Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Oranžová dýně pro správnou regulaci tělesného tepla

Autor: Magdaléna Dobromila Staňková

V srpnu můžeme pocítit zdravotní potíže související s tělesným teplem. V první půlce srpna je nám spíše horko a v té druhé nám teplo naopak může chybět. I podle pranostik našich předků se ochlazují noci už koncem července po svátku svaté Anny: „Svatá Anna – chladna zrána“. 

Ilustrační foto

Podle Patakyových mají na udržování správné hladiny tělesného tepla největší vliv naše játra a jejich schopnost aktivovat vitamíny, minerály a cukry. Důležitý je také lymfatický systém, který se stará o zbavování se škodlivých látek. Z psychických příčin je pro játra oslabující nerozhodnost – neschopnost rozeznat, co je pro nás užitečné a naopak. Pomáhá reflexní terapie – masírování plošek jater, lymfatická masáž a nahlas si třikrát pro sebe vyslovit: „Nerozhodnost přeměňuji na rozhodnost.“ Při oslabení jater infekcemi, léky nebo horší životosprávou pomáhá dodávat tělu zinek spolu s vitamínem A – tabletkami nebo přírodní formou – dýňová semínka či olej z nich lisovaný za studena. Sytě oranžová dýně Hokkaido dozrává už v srpnu, je ze všech druhů dýní nejbohatší na karoteny i vitamín A a její semínka obsahují právě zinek v nejlépe stravitelné formě.

Dýně Hokkaido

Dýně Hokkaido se nemusí loupat, stačí ji očistit kartáčkem a podusit, nebo upéct v troubě a její slupka změkne. Hodí se také na krémovou polévku nebo do bramborové kaše, která má pak zářivě oranžovou barvu díky velkému obsahu beta karotenu. Je sladká, a proto dětem obvykle chutná. Všechny druhy dýní a cuket se hodí do zeleninových směsí, zejména zapékaných.

Zdravá jsou i semínka, obsahují minerály: vápník, hořčík, železo, draslík, fosfor, vitamíny A, C i B a především zinek prospěšný našim vlasům a pleti. Zinek je nezbytným prvkem v těle pro celkovou obranyschopnost organismu, pro dobrý stav zraku a pokožky. Semínka dýně jsou velmi chutná buď lehce na sucho opražená, nebo naklíčená jako doplněk obilných kaší, dezertů, pomazánek či polévek.

Dužina obsahuje kromě vitamínu C i karoteny, bílkoviny, enzymy a vlákninu užitečnou při zácpě. Dýně celkově posilují organismus a odvádějí škodliviny z těla, obsahují totiž hodně vlákniny. Mají také protinádorové působení. Preventivně postačí dlouhodobá denní konzumace asi 100 g dýňové dužiny k tomu, aby se 3x snížila pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění plic a prostaty. Dříve se semena používala proti střevním parazitům, ale léčba není moc účinná, semínka z každé dýně mají jiné působení. Úspěšně se však využívají jako potravinový doplněk při léčbě prostaty u starších mužů a při nemocech ledvin. Zakoupit se dá také dýňový olej lisovaný ze semen. Používáme ho jako lék při kožních potížích, můžeme ho přidávat i do jídla malým dětem, které ještě nemohou jíst celá semínka. Kvalitní olej z dýňových semínek lisovaný za studena je tmavě hnědý a používá se k léčení zevně i vnitřně.

Pro zdraví duše

Podle M. Hrabici: Zinek obsažený v dýňových semenech symbolizuje ochranu člověka a je hlavním prvkem imunitního systému. Při nedostatku zinku pomůže kromě jeho doplňování stravou také nesoudit druhé a neřešit, co nám nepřísluší, jakož i potlačení přílišné zvědavosti i touhy měnit svět k obrazu svému.

Recepty pro zdraví i do kuchyně

  • Léčivý dýňový olej k zevnímu použití: Olej z dýňových semen má hojivé a zklidňující účinky, podporuje pružnost pokožky. Je vhodný pro suchou a ekzematickou pokožku, dobře se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Hodí se jako základ do zábalů proti padání vlasů – nejen pro maminky po porodu. Také k potírání nehtů při zvýšené lámavosti.
  • Olej k vnitřnímu použití: Užíváme 1 čajovou lžičku 1–3x denně k celkové obnově energie, (také pro maminky po porodu), pro zlepšení kvality pokožky (při ekzémech a vyrážkách), vlasů a nehtů a pro lepší trávení. Působí lehce projímavě. Olej lze přidávat do dýňové polévky, na dušenou zeleninu či do salátu.
  • Hojivý dýňový zábal na suchou pokožku obličeje či rukou: Dužinu dýně pokrájíme na malé kostičky. Smícháme 3 polévkové lžíce pokrájené dýně s 200 ml sladké smetany a povaříme do změknutí. Nakonec přidáme trochu jemných ovesných vloček. Než směs vychladne, napaříme si obličej nebo ruce a naneseme na pokožku dýňovou masku, kterou necháme působit 20 minut a smyjeme. Pro zábal na ruce a nehty můžeme přidat do směsi 1 lžíci dýňového oleje.

Pro maminky a děti

V těhotenství a při kojení a zejména po porodu je výborný dýňový olej lisovaný zastudena jako potravinový doplněk k celkové obnově energie a pro doplnění minerálů a zlepšení kvality pokožky, vlasů a nehtů. Užíváme 1−3 lžičky denně před nebo spolu s jídlem. 

Podzimní rozsvícení dýně se spojují s oslavami Halloweenu, které jsou čím dál častější ve všech dětských společenstvích a nejsou jen americkým zvykem, jak si mnozí myslí. I u nás se s přibývající podzimní tmou vyráběly dříve lucerničky z vydlabané řepy a svátek Halloween přinesli s sebou do Ameriky irští přistěhovalci, potomci starých Keltů.

Dýně se snadno pěstují na zahradě i na balkoně a děti se o rostliny mohou samy starat a sklízet a pomáhat se zpracováním nejen na lucerny, ale i v kuchyni. Pokud nám na zahradě dýně vyrostly, můžeme je s dětmi vydlabat a uspořádat dýňovou oslavu nebo večerní putování po trase lemované rozsvícenými lucernami. Ze zbytků vydlabaných dýní se dají připravit také chutná podzimní jídla, dýňová polévka nebo třeba dýňové muffiny. Pozor na menší ozdobné druhy dýní a tykví, některé jsou hořké a nejsou dobré k jídlu, ale jako podzimní dekorace dlouho vydrží a semínka z nich se dají uschovat na další výsev na jaro.

Kdy sklízet dýně?

Plody dýně Hokkaido i dalších tykví se sklízejí v době zralosti od srpna do pozdního podzimu, než přijdou první mrazíky. Pro sklizeň semínek se pěstuje tykev olejná se semeny bez tvrdých slupek, která již není potřeba loupat. Dýně a tykve skladujeme v chladnější místnosti s teplotou do 10 °C, kde někdy vydrží až do jara. Semínka nevyhazujeme, ale usušíme na jídlo nebo pro další výsev na jaře. Sazeničky si můžeme doma předpěstovat již od března a ven na záhon vysazovat až v půli května. Dýně vyžadují výživnou zeminu, a tak se jim daří nejlépe přímo na kompostu. Dají se pěstovat i v nádobách na balkóně.

Více o bylinkách se můžete dozvědět v knize „Bylinky pro děti a maminky a přímo od autorky článku M. D. Staňkové na jejích přednáškách a seminářích.
Nově o bylinkách můžete poslouchat kdekoliv i v mobilu vysílání Magdalény Dobromily a Marie Mojžíšové v pořadu „MaMa Mia“ na vlnách
internetového rádia.

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Magdaléna Dobromila Staňková

Autor: Magdaléna Dobromila Staňkovábylinářka, píšící výtvarnice, ilustrátorka, fotografka, lektorka a nadšená zahradnice

Bylinky mě zajímaly od dětství a přivedla mě k nim moje babička lékařka, která mi darovala první knihu o léčivých rostlinách s praktickými návody. K homeopatii jsem se dostala přes své zdravotní problémy a hledání přírodní cesty léčení. Při svém prvním těhotenství jsem pátrala po knize o použití bylinek v těhotenství, pro kojící matky a malé děti a protože jsem žádnou takovou nenašla, musela jsem ji sama napsat, nakreslit ilustrace rostlin, nafotit a především prožít na vlastní kůži. Své zdravotní potíže v těhotenství a po porodu jsem řešila nejen bylinkami, ale i homeopatií, která je výborná právě pro tuto skupinu maminek a dětí. O své zkušenosti maminky tří dětí se ráda podělím i na tomto webu.

Se svou rodinou a třemi dětmi žiji v Třebonicích na venkovském statku na okraji Prahy 5. Napsala jsem a ilustrovala úspěšnou knihu „Bylinky pro děti a maminky“ (Grada, 2009). Vycházím z vlastní praxe, bylinky nejen sama pěstuji, ale používám je ke zlepšování zdraví celé své rodiny.

Aktuální pozvánky na mé přednášky, semináře i botanické vycházky do přírody za jedlými rostlinami najdete na webu: www.bylinkypromaminky.blogspot.cz a www.studioosm.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.2.2020 20:15

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze