Navigace po stránce

Víte, že ...

Víte, že Asparagus (Chřest) je lék na prostatu a ledviny? Dříve homeopaté užívali tinkturu z chřestu na ledvinové kameny. Při akutním zánětu močového měchýře, když nemáte po ruce žádný lék, můžete uvařit čaj z chřestu a petržele, který má účinek na diurézu a může vám pomoci. Kromě působení na zánět močových cest působí lék v homeopatickém ředění také na rýmu, bolesti levého ramene. Tento lék u nás bohužel není v homeopatickém ředění dostupný.

Reklama: Nakladatelství grada doporučuje

Naši partneri

Logo HLA
Logo Studium Homeopatie

Borůvkové prázdniny

Autor: Mgr. Andrea Dovalová

Když se dětí zeptáte, které ovoce jim chutná, jistě nezapomenou na borůvky. A to je dobře – když jim můžeme servírovat „multivitamín“ bez ohrnování nosu doprovázeného sborovým „fuj“. Ideálně v přírodě – na procházce šumavským lesem, nebo tatranskými chodníčky… Nezapomínejme ale, že borůvky jsou potravou lesní zvěře, proto je nesbíráme ve velkém! V chráněných oblastech plody nesbíráme vůbec.

Ilustrační foto

Plody borůvky mají vysoký obsah vitamínu C, tříslovin a antioxidantů (karoten, antokyan…), které pomáhají v prevenci proti mnoha nemocem. Předcházejí vzniku cukrovky, snižují riziko vzniku rakoviny, chrání před nemocemi srdce a cév, podporují imunitu.

Maminky, nezapomínejte ani na sebe. Když nabízíte dětem borůvky, snězte jich také alespoň tolik jako ony! Borůvky totiž zpomalují stárnutí, udržují kůži zdravou a hezkou. A co je velmi důležité: obsahují hodně železa a dalších bioaktivních látek, které jsou důležité pro zdraví (nejen žen).

Častá konzumace tohoto lahodného ovoce pomáhá udržovat zdravý zrak a předcházet šerosleposti.

Borůvky se po staletí používají při potížích s trávením – dezinfikují střeva a pomáhají při průjmech. Moje tchyně říká, že „čučoriedky zastavia aj rýchlik!“. Stejně dobře působí i sušené, nebo zavařované plody. Takže je můžeme použít i v zimním období.

Borůvky dále čistí močové ústrojí, zbavují tělo toxinů a podporují činnost lymfatického systému.

Listy borůvky jsou také účinným lékem. Sklízí se na začátku léta a suší se.

Čaj z listů - je vhodný při střevních a žaludečních potížích, snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, ovlivňuje správné fungování močového ústrojí. Používá se také k oplachům při lupénce. (Dvě čajové lžičky suchých listů zalijeme čtvrtlitrem vroucí vody a louhujeme 10 minut.)

V kuchyni mají borůvky také široké využití: na kynuté koláče s drobenkou nebo borůvkový štrúdl s mákem.

Naše děti mají rády ke svačince do školy skleničku bílého jogurtu s trochou kardamomu, mraženými borůvkami a javorovým sirupem.

Velmi osvěžující je i nápoj, který si připravíme z vody a hrsti čerstvých nebo mražených borůvek rozmixovaných s několika listy máty.

Pokud máte borůvek dostatek, nezapomeňte ani na marmeládu či kompot.

TIP: Nejideálnější způsob, jak z borůvek přijmout co nejvíc účinných látek, je konzumace čerstvých plodů. 

Upozornění: Informace o homeopatické léčbě akutních i chronických nemocí publikované na stránkách svethomeopatie.cz mají pouze informační a vzdělávací charakter. V žádném případě nenahrazují osobní konzultaci v ordinaci praktického lékaře/pediatra nebo osobní konzultaci v homeopatické poradně.

Mgr. Andrea Dovalová

Autor: Mgr. Andrea Dovalovákoordinátor sociálních sítí, autorka článků, učitelka

Andrea je "duší" sociálních sítí Světa homeopatie. Jejich prostřednictvím je s Vámi každý den. Sdílí na nich vše, co se děje ve Světě homeopatie, ale i v dalších oblastech zdravého životního stylu. Naše čtenáře velmi inspiruje. Nejvíce čerpá ze svých životních zkušeností. Andrea je učitelkou (velmi kreativní), svou pozornost už několik let věnuje téměř výlučně svým čtyřem dětem. Zajímá ji zdravé stravování, sama vymýšlí originální recepty, kombinuje suroviny zdánlivě neslučitelné a vytváří z nich neuvěřitelné dobroty. O mnohé z nich se s Vámi ráda podělí. Má ráda ekologii, soběstačnost a nezávislost, miluje hudbu a přírodní tanec. Věnuje se různým výtvarným technikám.

"Díky svým dětem jsem se naučila zaměřit se více na to, jaké léky nám nabízí příroda. Už několik let v naší rodině používáme preventivně i léčebně bylinky, homeopatii, aromaterapii..."

 

Mohlo by vás také zajímat:
Reklama: Moje arnika léčivá pomocnice

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Svět Homeopatie, s.r.o. (http://www.svethomeopatie.cz) dne 26.2.2020 19:56

COPYRIGHT © 2010 - 2020 Svět Homeopatie All rights reserved.
Kopírování a šíření materiálů je možné pouze se souhlasem provozovatele webu, Homeopatické lékařské asociace (redakce@svethomeopatie.cz).
Mobilní verze