Navigace po stránce

Víte, že ...

Sedmikráska (Bellis perenis) byla ve středověku často používanou rostlinou? V mnoha částech Evropy bylo zvykem mísit šťávu ze sedmikrásek s mlékem a dávat ji štěňatům. Psíci pak nerostli a zůstávali jako mazlíčci, které si paničky dávaly na klín. V homepatii je lékem první volby při poranění hlubokých tkání a po velkých chirurgických výkonech (podáváme v ředění 9 CH 3x denně 5 granulí). Je i výtečným lékem starých dělníků zahradníků, které bolí záda v bederní oblasti a také při poškození páteře u profesionálních řidičů (podáváme v ředění 15 CH 2-3x denně 5 granulí).

Svet Homeopatie na sociálních sítích

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA

Nepravidelná menstruace a homeopatie

Autor: MUDr. Kateřina Formánková

Nepravidelná menstruace je jakákoliv odchylka od menstruačního cyklu a normálního průběhu menstruace. Pravidelná menstruace je závislá na vývoji zdravé děložní výstelky a na dostatečné produkci hormonů. Délka menstruačního cyklu může být velmi odlišná, některé ženy mají menstruaci každých 25 dnů, ale některé mé pacientky pravidelně menstruovaly každých 60 nebo i 90 dní. 

Ilustrační foto
Zdroj: Shutterstock

Gynekologové považují nepravidelnou menstruaci často za patologii, ale pokud žena nemá žádné potíže a gynekologický nález je v normě, není potřeba se obávat, ani nasazovat hormony na zpravidelnění cyklu. I při tomto typu cyklu mohou ženy bez problémů otěhotnět a porodit.

Příčinou nepravidelné menstruace může být celá řada důvodů. Objevuje se často na začátku puberty, v přechodu a v období kojení, což ale není považováno za anomálii, ale za projev hormonálních změn, které jsou spojeny s určitým životním obdobím ženy.

Problémy s menstruací mají také často ženy, které po delší době vysadily hormonální antikoncepci. Pokud však žena nemá žádné potíže a gynekologický nález je v normě, ani v tomto případě není dobré zasahovat znovu hormony, je však vhodné stimulovat vlastní hormonální řízení homeopatickými léky.

Můžeme použít následující kombinaci léků:

 • Thuya 9 C - 2x denně 5 granulí, vybrat 1 balení a pak Thuya 15 C 5 granulí 1x denně po dobu 2 měsíců.
 • K tomu přidáme lék Folliculinum 15 C - 1x denně 5 granulí, rovněž 2 měsíce.

Oba léky umožňují vyčistit organismus po dlouhodobém působení hormonů.

Po této kúře podáváme tyto léky:

 • Luteinum 5 C - k nastavení menstruace - 5 granulí 1x denně od 5. do 25.dne cyklu (pokud žena vůbec neví, kdy měla poslední menstruaci, nasadí léčbu a bude počítat dny podle kalendáře, jako by cyklus probíhal ve 28 denních intervalech)
 • Folliculinum 9 C - 5 granulí 1x denně jen 8. a 18. den cyklu.

Některé ženy nemají pravidelnou menstruaci celý život, a pokud nechtějí trvale užívat hormonální přípravky, můžeme doporučit i specifickou homeopatickou léčbu, vybíráme dle příznaků:

 • Graphites 15 C – pro ženy, které mají sklony k dlouhému cyklu a první menstruace se dostavuje později, podáváme 1x denně 5 granulí. Menstruační krev je světlá a krvácení slabé.
 • Pulsatilla 15 C - pro ženy, které mají cyklus nepravidelný, často se prodlužuje, zvláště po delší koupeli nebo při nadměrném stresu. První menstruace zpravidla nastává až po 15. roce věku. Když menstruace začne, mění se její intenzita nebo může být krvácení přerušované. Užívání - 1x denně 5 granulí. Jsou jemné a mírné povahy a snadno se rozpláčou.
 • Sepia 15 C – častý lék nepravidelné menstruace. Po opožděném začátku menstruace je krvácení velmi slabé, spouští se pomalu a tyto ženy bývají často unavené, tmavovlasé, mají sklon k depresím, jsou náladové a jejich stav i nálada se vždy zlepšují fyzickou zátěží (tanec, běh apod.). U mladých dívek se často místo menstruace objevuje průhledný výtok. Lék podáváme 1x denně 5 granulí.
 • Ferrum metallicum 15 C – pro ženy, které trpí na nedostatek železa, nízký tlak a únavu, mají bledou pokožku a kruhy pod očima, podáváme 5 granulí 2x denně.
 • Nux vomica 15 C - má-li žena menstruaci vždy nepravidelnou a stěžuje si během ní na bolesti v kříži, nucení na stolici a krvácí tmavou, téměř černou krví, dávkování - 5 granulí 1x denně.
 • Causticum 15 C - pokud je opožděný začátek menstruace v souvislosti s emočními poruchami a žena je velmi soucitná a vnímavá, podáváme 1x denně 5 granulí. Typickým příznakem pro výběr tohoto léku je menstruační krvácení, které v noci ustává a další den se znovu spustí.
 • Kalium carbonicum 15 C - je-li menstruace opožděná v důsledku častých infekcí dýchacích cest a žena je slabá a unavená, podáváme lék 1x denně 5 granulí.
 • Actaea racemosa 15 C - pro ženy, která mají bolesti těsně před začátkem krvácení, bolesti jsou v celé pánevní oblasti a v zádech, krvácení je hojné, krev je tmavá a při menstruaci se vždy zhorší kožní problémy. Lék podáváme 2x denně 5 granulí.
 • Natrum muriaticum 15 C - pro ženy, které jsou uzavřený typ, mají nepravidelné hojné krvácení, suchou pochvu, vodnatý dráždivý výtok mezi menstruacemi a po skončení menstruace prudkou bolest hlavy, podáváme 1x denně 5 granulí.
 • Calcarea carbonica 15 C - pro ženy, které mají silnější kostru, potí se na hlavě a první menstruace je vždy zpožděná, poté bývá cyklus nepravidelný. Lék podáváme 1x denně 5 granulí.
 • Belladonna 15 C – pro ženy, které mají záchvatovité pulzující bolesti hlavy, jsou citlivé na chlad doprovázející opožděnou menstruaci, podáváme 1x denně 5 granulí. Tato žena má často pocit nafouklého břicha a reaguje hněvivě.

Pro zlepšení stavu podáváme léky vždy minimálně 3 měsíce. Léků na regulaci menstruačního cyklu je mnohem více. Jejich výběr však vyžaduje podrobný rozbor příznaků. Pokud jste tedy nenalezly svůj lék, vyhledejte lékaře-homeopata, který vás vyšetří a bude cíleně léčit. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

MUDr. Kateřina Formánková

Autor: MUDr. Kateřina Formánkoválékař-pediatr, odborník v homeopatii, šéfredaktor Homeopatické revue, člen Rady HLA

Homeopatií se zabývám od roku 1992 a jsem přesvědčena, že vzhledem ke své naprosté neškodnosti a vysoké účinnosti, by měla být homeopatika lékem první volby a to zejména u dětí. V dětském věku mohou významně snížit nemocnost a vyřešit i problémy, se kterými si klasická medicína vůbec neví rady. Jako např. tiky, enurézy, poruchy spánku, špatné prospívání, přibírání na váze, snížená imunita v důsledku opakovaných infekcí dýchacích cest, chronický zánět středního ucha, chronická rýma, problémy s kojením atd. Použití homeopatických léků v prevenci nebo v začátku onemocnění zlepšuje reaktivitu imunitního systému dítěte i dospělého, v důsledku toho není nutné používat tolik klasických léků a stabilita zdraví je podstatně lepší.

Kromě léčení se věnuji i vzdělání lékařů a farmaceutů jako lektor CEDH.

Přála bych si, aby o možnostech homeopatické léčby vědělo co nejvíce lékařů, farmaceutů i pacientů. 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 27.9.2022 08:00

COPYRIGHT © 2010 - 2022 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze