazování minerálů v organismu a podílet se tak na tvorbě kamenů.
  • Ovocno-zeleninové smoothie nebo fresh. Je dobré jimi den začínat. Obojí pijeme vždy na lačno, tím zabráníme kvasným procesům ve střevech.

Pití chlazených nápojů?

V létě máme touhu se něčím zchladit. Často sáhneme po chlazeném nápoji nebo přidáváme led. Je dobré vědět, jak to má naše tělo s regulací teploty – termoregulací. V organismu se udržuje stálá tělesná teplota. Tu zajišťuje centrum termoregulace v hypotalamu, což je část mozku. Organismus používá i další obranné systémy – např. chlazení povrchu těla vylučováním potu kůží.

Pokud se napijeme chlazeného nápoje, na nějakou dobu cítíme osvěžení a pocit ochlazení. Náš organismus ovšem není schopen zpracovat tekutiny s tak rozdílnou teplotou oproti teplotě vnitřních orgánů. Musí proto studený nápoj v zažívacím traktu ohřát a k tomu potřebuje vyrobit vyšší množství tepla.

Je tedy lepší přijímat tekutiny nechlazené, které mají běžnou teplotu, protože ty nás v konečném důsledku zavodní a ochladí více než chlazené nápoje. Příkladem nám mohou být beduíni v Africe v poušti, kteří si vaří čaj a pijí ho hodně teplý.

Další opatření:

V období vysokých venkovních teplot dodržujeme zásadu nechodit na slunce v době od 11 do 15 hodin. Snížíme tím pravděpodobnost vzniku úžehu a spálení pokožky. Venku používáme pokrývku hlavy a nosíme sebou láhev s vodou.

Dále můžeme využít tyto podpůrné prostředky:

China 9 C a Natrium chloratum D 6 podpoří distribuci tekutin v buňkách a zabrání dehydrataci těla. Použijeme i v případě, že máme pocit, že děti pijí málo, nebo při cestě k moři či do tropických oblastí. Můžeme je přidávat i u horečky, při zvracení, průjmech, ztrátách po krvácení (i v době menstruace) nebo při nadměrném pocení.

Dávkování: China 9 C 2−3x denně rozpustíme 5 granulí do lahvičky s vodou nebo dáme přímo do pusy pod jazyk. Natrium chloratum D 6 2−3x denně 3 tablety do sklenice s vodou nebo přímo pod jazyk. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PharmDr. Jana Strieglerová

Autor: PharmDr. Jana StrieglerováFarmaceutka, homeopatka, výživová poradkyně

Od dětství jsem tíhla k přírodě. Jako studentka střední zdravotnické školy jsem si v nemocnici často kladla otázku, jak je možné, že někteří lidé jsou nemocní a jiní zase zdraví. Brzy jsem si uvědomila, že každý je za svůj život a své zdraví zodpovědný. Že jsme prostě takoví, jaký život žijeme, jak jíme, myslíme, jak se hýbeme. Později, jako studentka farmaceutické fakulty jsem dospěla k názoru, že nechci jít cestou chemie a synteticky vyráběných látek. Jsem tedy na cestě přírodního způsobu života, zdravého stravování a přírodní léčby a velmi vděčím náhodě, která mě přivedla k homeopatii. Díky homeopatii je život můj i mojí rodiny mnohem pestřejší, protože když jsme zdraví, můžeme si ho daleko více užívat. Touha po rozšiřování si obzorů přírodní léčby mě dovedla ke studiu výživy. Ráda své zkušenosti s homeopatií předávám dál a homeopatika používám v lékárně i ve své praxi výživového poradce.

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 22.3.2023 09:55

COPYRIGHT © 2010 - 2023 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze