Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Klimakterium – jak zvládnout „přechodové obtíže“ pomocí homeopatie, Bachových esencí a aromaterapie

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Vzhledem k tomu, že já sama i spousta žen v mém okolí tímto obdobím prochází, snažím se hledat způsoby, jak co nejlépe zvládnout tzv. přechodové obtíže. Mám mnohokrát ověřeno (a to nejenom osobní zkušeností), že při řešení tzv. „přechodových obtíží“ je vhodné vždy působit celostně – nejenom na tělo, ale i na duši. Kromě postupů, které nabízí klasická medicína – postavených zejména na hormonální substituci – jsou k dispozici metody mnohem jemnější, které současně působí v organismu ženy komplexně, a postihují tak psychosomatické souvislosti zažívaných obtíží. 

Ilustrační foto

Nejčastěji ženami zmiňovaným dyskomfortem jsou tzv. návaly, nespavost a pocit vyhoření.

Z homeopatických léků je, podle jeho obrazu, možné využít následující léky:

 • BELLADONNA 15 C – prudké návalovité zrudnutí s bušením srdce a pocením
 • LACHESIS 15 C – nával horkosti a zrudnutí (od krku k hlavě) s pocitem staženého hrdla, depresivní ladění, podrážděnost, bolest hlavy, žárlivost, nedůvěra, stihomam
 • ACTAEA RACEMOSA 9 C – bolest hlavy, duševní otupělost, trudnomyslnost, náladovost
 • SEPIA 15 C – vyhoření, nechuť ve vztahu, snížené libido, svědění genitálu, tah dolů, slabost, smutek, lhostejnost
 • IGNATIA 15 C - výskyt tzv. paradoxních obtíží, smutku, pocit knedlíku v krku
 • STAPHYSAGRIA 9 C – suchost sliznice pochvy, odpor ke styku, dyspareunie
 • SANGUINARIA 9 C – vazomotorické poruchy (návaly, horko, zarudnutí, bolest hlavy spojená s nevolností).

Z Schüsslerových solí lze využít například Kalium phosphoricum při vyčerpání, chronické únavě a poruchách spánku, Magnesium phosphoricum při pocitu horkosti, obtížích s usínáním, bušení srdce a křečích ve svalech, Siliceu při silném návalovitém pocení, Natrium sulfuricum při zadržování tekutin v organismu. Výbornou podporou elasticity pojiva (anti wrinkle therapy) je Calcium fluoratum v kombinaci se Siliceou.

Z éterických olejů je možné s úspěchem použít ty, které mají celkově tonizační účinky, fytoestrogenní složku, působí antidepresivně, regulují tekutiny v těle, kardiovaskulární systém a specificky tonizačně působí na dělohu (růžové geranium, heřmánek, šalvěj muškátová, jasmín, levandule, neroli). Cypřiš a geranium s růží tonizují v počátečních fázích přechodu hormonální systém a podporují „ukončení a ustálení“ a zmírnění nadměrného krvácení.

Bachovy květové esence nabízejí podobně jako předchozí metody pomoc podle své charakteristiky:

 • při nespavosti: Agrimony, White Chestnut, Mimulus;
 • při smutku či depresi je možné vyzkoušet: Star of Bethlehem, Centaury, Elm, Gorse, Mustard, Sweet Chestnut, Wild Rose;
 • při extrémní náladovosti: Mustard, Willow, Scleranthus nebo Holly – pokud je přítomna emoce žárlivosti;
 • vnitřní harmonii a cestu k sobě můžou podpořit: Rock Water a Centaury;
 • obecně při akutních obtížích lze využít účinek Rescue krizových kapek.

V některých případech je vhodná kombinace výše uvedených postupů například s kraniosakrální terapií a psychoterapií (a to nejenom v období přechodu).

Voňavé a láskyplné léčení...

... vám všem přeje Radka Wilhelmová. 

Více informací o problematice klimakteria si můžete přečíst v dalších článcích dr. Wilhelmové: Klimakterium jako důležité „přechodové období“Klimakterium – jak lépe porozumět svým "přechodovým potížím"

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.

Autor: PhDr. Radka Wilhelmová, Ph.D.Odborná asistentka, Lékařská fakulta MU Brno, Katedra porodní asistence

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Homeopatická lékařská asociace

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 18.9.2020 13:28

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze