Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Agaricus muscarius je muchomůrka červená? Je to tzv. létací houba šamanů, přidávala se do piva nebo jiných povzbuzujících nápojů, intoxikace je podobná požití alkoholu. V homeopatickém ředění je to lék na tikové projevy v obličeji, neuralgie trojklanného nervu a výborný lék na omrzliny, kdy má pacient pocity brnění a mravenčení (podáváme v ředění 9 C 3x denně 5 granulí).

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Melounové hody

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Aktuální zpráva: Právě probíhá sezona melounů – od července do září! Tak neváhejte a využijte všechno, co nám tato chutná, sladká, šťavnatá zelenina nabízí. 

Ilustrační foto

Pokud potřebujete v létě doplnit vitamíny a minerální látky, meloun bude tou správnou volbou. Obsahuje mezi jinými vitamín A, C a vitamíny skupiny B, vápník, draslík, hořčík a selen.

Na naše těla má velmi příznivé účinky:

 • diuretické,
 • afrodiziakální,
 • podporuje trávení,
 • čistí střeva a
 • působí protizánětlivě.

Z pohledu účinků na jednotlivé dóši (konstituce) meloun snižuje vátu (kombinace éteru a vzduchu, studená, pohyblivá, rychlá, těžko regulovatelná, suchá, lehká) a pittu (kombinace ohně a vody, teplá, ostrá, vlhká, kyselá). Naopak kaphu (kombinace prvků země a vody, těžká, sladká, pevná, pomalá) může mírně zvyšovat.

Ajurvéda využívá meloun terapeuticky na různé potíže:

 • V případě zvýšené pitty (může se projevit například častým hněvem, nenávistí, žárlivostí), kdy se objevují časté pocity horkosti, pálení, je meloun skvělým pomocníkem, protože ochlazuje organismus.
 • V případě zvýšené pitty, projevující se svěděním, bude opět vhodný meloun: k pravidelné konzumaci i zevnímu použití – dužinou melounu otírejte (i s mírným tlakem) kůži.
 • Pokud vás trápí akné, můžete si také vzít na pomoc meloun. Vnitřkem melounové kůry (bílou částí) potřete postiženou pleť a nechte působit přes noc.
 • V případě pálivých pocitů při močení doporučuje ajurvéda konzumaci melounu posypaného mletým koriandrem. Tato kombinace pomáhá při léčbě zánětů močových cest.
 • Při zánětu dásní, projevujícím se i krvácením, pomůže pravidelná konzumace melounu – ale je potřeba žvýkat velmi pomalu.

A co dělat se semínky? Ne každý je jí a pak většinou končí v koši. I melounová semínka mohou pomoci s řešením různých zdravotních potíží. Abyste ze semínek získali jejich léčivou sílu, je potřeba je před konzumací uvařit, rozdrtit anebo opražit.

Melounová semínka:

 • obsahují vlákninu potřebnou pro trávení, zároveň pomohou zbavit střeva parazitů,
 • podporují léčbu žloutenky a různých zánětů,
 • rozšiřují cévy – podporují léčbu aterosklerózy, vysokého tlaku,
 • pomáhají léčit ledviny i močové cesty, dokonce podle výzkumů pomáhají zbavit se ledvinových kamenů.

Ze semínek si můžete připravit i "melounový lék".

Dávka na jeden den: Rozemelte 2 polévkové lžíce melounových semínek a vařte je v 1 litru vody asi 15 minut. Odvar si rozdělte na celý den na stejné dávky. Pijte dva dny po sobě, pak si udělejte pauzu a kúru několikrát zopakujte.

V letních dnech, kdy máme většinou chuť na osvěžující, lehká a šťavnatá jídla, přijde vhod melounová pizza:

Potřebujeme: meloun, oblíbené ovoce, nasekané oříšky.

Postup: Meloun nakrájejte na kolečka, pak rozkrojte na trojúhelníčky – jako pizzu. Kousky melounu ozdobte zvoleným ovocem a posypte oříšky.

Na oslavy se ve velkých vedrech může více než klasický hodit melounový dort.

Na jeho přípravu potřebujeme: meloun, kokosovou šlehačku (vyrobíme z plechovky kokosového mléka, kterou necháme přes noc v lednici, ztuhlé mléko pak oddělíme od odpojené vody a vyšleháme jako klasickou šlehačku), mandlové plátky.

Postup: Meloun zbavíme slupky a vytvarujeme válec (tvar dortu), namažeme kokosovou šlehačkou, posypeme plátky mandlí. Ze zbylého kusu melounu pomocí vykrajovátek vykrojíme různé tvary (hvězdičky, srdíčka), které napíchneme na špejli a pak do „dortu“.

TIP: Upřednostňujte melouny, které nejsou chemicky ošetřené. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 5.6.2020 09:00

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze